Zmiany w prawie o ruchu drogowym
REKLAMA
REKLAMA
Parkowanie na osiedlach mieszkaniowych
REKLAMA
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Według nowych przepisów policja oraz straż miejska będzie mogła karać tych, którzy łamią przepisy drogowe w miejscach takich jak osiedla mieszkaniowe. Wbrew pozorom problem jest dość powszechny. Ponieważ kierowcy znajdujący się na obszarach osiedli mieszkaniowych, nie dość że nie stosują się do znaków drogowych to zbyt szybko się po nich poruszają. Parkowanie w miejscach do tego nie przeznaczonych stało się normą. Kierowcy nie obawiając się mandatów a co najwyżej upomnień od administracji osiedla, nie stosują się do znaków. Wątpliwości budził również fakt, iż drogi osiedlowe są drogami wewnętrznymi a więc policja czy też straż miejska nie mogła podjąć interwencji. Nowe uregulowanie pozwoli karać kierowców poruszających się po drogach wewnętrznych tak samo jak kierowców dróg publicznych.
Zobacz również: Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?
Miejsce tylko dla inwalidów
Obecny przepis nakłada na kierowcę zajmującego miejsce przeznaczone dla inwalidów kwotą 500 zł. Niestety dotychczas obowiązywanie tego przepisu miało miejsce wyłącznie na drogach publicznych. Tak więc zajęcie miejsce dla inwalidy na parkingu pod supermarketem nie pociągało za sobą żadnych konsekwencji. Uwagę mogli zwrócić jedynie ochroniarze obiektu, ale żadnych sankcji kierowca nie ponosił. Od momentu wprowadzenia nowego uregulowania samochód który bezprawnie zajmuje takie miejsce, zostanie odholowany a kierowca będzie musiał zapłacić mandat.
Za zajmowanie miejsca postojowego przeznaczonego dla inwalidy zapłacimy 500 zł plus dodatkowe koszty za holowanie pojazdu.
Wprowadzenie strefy ruchu
Powyższe uregulowania będą miały zastosowanie na drogach publicznych oraz na drogach wewnętrznych, jeśli będzie oznaczona jako strefa ruchu. Utworzenie takiej strefy będzie spoczywało na zarządcy bądź właścicielu terenu. Jeżeli strefa ruchu zostanie utworzona, wówczas droga wewnętrzna będzie rządziła się takimi samymi prawami jak droga publiczna, a więc policja i straż miejska będzie mogła w jej obrębie interweniować. Projekt zakłada, iż strefą ruchu będzie można objąć co najmniej jedną drogę wewnętrzną a wjazd oraz wyjazd powinien być oznaczony specjalnymi znakami, informującymi o ustanowieniu w tym miejscu strefy ruchu.
Samochody znajdujące się na parkingu depozytowym
W projekcie został uwzględniony również problem samochodów zalegających na parkingach depozytowych. Bardzo często właściciele „zapominają” o ich istnieniu, łączy się to z wysokimi kosztami w przypadku chęci odebrania takiego samochodu, ponieważ nakładane opłaty są bardzo wygórowane.
Dotychczas samochody mogły tam parkować nawet pół roku czasu, a po tym terminie przechodziły na rzecz Skarbu Państwa. Obecnie okres ten zostanie skrócony do 3 miesięcy. Po upływie tego terminu starosta może wystąpić do samorządu z wnioskiem o przepadek pojazdu. Wówczas pozostawiony samochód trafi na rzecz powiatu.
Zobacz też serwis: Prawo na drodze
REKLAMA
REKLAMA