REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie transportować drewno? ITD podpowiada

Jak bezpiecznie transportować drewno? ITD podpowiada
Jak bezpiecznie transportować drewno? ITD podpowiada
GITD

REKLAMA

REKLAMA

Jak bezpiecznie transportować drewno? To pytanie, które ITD zadały Lasy Państwowe. Współpraca obydwu podmiotów przynosi poradnik dla kierowców.

Jak bezpiecznie transportować drewno? To łączy ITD i LP

Podniesienie bezpieczeństwa w transporcie drewna, ochrona nawierzchni dróg przed degradacją, zwalczanie przestępstw i wykroczeń w obrocie drewnem i surowcem drzewnym to cele, które przyświecają zacieśnieniu współpracy pomiędzy Inspekcją Transportu Drogowego i Lasami Państwowymi. Porozumienie dotyczące wspólnych działań podpisali dziś Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

REKLAMA

Bezpieczny transport drewna to jedno

Bezpieczny transport drewna wymaga od kierowcy wysokich umiejętności, a od przewoźnika odpowiedzialności. I niestety czasami jej brakuje. Wciąż wycofywane są z ruchu przeciążone pojazdy przewożące drewno. Tonaże są przekroczone nawet o kilkanaście ton. Taki transport nie tylko niszczy drogi, ale stwarza realne zagrożenie w ruchu – mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

ITD i LP będą też zwalczać przestępstwa i wykroczenia

REKLAMA

W podpisanym dziś dokumencie podkreślono m.in. potrzebę zwalczania przestępstw i wykroczeń w obrocie drewnem i surowcem drzewnym oraz ich transportu, a także legalności i prawidłowości transportu drogowego drewna, surowca drzewnego oraz innych produktów leśnych.

Bezpieczeństwo to nasz cel główny. Ładunków jest kilkaset tysięcy, a przemnażając je przez wagę tych ładunków i biorąc pod uwagę przeładowywanie pojazdów przewożących drewno, trzeba zwrócić uwagę na to, jak to wpływa na stan dróg. Za ciężkie pojazdy zagrażają również uczestnikom tych dróg. Nasza współpraca już funkcjonuje od wielu lat, ale pojawiają się nowe wyzwania, więc zmieniają się także cele. Podpisane dzisiaj porozumienie daje nam wiele możliwości. W trakcie wspólnych kontroli będzie m.in. możliwość sprawdzenia transportów pod kątem gatunków przewożonego drewna, a to wiąże się z jego objętością i masą, a także weryfikacji pod kątem legalności pochodzenia drewna. Zdarza się, niestety, że drewno pochodzi z nielegalnego obrotu – mówił Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

Jak bezpiecznie transportować drewno, współpraca ITD i lasów państwowych, Józef Kubica, Alvin Gajadhur

Jak bezpiecznie transportować drewno, współpraca ITD i lasów państwowych, Józef Kubica, Alvin Gajadhur

Jak bezpiecznie transportować drewno? ITD podpowiada

gov.pl

ITD dostarczy wiedzę o przepisach. LP o drewnie

REKLAMA

Inspektorzy ITD są wysokiej klasy specjalistami. Dlatego podzielą się z pracownikami Lasów Państwowych wiedzą o przepisach i zasadach, które są wymagane w przewozach drewna, w tym dotyczących pojazdów nienormatywnych, dopuszczalnych wymiarów, mas i nacisków osi pojazdów, zasad zabezpieczenia ładunku drewna przed przemieszczeniem się w trakcie przewozu drogowego, czy warunków technicznych, jakie musi spełnić pojazd, którym wykonywany jest transport.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast pracownicy Lasów Państwowych podzielą się z ITD wiedzą o sposobach rozpoznawania rodzajów drewna, cechowania i znakowania drewna, metodach określania objętości i masy drewna na środkach transportu drogowego, a także dokumentacji, która jest sporządzana przy wywozie drewna z lasów. Planowane są również działania upowszechniające wiedzę o bezpieczeństwie w przewozach drewna wśród kierowców i przewoźników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

REKLAMA

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

REKLAMA