REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowe zasady dotyczące prawa jazdy

Damian Skowron

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowy projekt, który surowo traktuje osoby, które uzyskały swoje pierwsze prawo jazdy. Każdy, kto otrzyma prawo jazdy, będzie poddany dwuletniemu okresowi próbnemu. Zostaną wprowadzone również nowe kategorie praw jazdy, w tym prawo jazdy na quada.

Nowe pomysły Ministerstwa Infrastruktury

Pomysłów, aby poprawić nasze bezpieczeństwo na drodze, jest bardzo dużo. Nie wszystkie jednak sprawdzają się i przynoszą spodziewane efekty. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt, który wprowadza wiele, dość kontrowersyjnych zmian.

REKLAMA

Okres próbny dla nowych kierowców

Każdy, kto zda egzamin na prawo jazdy, przez pierwsze dwa lata będzie poddany okresowi próbnemu. Będzie on polegał na rygorystycznym traktowaniu świeżo upieczonych kierowców. Jeżeli w tym czasie kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, zostanie automatycznie odesłany na kurs reedukacyjny. Jeżeli jednak w okresie dwuletnim popełni trzy wykroczenia, wówczas straci prawo jazdy. Dotychczas młodzi kierowcy w ciągu roku od otrzymania prawa jazdy nie mogli przekroczyć progu 20 punktów karnych.

Zobacz również: Prawo jazdy

Młodzi kierowcy niebezpieczni na drogach

Wprowadzenie takich obostrzeń dla młodych kierowców ma dość duże znaczenie dla wszystkich użytkowników dróg. Z badań wynika, że to właśnie młodzi i często niedoświadczeni kierowcy są sprawcami wypadków. Brak doświadczenia to nie jedyny problem. Coraz częściej młodymi kierowcami rządzi brawura. Zwiększa się również liczba wypadków z udziałem młodych kierowców, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu.

Zobacz też: Nowe egzaminy na prawo jazdy od stycznia 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamiast 24 punktów będzie 48

REKLAMA

Wiele kontrowersji budzi pomysł dotyczący ilości punktów karnych, jakie może uzbierać kierowca. Kierowcy, którzy otrzymają 24 punkty karne, będą kierowani na kurs reedukacyjny. Po odbyciu kursu, jeśli uczestnik w ciągu 5 kolejnych lat znów uzbiera 24 punkty, straci prawo jazdy. Niestety w praktyce, kierowcy, którzy nagminnie łamią zasady ruchu drogowego, będą mieli tzw. drugą szansę. Dopiero wyczerpanie kolejnego pakietu 24 punktów po kursie, odbierze im prawo do kierowania pojazdem.

Kierowca po uzbieraniu 24 punktów, będzie musiał odbyć kurs, po czym znów będzie mógł uzbierać kolejne 24 punkty. W ten sposób z 24 punktów, będzie można mieć ich aż 48, tyle tylko, że w międzyczasie trzeba będzie uczestniczyć w kursie.

Prawo jazdy na motocykl

Prawo jazdy kategorii A na wszystkie motocykle będzie można uzyskać w dwojaki sposób. W pierwszym przypadku trzeba będzie zdobyć prawo jazdy kategorii A2. To nowa kategoria prawa jazdy. Taki dokument będzie uprawniał do poruszania się motocyklem o pojemności około 56 koni mechanicznych. Będzie je można uzyskać w wieku 18 lat. Po dwóch latach nabywania umiejętności i doświadczenia, kierowca będzie mógł zdawać na kategorię A, co da mu możliwość kierowania wszystkimi motocyklami. Drugą możliwością zdobycia kategorii A jest konieczność zdania egzaminu oraz osiągnięcie wieku 24 lat. W ten sposób ograniczy się możliwość korzystania ze świeżo upieczonych kierowców z bardzo szybkimi motocyklami. Dotychczas każdy 18 latek mógł zrobić prawo jazdy kategorii A i podróżować wszystkimi motocyklami.

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości

Nowe kategoria praw jazdy, w tym również na quada

Projekt przewiduje wprowadzenie nowych kategorii praw jazdy. Kategoria AM, pozwoli już 14 latkom podróżować skuterem lub małym quadem. Kategoria B1 będzie uprawniała do kierowania dużym quadem,można ją będzie uzyskać w wieku 16 lat.

Podnoszenie kwalifikacji instruktorów

Zmiany mają objąć również instruktorów, ponieważ to oni przygotowują młodych kierowców do samodzielnej jazdy. Aktualnie instruktorzy nie mają żadnego obowiązku pogłębiania swojej wiedzy, co niekorzystnie może wpłynąć na jakość przekazywanej wiedzy. Projekt zakłada coroczne szkolenia dla instruktorów nauki jazdy.

Zobacz też: Okres próbny - prawo jazdy 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA