REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem - mandat

Łukasz Cybul
Mandat za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem.
Mandat za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jaki mandat grozi kierowcy, który odśnieżając samochód, pozostawi włączony silnik? Przepisy zakazują postoju z pracującym silnikiem auta przekraczającego jedną minutę. Za szczególną emisję spalin podczas postoju można zapłacić nawet 300 złotych... Zakaz nie obejmuje postoju na terenie prywatnym, gdzie może jednakże stanowić o zakłóceniu spokoju.

Postój samochodu z uruchomionym silnikiem jest zabroniony

Podobno prawo o ruchu drogowym jest zbiorem najbardziej respektowanych przepisów w polskim prawodawstwie. Nie zmienia tego nawet fakt, że każdego dnia tysiące jeśli nie setki tysięcy kierowców łamie jego normy. Czasami jednak robi to zupełnie nieświadomie. Tak, jak podczas odśnieżania samochodu z włączonym silnikiem. Zakazane jest już samo pozostawienie samochodu z pracującym motorem.
– Ustawodawca wprowadził zakaz pozostawiania pracującego silnika podczas postoju. Kierował się zapewne kwestią ochrony środowiska naturalnego – wyjaśnia podinspektor Sebastian Gleń z Zespołu ds. regulacji prawnych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Pod pojęciem postoju należy rozumieć „unieruchomienie pojazdu nie wynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę” – dodaje sierżant sztabowy Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

REKLAMA

Zobacz też: Kara za stosowanie antyradaru

Dlaczego postój z włączonym silnikiem jest zakazany?

Przed czym dokładnie zatem ma chronić ten zakaz? – Przepisy zabraniają kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Stanowi o nim art. 60 ust. 1 pkt 2 prawa o ruchu drogowym – wyjaśnia prof. dr hab. Ryszard A. Stefański, wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Jaki mandat grozi za postój (odśnieżanie) samochodu z włączonym silnikiem?

Za niepodporządkowanie się do zakazu pozostawiania samochodu z pracującym silnikiem, grozi mandat w wysokości 100 złotych. Ustawodawca nie przewidział dodatkowych punktów karnych. Ale to wcale nie jest najwyższa możliwa kara. – Jeżeli sytuacja będzie dotyczyła zachowania powodującego nadmierną emisję spalin, mandat wyniesie 300 złotych – przestrzega sierżant Święcichowski.
Nie należy jednak popadać w skrajności. Nie każde zatrzymanie naszego samochodu będzie od razu podlegać pod postój. – Zakaz ten nie będzie miał zastosowania wówczas, gdy kierujący uruchomił silnik stojącego pojazdu na czas poniżej 1 minuty. Czynność ta bowiem stanowi jedynie zatrzymanie pojazdu – wyjaśnia podinspektor Gleń.

Zobacz też: Kierowca kontra pieszy - kto ma pierwszeństwo i kiedy?

Czy mandat za odśnieżanie pojazdu z włączonym silnikiem otrzymamy także na prywatnej posesji?

Jak przekonuje profesor Stefański przepis nie określa miejsca, w którym obowiązuje przedmiotowy zakaz. Oznacza to, że do jego przestrzegania zobowiązani jesteśmy tak na obszarze terenu zabudowanego, jak i poza nim. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja postoju na terenie prywatnym.
– Wówczas długie utrzymywanie włączonego silnika może stanowić inne wykroczenie, a mianowicie z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń, który przewiduje odpowiedzialność za zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego  krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem – wyjaśnia profesor Stefański.

Zobacz też: Palenie papierosów w czasie jazdy autem

Mandat należy się za włączony silnik, a nie za odśnieżanie

Znaczenia nie ma z kolei czynność, którą kierowca wykonuje przy okazji pozostawienia samochodu z pracującym silnikiem. – Mandat może być nałożony tylko za postój z włączonym silnikiem, a nie odśnieżanie samochodu. To postój z włączonym silnikiem jest bowiem zabroniony, więc nie ma znaczenia, w jakim celu jest on włączony – twierdzi wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Zatem nawet wtedy, gdy kierowca pozostawia włączony silnik tylko po to, aby szybciej odmrozić lub odparować szyby, grozi mu mandat. Z powyższym zgada się komendant Paweł Międlar, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Zauważa on, że policjanci zawsze mogą potraktować kierowcę łagodniej, jeśli będą ku temu przesłanki.
Policjanci zawsze mogą poprzestać na zwróceniu uwagi, pouczeniu. I w 90 procentach tego typu przypadków tak właśnie kończą się nasze interwencje – zapewnia Międlar. – Wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji, bowiem niektórzy kierowcy „rozgrzewają” pojazd kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut – zwraca uwagę podinspektor Gleń, który jednocześnie radzi na koniec: Zaparowaną szybę najlepiej zatem przetrzeć ściereczką.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA