Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!
REKLAMA
REKLAMA
- Nowelizacja prawa drogowego to nowa definicja skrzyżowania
- Nowe znaczenie skrzyżowania. Problem z wyprzedzaniem
- Nowa definicja skrzyżowania. A co z ograniczeniami prędkości?
- Nowelizacja nie tak przemyślana...
Nowelizacja prawa drogowego to nowa definicja skrzyżowania
Nowa definicja skrzyżowania obowiązująca od 21 września 2022 roku brzmi: "skrzyżowanie – część drogi będąca połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną". I kluczowe stało się tu pojawienie zapisu mówiącego "albo jezdni jednej drogi".
REKLAMA
Nowe znaczenie skrzyżowania. Problem z wyprzedzaniem
REKLAMA
Uzupełnienie definicji skrzyżowania oznacza w praktycznego punktu widzenia dwie zmiany. Po pierwsze sprawia, że pojęcie to zaczyna obowiązywać także w przypadku łączników pozwalających np. na zawracanie czy też zjazdów z drogi ekspresowej lub autostrady. Takie miejsca po 21 września również mogą być traktowane w charakterze skrzyżowania. I zmiana ma potężne znaczenie z uwagi na warunki jazdy. Bo w punktach takich zaczyna obowiązywać automatyczny zakaz wyprzedzania. A wyprzedzeniem jest też przejechanie obok pojazdu poruszającego się sąsiednim pasem ruchu na drodze dwupasmowej.
Wyprzedzenie na łączniku, który według nowej definicji skrzyżowania stał się skrzyżowaniem, oznacza 1000 zł mandatu i 10 punktów karnych. Warto po 21 września uważniej zatem wypatrywać tego typu punkty i zwracać uwagę na to, czy w ich pobliżu nie stoi radiowóz...
Nowa definicja skrzyżowania. A co z ograniczeniami prędkości?
Druga ze zmian wprowadzonych nowelizacją dotyczy... ograniczeń prędkości. Skrzyżowanie odwołuje B-33 "Ograniczenie prędkości" oraz szereg innych znaków zakazu. Skrzyżowanie według nowej definicji również. W efekcie nowelizacji pozostają dwie kwestie, które drogowcy muszą rozwiązać:
- albo zakres obowiązywania ograniczeń prędkości zostanie ograniczony, będzie obowiązywał tylko do najbliższego skrzyżowania (czyli np. miejsca do zawracania lub drogi zjazdowej), co de facto przełoży się na zwiększenie limitów prędkości na drogach,
- albo przy polskich drogach pojawi się las dodatkowych znaków, bo po każdym z połączeniu dróg trzeba będzie powtórzyć znak.
Nowelizacja nie tak przemyślana...
Nowa definicja skrzyżowania wynika z ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie Ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw. Zmianę dotyczącą skrzyżowania jako pierwszy dostrzegł twórca kanału o nazwie "Prawko Plus" na Youtube. Zmiana prawdopodobnie wynika z tego, że twórca nowego zapisu całkowicie nie przewidział skutków zapisu. Nie przemyślał co nowelizacja może de facto oznaczać dla sytuacji drogowej. A to o tyle przykre, że tak nie powinno się stanowić przepisów. To raz. Dwa to nie jedyna wpadka w/w nowelizacji. Identyczna dotyczy chodnika czy przejść sugerowanych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.