REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowe zasady dotyczące prawa jazdy

Damian Skowron

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowy projekt, który surowo traktuje osoby, które uzyskały swoje pierwsze prawo jazdy. Każdy, kto otrzyma prawo jazdy, będzie poddany dwuletniemu okresowi próbnemu. Zostaną wprowadzone również nowe kategorie praw jazdy, w tym prawo jazdy na quada.

Nowe pomysły Ministerstwa Infrastruktury

Pomysłów, aby poprawić nasze bezpieczeństwo na drodze, jest bardzo dużo. Nie wszystkie jednak sprawdzają się i przynoszą spodziewane efekty. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt, który wprowadza wiele, dość kontrowersyjnych zmian.

REKLAMA

Okres próbny dla nowych kierowców

Każdy, kto zda egzamin na prawo jazdy, przez pierwsze dwa lata będzie poddany okresowi próbnemu. Będzie on polegał na rygorystycznym traktowaniu świeżo upieczonych kierowców. Jeżeli w tym czasie kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, zostanie automatycznie odesłany na kurs reedukacyjny. Jeżeli jednak w okresie dwuletnim popełni trzy wykroczenia, wówczas straci prawo jazdy. Dotychczas młodzi kierowcy w ciągu roku od otrzymania prawa jazdy nie mogli przekroczyć progu 20 punktów karnych.

Zobacz również: Prawo jazdy

Młodzi kierowcy niebezpieczni na drogach

Wprowadzenie takich obostrzeń dla młodych kierowców ma dość duże znaczenie dla wszystkich użytkowników dróg. Z badań wynika, że to właśnie młodzi i często niedoświadczeni kierowcy są sprawcami wypadków. Brak doświadczenia to nie jedyny problem. Coraz częściej młodymi kierowcami rządzi brawura. Zwiększa się również liczba wypadków z udziałem młodych kierowców, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu.

Zobacz też: Nowe egzaminy na prawo jazdy od stycznia 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamiast 24 punktów będzie 48

REKLAMA

Wiele kontrowersji budzi pomysł dotyczący ilości punktów karnych, jakie może uzbierać kierowca. Kierowcy, którzy otrzymają 24 punkty karne, będą kierowani na kurs reedukacyjny. Po odbyciu kursu, jeśli uczestnik w ciągu 5 kolejnych lat znów uzbiera 24 punkty, straci prawo jazdy. Niestety w praktyce, kierowcy, którzy nagminnie łamią zasady ruchu drogowego, będą mieli tzw. drugą szansę. Dopiero wyczerpanie kolejnego pakietu 24 punktów po kursie, odbierze im prawo do kierowania pojazdem.

Kierowca po uzbieraniu 24 punktów, będzie musiał odbyć kurs, po czym znów będzie mógł uzbierać kolejne 24 punkty. W ten sposób z 24 punktów, będzie można mieć ich aż 48, tyle tylko, że w międzyczasie trzeba będzie uczestniczyć w kursie.

Prawo jazdy na motocykl

Prawo jazdy kategorii A na wszystkie motocykle będzie można uzyskać w dwojaki sposób. W pierwszym przypadku trzeba będzie zdobyć prawo jazdy kategorii A2. To nowa kategoria prawa jazdy. Taki dokument będzie uprawniał do poruszania się motocyklem o pojemności około 56 koni mechanicznych. Będzie je można uzyskać w wieku 18 lat. Po dwóch latach nabywania umiejętności i doświadczenia, kierowca będzie mógł zdawać na kategorię A, co da mu możliwość kierowania wszystkimi motocyklami. Drugą możliwością zdobycia kategorii A jest konieczność zdania egzaminu oraz osiągnięcie wieku 24 lat. W ten sposób ograniczy się możliwość korzystania ze świeżo upieczonych kierowców z bardzo szybkimi motocyklami. Dotychczas każdy 18 latek mógł zrobić prawo jazdy kategorii A i podróżować wszystkimi motocyklami.

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości

Nowe kategoria praw jazdy, w tym również na quada

Projekt przewiduje wprowadzenie nowych kategorii praw jazdy. Kategoria AM, pozwoli już 14 latkom podróżować skuterem lub małym quadem. Kategoria B1 będzie uprawniała do kierowania dużym quadem,można ją będzie uzyskać w wieku 16 lat.

Podnoszenie kwalifikacji instruktorów

Zmiany mają objąć również instruktorów, ponieważ to oni przygotowują młodych kierowców do samodzielnej jazdy. Aktualnie instruktorzy nie mają żadnego obowiązku pogłębiania swojej wiedzy, co niekorzystnie może wpłynąć na jakość przekazywanej wiedzy. Projekt zakłada coroczne szkolenia dla instruktorów nauki jazdy.

Zobacz też: Okres próbny - prawo jazdy 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA