REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyprzedzanie z prawej strony na drodze ekspresowej

Wyprzedzanie z prawej strony na drodze ekspresowej
Wyprzedzanie z prawej strony na drodze ekspresowej
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wyprzedzanie z prawej strony na drodze ekspresowej. Czy jest dozwolone i w jakich przypadkach? I jak wygląda sprawa na autostradzie?

Czy można wyprzedzać z prawej strony?

Kwestię wyprzedzania pojazdów z prawej strony reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 24. I wyjątków pozwalających na taki manewr jest co najmniej kilka. Dotyczy on chociażby pojazdu szynowego, pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo czy wyprzedzania przez rowerzystę wolno jadącego pojazdu. W kontekście tras szybkiego ruchu największe zastosowanie mają jednak wyjątki opisane w art. 24 ust. 10 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W kolejnym akapicie omówimy jaką konkretnie informację stanowią.

REKLAMA

Wyprzedzanie z prawej strony na drodze ekspresowej

W/w akty prawne przede wszystkim mówią o tym, że wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu i na jezdni jednokierunkowej. Droga ekspresowa rzadko ma jednak jezdnie oznaczone znakiem D-3 "Droga jednokierunkowa". W jej przypadku obowiązywać może zatem bardziej pkt 2 w/w aktu prawnego. A ten stwierdza, że wyprzedzanie z prawej jest możliwe na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Autostrada i wyprzedzanie z prawej strony

Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie jest możliwe dokładnie w takim samym przypadku, jak przy drodze ekspresowej. To oznacza, że aby manewr stał się legalny, muszą pojawić się co najmniej trzy pasy ruchu w danym kierunku. Przy dwóch kierowca ma możliwość wyprzedzenia innego pojazdu tylko z lewej strony.

Wyprzedzanie z prawej strony. Mandat wynosi...

W sytuacji, w której kierujący wyprzedzi pojazd z prawej strony, choć przepisy na to nie pozwalają, ryzykuje wysokim mandatem. Po 1 stycznia 2022 roku i wraz z nowym taryfikatorem wysokość grzywny wzrosła do 1000 zł. Recydywiści musza się liczyć z podwójną grzywną – wynosi ona zatem 2000 zł. Jednocześnie popełnienie wykroczenia oznacza 3 punkty karne. Od września – gdy w życie wejdzie nowy taryfikator punktów karnych – kara wzrośnie do 6 punktów karnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA