Wyprzedzanie z prawej strony na drodze ekspresowej
REKLAMA
REKLAMA
- Czy można wyprzedzać z prawej strony?
- Wyprzedzanie z prawej strony na drodze ekspresowej
- Autostrada i wyprzedzanie z prawej strony
- Wyprzedzanie z prawej strony. Mandat wynosi...
Czy można wyprzedzać z prawej strony?
Kwestię wyprzedzania pojazdów z prawej strony reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 24. I wyjątków pozwalających na taki manewr jest co najmniej kilka. Dotyczy on chociażby pojazdu szynowego, pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo czy wyprzedzania przez rowerzystę wolno jadącego pojazdu. W kontekście tras szybkiego ruchu największe zastosowanie mają jednak wyjątki opisane w art. 24 ust. 10 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W kolejnym akapicie omówimy jaką konkretnie informację stanowią.
REKLAMA
Wyprzedzanie z prawej strony na drodze ekspresowej
W/w akty prawne przede wszystkim mówią o tym, że wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu i na jezdni jednokierunkowej. Droga ekspresowa rzadko ma jednak jezdnie oznaczone znakiem D-3 "Droga jednokierunkowa". W jej przypadku obowiązywać może zatem bardziej pkt 2 w/w aktu prawnego. A ten stwierdza, że wyprzedzanie z prawej jest możliwe na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
Autostrada i wyprzedzanie z prawej strony
Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie jest możliwe dokładnie w takim samym przypadku, jak przy drodze ekspresowej. To oznacza, że aby manewr stał się legalny, muszą pojawić się co najmniej trzy pasy ruchu w danym kierunku. Przy dwóch kierowca ma możliwość wyprzedzenia innego pojazdu tylko z lewej strony.
Wyprzedzanie z prawej strony. Mandat wynosi...
W sytuacji, w której kierujący wyprzedzi pojazd z prawej strony, choć przepisy na to nie pozwalają, ryzykuje wysokim mandatem. Po 1 stycznia 2022 roku i wraz z nowym taryfikatorem wysokość grzywny wzrosła do 1000 zł. Recydywiści musza się liczyć z podwójną grzywną – wynosi ona zatem 2000 zł. Jednocześnie popełnienie wykroczenia oznacza 3 punkty karne. Od września – gdy w życie wejdzie nowy taryfikator punktów karnych – kara wzrośnie do 6 punktów karnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.