REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda na oponach zimowych przez cały rok. To dobry pomysł?

Jazda na oponach zimowych przez cały rok. To dobry pomysł?
Jazda na oponach zimowych przez cały rok. To dobry pomysł?
Redakcja

REKLAMA

REKLAMA

Jazda na oponach zimowych przez cały rok - to sposób na oszczędności, na który często decydują się kierowcy. Tylko czy taka metoda jest bezpieczna?

Jazda na oponach zimowych przez cały rok: hit czy kit?

Który sezon na drogach jest bardziej wymagający? Bez wątpienia zima. W jej czasie warunki stają się dużo bardziej ekstremalne - panuje niska temperatura, a na drodze pojawia się śnieg czy lód. Opony zimowe są zatem absolutnym must have. I wychodząc z tego założenia wielu kierowców w Polsce dochodzi do wniosku, że skoro zimówki zapewniają bezpieczeństwo zimą, można je stosować też i latem. W końcu w sezonie ciepłym warunki nie mogą się stać aż takie złe. Ile w tym prawdy? Opowiemy o tym w dalszej części tekstu.

REKLAMA

Czy można jeździć na oponach zimowych latem?

Postanowiliśmy dziś zająć się zatem tym mitem. A więc czy jazda na oponach zimowych przez cały rok to dobry pomysł? No właśnie nie bardzo. Bo w wysokiej temperaturze zimówka staje się niezwykle miękka - zaczyna się dosłownie kleić do asfaltu. Skutek? Zdecydowanie szybciej przebiega ścieranie bieżnika, a powstające w procesie siły tarcia odbijają się na spalaniu silnika. A na tym nie koniec, bo opona zimowa latem oznacza też np. pogorszony komfort podróżowania (mocno hałasuje), pogorszone właściwości trakcyjne (auto szybciej zrywa kontakt z nawierzchnią) oraz wydłużoną drogę hamowania.

Mandat za opony zimowe w lecie?

Polskie prawo nie przewiduje obowiązku stosowania ogumienia sezonowego. A to oznacza mniej więcej tyle, że mandat za opony zimowe w lecie nie jest możliwy. Kiedy kierowca może zostać ukarany przez funkcjonariuszy? Głównie wtedy, gdy ogumienie jest skrajnie zużyte - ma bieżnik o wysokości mniejszej niż 1,6 mm. Konsekwencje? Mandat za opony może opiewać na kwotę od 20 do 500 złotych. Co więcej, na tym interwencja policji nie zakończy się. Jednocześnie kierowca straci dowód rejestracyjny pojazdu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA