REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?

Adam Kret
Ubezpieczenie NNW jest dla kierowcy tym, czym dla jego samochodu jest ubezpieczenie AutoCasco (AC) fot. Fotolia
Ubezpieczenie NNW jest dla kierowcy tym, czym dla jego samochodu jest ubezpieczenie AutoCasco (AC) fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) kierowcy i pasażerów samochodu jest rodzajem ubezpieczenia osobowego (nie dotyczy mienia) – wypłacanego w przypadku wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych związanych z ruchem pojazdu.

Ubezpieczenie NNW, a OC sprawcy wypadku

Biorąc pod uwagę fakt obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców – oraz to, że zakres tego ubezpieczenia co do zasady obejmuje większość zakresu ubezpieczenia NNW – należy zastanowić się, kiedy można z niego skorzystać.

REKLAMA

W tym celu należy rozpatrzeć co najmniej dwie sytuacje:

1. Kierowca i jego pasażerowie (samochód A) uczestniczyli w wypadku spowodowanym przez innego kierowcę (samochód B).

W powyższej sytuacji, wszyscy poszkodowani w wypadku znajdujący się w pojeździe A (łącznie z kierowcą) mogą dochodzić odszkodowania z OC sprawcy (kierującego pojazdem) B. Biorąc pod uwagę wysokość sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC kierowców (min. 1.000.000 Euro) jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż sięganie do ubezpieczenia NNW.

Zobacz też: Kiedy stracisz gwarancję na samochód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli posiadacz pojazdu B nie ubezpieczył pojazdu w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC – lub jest nieznany (np. zbiegł z miejsca wypadku) – wówczas możemy zwrócić się o wypłatę odszkodowania do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

2. Kierujący pojazdem A – przewożąc pasażerów spowodował wypadek komunikacyjny, w którym jego pasażerowie zostali poszkodowani.

Analogicznie do poprzedniego przypadku – pasażerowie pojazdu również mogą skorzystać z ubezpieczenia OC sprawcy (tak. m.in. Sąd Najwyższy w uchwale 7-u sędziów z dnia 7 lutego 2008r. sygn. akt III CZP 115/07). Orzecznictwo Sądu Najwyższego pozwoliło także wyprowadzić zasadę w myśl, prawo do odszkodowania mają wszyscy pasażerowie – niezależnie od tego czy są spokrewnieni z kierowcą (Dot. to także małżonków) czy też jedynie współwłaścicielami pojazdu.

Z ubezpieczenia OC (własnego) może także skorzystać właściciel pojazdu (posiadacz) – który został poszkodowany w sytuacji gdy jego pojazdem kierowała inna osoba. 

Jedyną osobą, która w tej sytuacji nie będzie mogła uzyskać odszkodowanie z OC – jest kierujący pojazdem. Wówczas może on jednak skorzystać z ubezpieczenia NNW.

Jak widać, w zakresie objętym ubezpieczeniem OC – jedyną osobą, której może ewentualnie zależeć na ubezpieczeniu NNW – jest kierujący pojazdem – sprawca wypadku.

Kiedy ubezpieczenie NNW może okazać się przydatne

Stosując uproszczoną analogię – ubezpieczenie NNW jest dla kierowcy tym, czym dla jego samochodu jest ubezpieczenie AutoCasco (AC) tj. zabezpiecza te sytuacje, w których nie może on skorzystać z ubezpieczenia OC w celu naprawienia (wyrównania) szkody.

Zobacz też: Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Co do zasady, ubezpieczenie NNW obejmuje szkody na osobach (kierowcy i jego pasażerów) związane z ruchem pojazdu, obejmujące uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

 Ubezpieczyciele częstokroć pozwalają zastosować je sytuacjach, które nie są z ruchem wprost związane (co też stanowi po części efekt orzecznictwa Sądu Najwyższego).

Są to m.in. sytuacje takie jak:

  • wsiadanie i wysiadanie z pojazdu
  • tankowanie pojazdu
  • rozładunek i załadunek pojazdu

Można również spotkać się z sytuacjami, w których ubezpieczeniem NNW objęte są zdarzenia wywołane sytuacją zdrowotną kierującego pojazdem (np. zawał serca, czy udar mózgu).

Ubezpieczenie obejmuje także skutki nieszczęśliwego wypadku, które ujawniły po upływie określonego odstępu czasu (np. w PZU – jest to okres 2 lat nastąpienia zdarzenia).

Aby poznać szczegółowe warunki ubezpieczenia u danego ubezpieczyciela – należy przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – dostępne na stronach internetowych.

Kiedy odszkodowanie z ubezpieczenia NNW nie zostanie wypłacone

Kwestia odmowy spełniania świadczenia – w tym wypadku regulowana jest w OWU danego ubezpieczyciela. Inaczej niż w przypadku ubezpieczenia OC (regulowanego ustawowo) mają tu większą swobodę.

Zobacz też: Wszystko o kumulacji punktów karnych

Najczęstsze przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia NNW następuje:

  • w stosunku do kierowcy w przypadku:
    • spowodowania szkody pod wpływem alkoholu,
    • celowego spowodowania szkody
    • spowodowania szkody samochodem nieposiadającym ważnych badań technicznych, a przyczyną wypadku był stan techniczny pojazdu.
  • W stosunku do pasażerów w sytuacjach:
    • Znajdowania się pod wpływem alkoholu (chyba że nie miało to wpływu na powstanie szkody).
    • Świadomego przejazdu z kierującym znajdującym się pod wpływem alkoholu lub innych środków.

Zobacz też: Użytkowanie samochodów służbowych do celów prywatnych

Czy ubezpieczenie NNW kierującego i pasażerów się opłaca?

REKLAMA

Składka ubezpieczenia NNW z reguły nie jest wysoka i wynosi kilkadziesiąt złotych – biorąc to pod uwagę, a także fakt, iż obejmuje sytuacje nie uwzględnione częstokroć w ubezpieczeniu OC, oraz to, że pozwala chronić kierowcę- sprawcę wypadku; wykupienie tego ubezpieczenia wydaje się dobrym rozwiązaniem (zwłaszcza w pakiecie ubezpieczeń).

Co interesujące, biorąc pod uwagę zakres ubezpieczenia OC – ubezpieczenie NNW pasażerów wydaje się praktycznie zbędne – jednak z reguły nie można z tej części ubezpieczenia zrezygnować.

Zawierając umowę ubezpieczenia NNW sprawdź Ogólne Warunki Ubezpieczenia oraz wysokość sumy gwarancyjnej (maksymalna wysokość odszkodowania). 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA