REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda bez kasku na motocyklu lub motorowerze - mandat

Każdy motocyklista powinien z troski o własne zdrowie jeździć zawsze w kasku. Mandat to najlepsza rzecz jaką może go spotkać, gdy go nie założy. Fot. Fotolia
Każdy motocyklista powinien z troski o własne zdrowie jeździć zawsze w kasku. Mandat to najlepsza rzecz jaką może go spotkać, gdy go nie założy. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda jednośladem bez kasku może nieść za sobą skutki zarówno w wymiarze odpowiedzialności karnej jak i bezpieczeństwa na drodze. Zobacz dlaczego trzeba i warto jeździć motocyklem w kasku.

Mobilność i adrenalina

Jazda motocyklem w sposób diametralny różni się od tej autem. Motocyklista może swobodnie przemierzać nawet zakorkowane miejskie arterie bez obawy, że utknie na którejś ulicy. Poza tym wysokie osiągi motocykli wyzwalają także ogromne ilości adrenaliny, która powoduje uczucie euforii niespotykanej nawet w autach sportowych. Niestety jazda jednośladem ma też swoje wady. Oprócz swojego sezonowego charakteru, niesie za sobą wysokie ryzyko wypadku. Najczęściej sprawcą zdarzenia jest kierowca innego pojazdu, ale w chwili gdy ginie człowiek rozterki nad szukaniem sprawcy zdarzenia odchodzą na dalszy plan.

REKLAMA

Zobacz też: Zawieszenie pneumatyczne w motocyklu

Niezbędne wyposażenie motocyklisty

Motocyklista wyruszając na drogę jest praktycznie bezbronny w starciu z pojazdem o masie przekraczającej 1000 kg. Nie chronią go ani pasy bezpieczeństwa, ani poduszki powietrzne. Nawet specjalne kamizelki powietrzne dla motocyklistów nadal są prawdziwą rzadkością nie tylko na polskich drogach. Aby motocyklista miał większe szanse na przeżycie wypadku musi posiadać niezbędny strój, w tym m.in. kask.

Zobacz też: Poduszka powietrzna dla motocyklisty - rodzaje zabezpieczeń

Kask - nie wsiadaj bez niego na motocykl

Kask chroni główny organ naszego ciała czyli mózg. Wielu kierowców jednośladów w imię m.in. źle rozumianej estetyki bądź niskiej świadomości zagrożenia, ignoruje nie tylko przepisy prawa, ale przede wszystkim racjonalne argumenty przemawiające za jego używaniem. Konsekwencje, nawet niewielkiej wywrotki na motocyklu, mogą się w takich przypadkach okazać śmiertelne. Uderzenie o asfaltową jezdnię, czy tym bardziej wystającą studzienkę czy krawężnik mogą trwale uszkodzić mózg. Jeśli motocyklista przeżyje, może do końca życia nie odzyskać pełnej sprawności psychomotorycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Bądź widoczny na motocyklu

Mandat i punkty karne za jazdę bez kasku

Przepisy kodeksu drogowego jednoznacznie wskazują, że kierowcy motocykli bądź motorowerów mają obowiązek zakładać kask w trakcie jazdy jednośladem. Złamanie tego przepisu skutkuje mandatem karnym w wysokości 100 zł za „nieużywanie hełmu ochronnego przez kierującego motocyklem lub motorowerem”. Oprócz tego na konto kierowcy dopisane zostaną 2 punkty karne.

Zobacz też: Jazda lewym pasem – mandat i punkty karne

Zdrowy rozsądek jest najważniejszy

Naszym zdaniem kara za brak kasku jest nadal zbyt niska i raczej nie w sposób prewencyjny. Pozytywnie trzeba się jednak odnieść do samych motocyklistów jakich spotkać można na polskich drogach. Bardzo rzadko zdarza się nam dostrzec kierowców jednośladów, którzy nie posiadają na głowie kasku w trakcie jazdy. W większości przypadków motocykliści dysponują nie tylko stosownym hełmem, ale także kompletnym strojem ochronnym. Nie jest on tani, ale zdrowia i życia nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Jeśli je utracimy nic nam go już nie przywróci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA