REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!

Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!
Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!

REKLAMA

REKLAMA

Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września 2022 roku. I choć zmiana miała być kosmetyczna, może oznaczać dla kierowców mandat.

Nowelizacja prawa drogowego to nowa definicja skrzyżowania

Nowa definicja skrzyżowania obowiązująca od 21 września 2022 roku brzmi: "skrzyżowanie – część drogi będąca połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną". I kluczowe stało się tu pojawienie zapisu mówiącego "albo jezdni jednej drogi".

REKLAMA

Nowe znaczenie skrzyżowania. Problem z wyprzedzaniem

REKLAMA

Uzupełnienie definicji skrzyżowania oznacza w praktycznego punktu widzenia dwie zmiany. Po pierwsze sprawia, że pojęcie to zaczyna obowiązywać także w przypadku łączników pozwalających np. na zawracanie czy też zjazdów z drogi ekspresowej lub autostrady. Takie miejsca po 21 września również mogą być traktowane w charakterze skrzyżowania. I zmiana ma potężne znaczenie z uwagi na warunki jazdy. Bo w punktach takich zaczyna obowiązywać automatyczny zakaz wyprzedzania. A wyprzedzeniem jest też przejechanie obok pojazdu poruszającego się sąsiednim pasem ruchu na drodze dwupasmowej.

Wyprzedzenie na łączniku, który według nowej definicji skrzyżowania stał się skrzyżowaniem, oznacza 1000 zł mandatu i 10 punktów karnych. Warto po 21 września uważniej zatem wypatrywać tego typu punkty i zwracać uwagę na to, czy w ich pobliżu nie stoi radiowóz...

Nowa definicja skrzyżowania. A co z ograniczeniami prędkości?

Druga ze zmian wprowadzonych nowelizacją dotyczy... ograniczeń prędkości. Skrzyżowanie odwołuje B-33 "Ograniczenie prędkości" oraz szereg innych znaków zakazu. Skrzyżowanie według nowej definicji również. W efekcie nowelizacji pozostają dwie kwestie, które drogowcy muszą rozwiązać:

  • albo zakres obowiązywania ograniczeń prędkości zostanie ograniczony, będzie obowiązywał tylko do najbliższego skrzyżowania (czyli np. miejsca do zawracania lub drogi zjazdowej), co de facto przełoży się na zwiększenie limitów prędkości na drogach,
  • albo przy polskich drogach pojawi się las dodatkowych znaków, bo po każdym z połączeniu dróg trzeba będzie powtórzyć znak.

Nowelizacja nie tak przemyślana...

Nowa definicja skrzyżowania wynika z ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie Ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw. Zmianę dotyczącą skrzyżowania jako pierwszy dostrzegł twórca kanału o nazwie "Prawko Plus" na Youtube. Zmiana prawdopodobnie wynika z tego, że twórca nowego zapisu całkowicie nie przewidział skutków zapisu. Nie przemyślał co nowelizacja może de facto oznaczać dla sytuacji drogowej. A to o tyle przykre, że tak nie powinno się stanowić przepisów. To raz. Dwa to nie jedyna wpadka w/w nowelizacji. Identyczna dotyczy chodnika czy przejść sugerowanych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    REKLAMA

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA