REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie transportować drewno? ITD podpowiada

Subskrybuj nas na Youtube
Jak bezpiecznie transportować drewno? ITD podpowiada
Jak bezpiecznie transportować drewno? ITD podpowiada
GITD

REKLAMA

REKLAMA

Jak bezpiecznie transportować drewno? To pytanie, które ITD zadały Lasy Państwowe. Współpraca obydwu podmiotów przynosi poradnik dla kierowców.

Jak bezpiecznie transportować drewno? To łączy ITD i LP

Podniesienie bezpieczeństwa w transporcie drewna, ochrona nawierzchni dróg przed degradacją, zwalczanie przestępstw i wykroczeń w obrocie drewnem i surowcem drzewnym to cele, które przyświecają zacieśnieniu współpracy pomiędzy Inspekcją Transportu Drogowego i Lasami Państwowymi. Porozumienie dotyczące wspólnych działań podpisali dziś Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

REKLAMA

Bezpieczny transport drewna to jedno

Bezpieczny transport drewna wymaga od kierowcy wysokich umiejętności, a od przewoźnika odpowiedzialności. I niestety czasami jej brakuje. Wciąż wycofywane są z ruchu przeciążone pojazdy przewożące drewno. Tonaże są przekroczone nawet o kilkanaście ton. Taki transport nie tylko niszczy drogi, ale stwarza realne zagrożenie w ruchu – mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

ITD i LP będą też zwalczać przestępstwa i wykroczenia

REKLAMA

W podpisanym dziś dokumencie podkreślono m.in. potrzebę zwalczania przestępstw i wykroczeń w obrocie drewnem i surowcem drzewnym oraz ich transportu, a także legalności i prawidłowości transportu drogowego drewna, surowca drzewnego oraz innych produktów leśnych.

Bezpieczeństwo to nasz cel główny. Ładunków jest kilkaset tysięcy, a przemnażając je przez wagę tych ładunków i biorąc pod uwagę przeładowywanie pojazdów przewożących drewno, trzeba zwrócić uwagę na to, jak to wpływa na stan dróg. Za ciężkie pojazdy zagrażają również uczestnikom tych dróg. Nasza współpraca już funkcjonuje od wielu lat, ale pojawiają się nowe wyzwania, więc zmieniają się także cele. Podpisane dzisiaj porozumienie daje nam wiele możliwości. W trakcie wspólnych kontroli będzie m.in. możliwość sprawdzenia transportów pod kątem gatunków przewożonego drewna, a to wiąże się z jego objętością i masą, a także weryfikacji pod kątem legalności pochodzenia drewna. Zdarza się, niestety, że drewno pochodzi z nielegalnego obrotu – mówił Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

Jak bezpiecznie transportować drewno, współpraca ITD i lasów państwowych, Józef Kubica, Alvin Gajadhur

Jak bezpiecznie transportować drewno? ITD podpowiada

gov.pl

ITD dostarczy wiedzę o przepisach. LP o drewnie

REKLAMA

Inspektorzy ITD są wysokiej klasy specjalistami. Dlatego podzielą się z pracownikami Lasów Państwowych wiedzą o przepisach i zasadach, które są wymagane w przewozach drewna, w tym dotyczących pojazdów nienormatywnych, dopuszczalnych wymiarów, mas i nacisków osi pojazdów, zasad zabezpieczenia ładunku drewna przed przemieszczeniem się w trakcie przewozu drogowego, czy warunków technicznych, jakie musi spełnić pojazd, którym wykonywany jest transport.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast pracownicy Lasów Państwowych podzielą się z ITD wiedzą o sposobach rozpoznawania rodzajów drewna, cechowania i znakowania drewna, metodach określania objętości i masy drewna na środkach transportu drogowego, a także dokumentacji, która jest sporządzana przy wywozie drewna z lasów. Planowane są również działania upowszechniające wiedzę o bezpieczeństwie w przewozach drewna wśród kierowców i przewoźników.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

KGP: 111 890 interwencji, 440 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 111 890 interwencji. Byli wzywani do 440 wypadków drogowych.

REKLAMA

Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

REKLAMA