Odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h
REKLAMA
REKLAMA
Odebranie prawa jazdy za nadmierną prędkość
Poziom bezpieczeństwa na polskich drogach w ciągu ostatnich kilkunastu lat uległ wyraźnej poprawie. Dawniej każdego roku w wypadkach samochodowych ginęło około 6000 osób, obecnie jest to ok. 3000 osób. Wbrew temu co przekazują niektóre media najwięcej wypadków powodują osoby w wieku od 25 do 39 lat, a nie od 18 do 24 lat.
REKLAMA
Mimo że statystyki wypadków uległy poprawie, to nadal trudno pogodzić się z faktem, że tyle osób nadal traci życie. Według obecnej władzy najlepszym sposobem ograniczenia liczby wypadków, a tym samym zabitych, jest zaostrzenie kar dla kierowców.
REKLAMA
Według projektu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zakładającego zmiany przepisów w Kodeksie Karnym, ustawie o kierujących pojazdami oraz Prawie o ruchu drogowym, kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50 km/h stracą prawo jazdy. Zatrzymanie prawa jazdy będzie miało charakter czasowy. Kara będzie trwać 3 miesiące i obowiązywać będzie albo od dnia kontroli drogowej, w trakcie której wykryte zostanie wspomniane przekroczenie prędkości, albo od chwili gdy prawo jazdy zostanie dostarczone staroście (naruszenie wykryte za pomocą urządzeń rejestrujących, lub odebranie prawa jazdy na wniosek organu orzekającego) . W przypadku recydywisty, który będzie poruszać się pojazdem mimo odebrania prawa jazdy, okres kary zostanie przedłużony do 6 miesięcy (nawet jeśli w chwili ponownej kontroli nie złamał przepisów drogowych). Po tym czasie prawo jazdy będzie zwracane. Jeśli jednak kierowca, któremu zabrano prawo jazdy na okres 6 miesięcy ponownie zostanie złapany na jeździe pojazdem, to bezterminowo straci uprawnienia do kierowania pojazdem.
Aby odebrać prawo jazdy zabrane na 3 lub 6 miesięcy trzeba będzie wpłacić opłatę w wysokości 1% pensji minimalnej czyli 17, 50 zł. Opłata stanowić będzie dochód własny powiatu co pozwoli na sfinansowanie zadań starosty w zakresie czasowego zatrzymywania praw jazdy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.