REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?

Adam Kret
Ubezpieczenie NNW jest dla kierowcy tym, czym dla jego samochodu jest ubezpieczenie AutoCasco (AC) fot. Fotolia
Ubezpieczenie NNW jest dla kierowcy tym, czym dla jego samochodu jest ubezpieczenie AutoCasco (AC) fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) kierowcy i pasażerów samochodu jest rodzajem ubezpieczenia osobowego (nie dotyczy mienia) – wypłacanego w przypadku wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych związanych z ruchem pojazdu.

Ubezpieczenie NNW, a OC sprawcy wypadku

Biorąc pod uwagę fakt obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców – oraz to, że zakres tego ubezpieczenia co do zasady obejmuje większość zakresu ubezpieczenia NNW – należy zastanowić się, kiedy można z niego skorzystać.

REKLAMA

W tym celu należy rozpatrzeć co najmniej dwie sytuacje:

1. Kierowca i jego pasażerowie (samochód A) uczestniczyli w wypadku spowodowanym przez innego kierowcę (samochód B).

W powyższej sytuacji, wszyscy poszkodowani w wypadku znajdujący się w pojeździe A (łącznie z kierowcą) mogą dochodzić odszkodowania z OC sprawcy (kierującego pojazdem) B. Biorąc pod uwagę wysokość sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC kierowców (min. 1.000.000 Euro) jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż sięganie do ubezpieczenia NNW.

Zobacz też: Kiedy stracisz gwarancję na samochód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli posiadacz pojazdu B nie ubezpieczył pojazdu w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC – lub jest nieznany (np. zbiegł z miejsca wypadku) – wówczas możemy zwrócić się o wypłatę odszkodowania do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

2. Kierujący pojazdem A – przewożąc pasażerów spowodował wypadek komunikacyjny, w którym jego pasażerowie zostali poszkodowani.

Analogicznie do poprzedniego przypadku – pasażerowie pojazdu również mogą skorzystać z ubezpieczenia OC sprawcy (tak. m.in. Sąd Najwyższy w uchwale 7-u sędziów z dnia 7 lutego 2008r. sygn. akt III CZP 115/07). Orzecznictwo Sądu Najwyższego pozwoliło także wyprowadzić zasadę w myśl, prawo do odszkodowania mają wszyscy pasażerowie – niezależnie od tego czy są spokrewnieni z kierowcą (Dot. to także małżonków) czy też jedynie współwłaścicielami pojazdu.

Z ubezpieczenia OC (własnego) może także skorzystać właściciel pojazdu (posiadacz) – który został poszkodowany w sytuacji gdy jego pojazdem kierowała inna osoba. 

Jedyną osobą, która w tej sytuacji nie będzie mogła uzyskać odszkodowanie z OC – jest kierujący pojazdem. Wówczas może on jednak skorzystać z ubezpieczenia NNW.

Jak widać, w zakresie objętym ubezpieczeniem OC – jedyną osobą, której może ewentualnie zależeć na ubezpieczeniu NNW – jest kierujący pojazdem – sprawca wypadku.

Kiedy ubezpieczenie NNW może okazać się przydatne

Stosując uproszczoną analogię – ubezpieczenie NNW jest dla kierowcy tym, czym dla jego samochodu jest ubezpieczenie AutoCasco (AC) tj. zabezpiecza te sytuacje, w których nie może on skorzystać z ubezpieczenia OC w celu naprawienia (wyrównania) szkody.

Zobacz też: Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Co do zasady, ubezpieczenie NNW obejmuje szkody na osobach (kierowcy i jego pasażerów) związane z ruchem pojazdu, obejmujące uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

 Ubezpieczyciele częstokroć pozwalają zastosować je sytuacjach, które nie są z ruchem wprost związane (co też stanowi po części efekt orzecznictwa Sądu Najwyższego).

Są to m.in. sytuacje takie jak:

 • wsiadanie i wysiadanie z pojazdu
 • tankowanie pojazdu
 • rozładunek i załadunek pojazdu

Można również spotkać się z sytuacjami, w których ubezpieczeniem NNW objęte są zdarzenia wywołane sytuacją zdrowotną kierującego pojazdem (np. zawał serca, czy udar mózgu).

Ubezpieczenie obejmuje także skutki nieszczęśliwego wypadku, które ujawniły po upływie określonego odstępu czasu (np. w PZU – jest to okres 2 lat nastąpienia zdarzenia).

Aby poznać szczegółowe warunki ubezpieczenia u danego ubezpieczyciela – należy przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – dostępne na stronach internetowych.

Kiedy odszkodowanie z ubezpieczenia NNW nie zostanie wypłacone

Kwestia odmowy spełniania świadczenia – w tym wypadku regulowana jest w OWU danego ubezpieczyciela. Inaczej niż w przypadku ubezpieczenia OC (regulowanego ustawowo) mają tu większą swobodę.

Zobacz też: Wszystko o kumulacji punktów karnych

Najczęstsze przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia NNW następuje:

 • w stosunku do kierowcy w przypadku:
  • spowodowania szkody pod wpływem alkoholu,
  • celowego spowodowania szkody
  • spowodowania szkody samochodem nieposiadającym ważnych badań technicznych, a przyczyną wypadku był stan techniczny pojazdu.
 • W stosunku do pasażerów w sytuacjach:
  • Znajdowania się pod wpływem alkoholu (chyba że nie miało to wpływu na powstanie szkody).
  • Świadomego przejazdu z kierującym znajdującym się pod wpływem alkoholu lub innych środków.

Zobacz też: Użytkowanie samochodów służbowych do celów prywatnych

Czy ubezpieczenie NNW kierującego i pasażerów się opłaca?

REKLAMA

Składka ubezpieczenia NNW z reguły nie jest wysoka i wynosi kilkadziesiąt złotych – biorąc to pod uwagę, a także fakt, iż obejmuje sytuacje nie uwzględnione częstokroć w ubezpieczeniu OC, oraz to, że pozwala chronić kierowcę- sprawcę wypadku; wykupienie tego ubezpieczenia wydaje się dobrym rozwiązaniem (zwłaszcza w pakiecie ubezpieczeń).

Co interesujące, biorąc pod uwagę zakres ubezpieczenia OC – ubezpieczenie NNW pasażerów wydaje się praktycznie zbędne – jednak z reguły nie można z tej części ubezpieczenia zrezygnować.

Zawierając umowę ubezpieczenia NNW sprawdź Ogólne Warunki Ubezpieczenia oraz wysokość sumy gwarancyjnej (maksymalna wysokość odszkodowania). 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA