REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drift z prędkością 231 km/h. Dostał nie mandat, a nagrodę!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Drift z prędkością 231 km/h. Dostał nie mandat, a nagrodę!
Drift z prędkością 231 km/h. Dostał nie mandat, a nagrodę!
Materiały Ostałowski Motosport

REKLAMA

REKLAMA

Drift z prędkością dokładnie 231,66 km/h, trzymając kierownicę przy pomocy... stopy! Tym wyczynem Bartosz Ostałowski ustanowił rekord Guinnessa.

Drift z prędkością 231 km/h. Ostałowski nowym mistrzem!

Polak potrafi? To hasło czasami ma raczej pejoratywny wydźwięk. Nietrudno bowiem znaleźć w sieci filmiki, które zamiast "Polak potrafi" można opisać jeszcze lepiej znanym dziś sloganem "przytrzymaj mi piwo". Tyle że ten wyczyn do tych kategorii nie należy. Tak, Bartosz Ostałowski prowadził przy pomocy stopy i tak, osiągnął dokładnie 231,66 km/h driftując. Tyle że zrobił to w warunkach całkowicie kontrolowanych, bo na zamkniętym lotnisku w Pile. Obiekt został przygotowany do pobicia rekordu i nowy rekord udało się ustanowić.

REKLAMA

Drift z prędkością, Bartosz Ostałowski, rekord Guinnessa

Drift z prędkością, Bartosz Ostałowski, rekord Guinnessa

Materiały Ostałowski Motosport

Materiały Ostałowski Motosport

Rekordowy drift na lotnisku w Pile. Warunki były idealne

Teraz nieco informacji technicznych. Rekord Guinnessa był bity na lotnisku w Pile. To posiada 2-kilometrowy pas startowy o szerokości 60 metrów. Pomiar prędkości był wykonywany na odcinku 50 metrów. Służyły do tego bramki czasowe, które pracują z dokładnością co do 0,001 sekundy. Nawet fotoradary nie są tak precyzyjne! A na tym pomiary nadal się nie kończyły. Bo samochód w czasie jazdy musiał też spełniać wymogi driftingowe. Konieczny był poślizg o 30 stopni. Ten był mierzony przez specjalne urządzenie, czyli tzw. driftbox.

231 km/h i to... driftem. Ostałowski i 1000-konne BMW Furia

REKLAMA

Oczywiście Bartosz nie mógłby mówić o rekordzie, gdyby nie wyjątkowe auto. Podczas bicia rekordu Ostałowski siedział za kierownicą BMW E92. Furia dysponuje 7-litrowym silnikiem LS3. V-ósemka ma podwójne doładowanie. W efekcie generuje 1000 koni mocy i aż 1280 Nm momentu obrotowego. Za transfer mocy na koła odpowiada automatyczna skrzynia ZF 8HP90.

Drobna dygresja. Gdyby w dobie obecnych kar, Bartosz Ostałowski powtórzył swój wyczyn na drodze publicznej, z pewnością... trafiłby do sądu. Bez prawa jazdy, ale za to z wizją 30-tysięcznej grzywny. Bądźcie zatem jak Bartosz. Wykonujcie takie figury drogowe wyłącznie w specjalnie do tego przygotowanych miejscach i warunkach. Nie na ośnieżonym parkingu przed marketem...

Drift z prędkością, Bartosz Ostałowski, rekord Guinnessa

Drift z prędkością, Bartosz Ostałowski, rekord Guinnessa

Materiały Ostałowski Motosport

Materiały Ostałowski Motosport

Drift z prędkością 231 km/h. A to nie koniec wyników Ostałowskiego

Ustanowienie rekordu Guinnessa w najszybszym drifcie w samochodzie prowadzonym stopą i osiągnięcie prędkości na poziomie 231,66 km/h bez wątpienia jest nie lada wyczynem. Tyle że Bartosz zdążył już przyzwyczaić wszystkich do robienia rzeczy niemożliwych. Prowadzi stopą, bo obie ręce stracił w wypadku. To jednak nie przeszkodziło mu w startowaniu w Driftingowych Mistrzostwach Polski i ligach europejskich na równych zasadach z pełnosprawnymi kierowcami. I co ważne, występy te odbywają się z sukcesami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bartosz Ostałowski w roku 2019 uplasował się na trzecim miejscu w DMP w klasie PRO2. Stał się tym samym Driftingowym Wicemistrzem Polski.

Materiały Ostałowski Motosport
Materiały Ostałowski Motosport
Materiały Ostałowski Motosport
Materiały Ostałowski Motosport
Materiały Ostałowski Motosport
Materiały Ostałowski Motosport
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA