REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda na autostradzie. Zasady bezpieczeństwa.

Jazda na autostradzie. Zasady bezpieczeństwa.
Jazda na autostradzie. Zasady bezpieczeństwa.

REKLAMA

REKLAMA

Jazda na autostradzie. Zasady, o których powinien pamiętać kierowca to? Dziś przypomnimy najważniejsze reguły korzystania z dróg szybkiego ruchu.

Zasady bezpieczeństwa na autostradzie

Jazda autostradą jest w pełni bezpieczna? Nie zawsze. I przestrzegają o tym opolscy funkcjonariusze. Na patrolowanym przez siebie odcinku A4 odnotowali tylko od połowy marca 2022 roku aż 9 wypadków, w których śmierć poniosły 3 osoby, a do tego aż 180 kolizji. O jakich zasadach bezpiecznej jazdy autostradami pamiętać, aby nie dołączyć do statystyk po sezonie wakacyjnym? Reguł jest kilka.

REKLAMA

Jak bezpiecznie jechać autostradą? Włączanie do ruchu i prędkość

  • Zawsze korzystaj w pełni z pasa rozbiegowego. Pozwoli ci on rozwinąć właściwą prędkość zanim włączysz się na prawy pas ruchu. To kluczowe. Nie spowolnisz innych aut i nie stworzysz zagrożenia.
  • Autostradą zawsze można jechać nawet 140 km/h? No właśnie nie. Czasami maksymalna prędkość jest ograniczana, a dzieje się tak z uwagi chociażby na roboty drogowe.
  • Prędkość jazdy na autostradzie nie powinna być dostosowana do maksymalnego limitu, ale przede wszystkim warunków drogowych. Zwolnij gdy mocno pada lub wieje, ewentualnie gdy rośnie natężenie ruchu.

Jazda na autostradzie. Zasady dotyczące pasów ruchu

  • Staraj się jechać prawym pasem ruchu. Zjedź na lewy przede wszystkim wtedy, gdy chcesz wyprzedzić kogoś jadącego przed tobą, ewentualnie gdy ruch na prawym pasie zwalnia. Nie blokuj lewego pasa nigdy!
  • Patrz na znaki drogowe i tablice informacyjne. Mogą one informować o wypadkach czy robotach drogowych. Dzięki temu wcześniej dowiesz się, że np. twór pas ruchu jest zamknięty lub z uwagi na przebudowę zwęża się lub jest poprowadzony w inny sposób.
  • Zatrzymałeś się w korku? Pod żadnym pozorem nie wysiadaj z samochodu. To może być śmiertelnie niebezpieczne.
  • Na autostradzie nigdy nie wolno cofać czy zawracać.

Nowe przepisy na autostradzie, czyli jazda na zderzaku

REKLAMA

Podczas jazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu nie można jechać na tzw. zderzaku. Nowe przepisy określają bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego i ta powinna wynosić połowę prędkości wyrażoną w metrach. Czemu jazda na zderzaku jest tak niebezpieczna? Bo gdy kierowca pojazdu jadącego przed tobą zacznie intensywnie hamować, ty nie będziesz miał czasu na reakcję. Dojdzie do wypadku.

Kierujący, który nie zachowa bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego, dostanie mandat. Ten może wynosić od 300 do 500 zł. Co więcej, skutkiem będzie też dopisanie do jego konta punktów karnych w ilości 6.

Jak bezpiecznie podróżować autostradami? Przygotuj się!

  • Ruszając w wakacyjną podróż autostradą zadbaj o to, abyś wsiadł za kierownicę wypoczęty. Nigdy nie spożywaj alkoholu przed wyjazdem!
  • W trasę możesz zabrać przekąski i wodę. Przydadzą się, gdy na autostradzie pojawi się np. korek.
  • Czujesz zmęczenie? Odpocznij choć chwilę. W tym celu zjedź na jeden z MOP-ów lub na jedną ze stacji benzynowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    REKLAMA

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    REKLAMA