REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Punkty karne za granicą. Niemcy, Czechy i Słowacja

Punkty karne za granicą. Niemcy, Czechy i Słowacja
Punkty karne za granicą. Niemcy, Czechy i Słowacja
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Punkty karne za granicą, czyli dziś sprawdzimy czy w takich krajach jak Niemcy, Czechy i Słowacja obowiązuje system punktów karnych.

Punkty karne w Polsce, czyli nowy taryfikator

17 września 2022 roku w życie w Polsce wejdzie nowy taryfikator punktów karnych. Nowe kary? Za jedno wykroczenie będzie można dostać nawet 15 punktów karnych. Nie zmieni się natomiast limit. Kierowcy w pierwszym roku mogą zdobyć tylko 20 punktów. Osoby posiadające uprawnienia dłużej niż rok mogą zdobyć 24 punkty. Szerzej na temat tych zmian piszemy natomiast w materiale, do którego link zamieszczamy poniżej.

REKLAMA

Zobacz również: Nowy taryfikator punktów karnych 2022

Punkty karne w Niemczech

Polacy bardzo dużo podróżują do Niemiec. Czy tam stosowany jest system punktów karnych? I odpowiedź brzmi tak. Ten dość dokładnie został opisany w raporcie przygotowanym przez Oponeo. Różnice w stosunku do polskiego rozwiązania są jednak zasadnicze. Jak czytamy w komunikacie Oponeo: "Kierowca ma tylko 8 punktów, a za konkretne wykroczenia otrzymuje od 1 do 3 punktów. W przypadku jednego resetuje się on po 2,5 roku, w razie dwóch, po 5 latach, a trzy znikają z „konta” dopiero po 10 latach."

Ile punktów karnych oznaczają wykroczenia w Niemczech? Oto przykłady:

  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21 - 40 km/h poza miastem – 1 punkt karny,
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21 - 30 km/h w mieście – 1 punkt karny,
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o co najmniej 41 km/h poza miastem – 2 punkty karne,
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o co najmniej 31 km/h w mieście – 2 punkty karne,
  • brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 1 punkt karny,
  • rozmowa przez telefon w czasie jazdy i trzymanie słuchawki w dłoni – 1 punkt karny,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 1 punkt karny,
  • nieuprawniony wjazd na torowisko – 2 punkty karne.

Punkty karne w Czechach

Mocno restrykcyjne zasady obowiązują również w Czechach. Tam kierujący może zdobyć jedynie 12 punktów karnych. I tak za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11 do 15 km/h dostanie 2 punkty, o 21 do 16 km/h 3 punkty karne, a o co najmniej 21 km/h 5 punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Punkty karne na Słowacji

Na Słowacji nie obowiązuje system punktów karnych. Mimo wszystko tu stróże prawa mają nieco inny bat na kierowców. Jeśli kierowca trzy razy dopuści się tego samego wykroczenia, utraci prawo jazdy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA