REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara za stosowanie antyradaru

Kara za stosowanie antyradaru. Fot. Fotolia
Kara za stosowanie antyradaru. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy, którzy nie udzielą pomocy poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, czy korzystają z antyradarów muszą się liczyć z dotkliwymi karami, które grożą za tego typu przewinienia.

Jeśli nie udzielisz pomocy ofiarom wypadku możesz pójść do więzienia

Każdy przyszły kierowca uczy się na kursie, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Każdy w razie konieczności musi jej udzielić. Za niedostosowanie się do tego przepisu grozi surowa kara. Zbiegnięcie z miejsca zdarzenia może zakończyć się ograniczeniem wolności. Zgodnie z art. 93 kodeksu wykroczeń kierowca, który uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udzielił niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, podlega karze aresztu albo grzywny. Sąd może w takiej sytuacji orzec także zakaz prowadzenia pojazdów. Zdarza się, że kierowcy nie udzielają pomocy, bo boją się o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za spowodowanie ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. – Tymczasem, lepiej udzielić jakiejkolwiek pomocy, choćby nieumiejętnej, niż nie udzielić jej wcale – mówi Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik – To właśnie przez zaniechanie można ponieść konsekwencje. Ustawodawca nie wymaga od kierowcy posiadania wiedzy, jaką dysponują ratownicy medyczni. Najważniejsze jest wykonanie czynności pomocniczych najlepiej jak się potrafi i powiadomienie odpowiednich służb – dodaje.

REKLAMA

Zobacz też: Gadżety, za które można dostać mandat

Używanie antyradaru może skończyć się konfiskatą i sądem

W Polsce można legalnie zakupić oraz przewozić antyradar, ale nie można z niego korzystać. Co więcej, przewozić można go tylko w stanie niegotowym do użycia. Jaka więc kara grozi kierowcy za korzystanie z antyradaru? W przeciwieństwie do niektórych krajów europejskich kierowca nie trafi za to do aresztu, ani nie zostanie pozbawiony auta. Czeka go jednak kara pieniężna. Jeżeli podczas kontroli drogowej policjant znajdzie w samochodzie antyradar, może go skonfiskować, a następnie przekazać specjalistom, którzy określą czy był on w użyciu. Jeżeli okaże się, że tak, zostanie wówczas złożony wniosek do sądu o ukaranie kierowcy. Grzywna może wówczas sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych – Dlatego lepiej nie ryzykować i skorzystać z legalnych rozwiązań jak np. ostrzegająca aplikacja na smartfony – mówi A. Kaźmierczak, Yanosik.pl – W każdej minucie do naszej bazy trafia ponad 60 zgłoszeń dotyczących sytuacji na drodze – dodaje.

Zobacz też: Mandat za zbyt głośne słuchanie muzyki w samochodzie!

Areszt za niezatrzymanie do kontroli lub używanie niebieskich sygnałów świetlnych

Warto wiedzieć, że ci, którzy nie zastosują się do sygnału do zatrzymania się podawanego przez funkcjonariusza policji mogą otrzymać karę w postaci aresztu i pozbawienia prawa jazdy. Areszt i grzywna grożą także osobie, która nie będąc do tego uprawniona, korzysta w swoim pojeździe z urządzeń stanowiących wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu. Jeśli używa niebieskich lub czerwonych sygnałów świetlnych lub sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie podlega karze grzywny lub aresztu do 14 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Materiały prasowe Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA