REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak założyć PKK przez internet?
Jak założyć PKK przez internet?
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

Czym jest numer PKK?

Co trzeba zrobić, aby móc rozpocząć proces uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami? Konieczne jest wygenerowanie numeru PKK, czyli numeru profilu kandydata na kierowcę. Bez niego nie ma możliwości ani przystąpienia do egzaminu państwowego w WORD-zie, ani nawet zapisania się do szkoły nauki jazdy. Jak założyć PKK? Można to zrobić w wydziale komunikacji należnym miejscu zamieszkania lub... online.

REKLAMA

Jak założyć PKK przez internet? Opis krok po kroku

Jak założyć PKK przez internet? W pierwszej kolejności kandydat na kierowcę musi pojawić się na stronie info-car.pl. Tam w zakładkach usługi i prawo jazdy pojawia się opcja: stwórz swój Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Jak wygląda proces krok po kroku? Opisujemy go poniżej.

  1. W pierwszej kolejności należy wskazać, do którego urzędu kierowany jest wniosek. Podaje się województwo i wybiera urząd należny miejscu zamieszkania.
  2. Kolejnym krokiem jest wskazanie charakteru sprawy. W przypadku konieczności nadania numeru PKK, kandydat na kierowcę powinien wybrać uprawnienia kierowców i dalej wydanie prawa jazdy.
  3. W trzecim punkcie kandydat na kierowcę zostanie poproszony o wskazanie swoich danych osobowych: imion i nazwiska, numeru PESEL czy daty urodzenia.
  4. Czwarty punkt zawiera dane z prawa jazdy. Kierowca, który posiada dokument (bo np. chce rozszerzyć kat. B o C), podaje dane. Kandydat na kierowcę, który dokumentu nie ma, pomija to pole.
  5. Następnie zaznacza się kategorię prawa jazdy, o którą ma zamiar starać się kandydat.
  6. W kolejnym kroku kandydat na kierowcę musi dołączyć elektroniczne wersje załączników dokumentów wymaganych do wydania prawa jazdy. Na ogół chodzi o orzeczenie lekarskie, kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm i ewentualnie zgodę rodzica lub opiekuna prawnego (jeżeli kandydat nie ma 18 lat). Dokumenty można załączyć np. w formie zdjęć.
  7. Kandydat na kierowcę musi zaznaczyć oświadczenia - chodzi o potwierdzenie pod groźbą odpowiedzialności karnej prawdziwości podanych wcześniej danych.
  8. Ostatnim krokiem jest elektroniczne podpisanie wniosku - za pomocą profilu zaufanego, ewentualnie bankowości elektronicznej.
  9. Podpisanie dokumentu oznacza przesłanie go do wybranego urzędu. Po weryfikacji wniosku przez urząd, kandydatowi na kierowcę nadany zostanie numer PKK. Gdzie sprawdzić stan wniosku? Po zalogowaniu się do konta ESP PWPW w zakładce moje wnioski.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA