SCT w Warszawie. Nawet 20 proc. mniej emisji zanieczyszczeń
REKLAMA
REKLAMA
- SCT w Warszawie powstanie. To pewne!
- Dwa warianty SCT w Warszawie
- Co dałoby wprowadzenie SCT w Warszawie?
- Czy SCT w Warszawie oznacza śmierć diesla? Nie dramatyzujmy!
SCT w Warszawie powstanie. To pewne!
Strefa czystego transportu to wydzielony obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin (tzw. normy Euro, powiązane z datą produkcji pojazdu). W myśl obowiązującego prawa Warszawa jest zobowiązana w przyszłym roku utworzyć strefę czystego transportu, która ograniczy wjazd do centrum najbardziej zanieczyszczającym powietrze pojazdom.
REKLAMA
Ograniczenie w SCT w Warszawie dotknie jedynie starsze niż 28-letnie samochody benzynowe i ponad 19-letnie pojazdy z silnikiem diesla.
Dwa warianty SCT w Warszawie
Eksperci Międzynarodowej Rady ds. Czystego Transportu (ICCT) w nowym opracowaniu "Warszawska strefa czystego transportu: potencjalne korzyści dla jakości powietrza i zmiany dla kierowców" przygotowali dwa scenariusze stopniowego wdrażania strefy czystego transportu w Warszawie na lata 2024-2032. W obydwu wariantach warszawska SCT zaczęłaby działać w 2024 r. ograniczając wjazd samochodom z silnikiem diesla niespełniającym normy Euro 4 (starszym niż 19 lat) i pojazdom benzynowym niespełniającym normy Euro 2 (starszym niż 28 lat).
Co dałoby wprowadzenie SCT w Warszawie?
Zgodnie z szacunkami, strefa w pierwszym etapie dotknęłaby zaledwie 3 proc. samochodów osobowych – powodując jednak spadek samochodowych emisji tlenków azotu (NOx) do 11 proc. i pyłów (PM) do 23 proc. Kolejny etap ograniczyłby wjazd do niej 8 proc. samochodów osobowych - przełożyłoby się to na spadek samochodowych emisji tlenków azotu (NOx) o 29 proc. i pyłów (PM) o 56 proc. w porównaniu z sytuacją bez utworzenia SCT.
Bez względu na to jak dale rozwijana byłaby strefa czystego transportu w Warszawie, najbardziej zauważalny byłby spadek emisji szkodliwych związków do powietrza w pierwszych latach funkcjonowania strefy.
Czy SCT w Warszawie oznacza śmierć diesla? Nie dramatyzujmy!
REKLAMA
Opublikowany w kwietniu 2022 r. raport TRUE initiative, oparty na badaniach teledetekcyjnych emisyjności blisko 150 tys. pojazdów poruszających się po ulicach Warszawy jesienią 2020 r. wykazał, że emisje spalin z samochodów powiązane są wprost z ich wiekiem. Zwłaszcza niewielka grupa starych aut z silnikiem Diesla odpowiedzialna była za nieproporcjonalnie duże zanieczyszczenia.
Pomiary ICCT z jesieni 2020 r. wykazały, że pojazdy z silnikiem Diesla, które obecnie mają 10 lat lub więcej (posiadające certyfikat Euro 4 i niższy), wykazywał rzeczywistą emisję zanieczyszczeń znacznie wyższą niż limity określone w przepisach. Były odpowiedzialne za łącznie ok. 40 proc. emisji tlenków azotu (NOx) i 60 proc. emisji pyłów (PM) pochodzących z ruchu samochodowego. Jednocześnie pojazdy te stanowiły mniej niż 15 proc. floty wszystkich samochodów osobowych w Warszawie.
REKLAMA
REKLAMA