REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie informacje zapisane są na oponie? Jak je odczytać?

Subskrybuj nas na Youtube
opony Fot. Fotolia
opony Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dobierając opony do swojego auta warto wiedzieć jak prawidłowo odczytać informacje zapisane na nich. Nie jest to jednak takie proste. Dlatego poprosiliśmy naszego eksperta o obszerny komentarz w tej sprawie.

Opis opony - jak go odczytać?

Czy wiesz co oznacza ciąg cyfr 205/55 R 16 94 V XL ? Takie oznaczenie, które określa typ opony letniej pasujący do Twojego samochodu, spotkasz w dowodzie rejestracyjnym. Często jednak dowody rejestracyjne zawierają listę pasujących opon, co z kolei pozwala kierowcy dokonać wyboru w zależności od tego czy ceni on na przykład komfort jazdy czy też precyzję prowadzenia. Aby uzyskać informacje, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich dla Ciebie opon, przeczytaj poniższy tekst.

REKLAMA

REKLAMA

Niniejszy ciąg cyfr, 205/55 R 16 94 V XL, można spotkać w dowodzie rejestracyjnym Twojego samochodu. Przedstawia on dokładny rozmiar i typ opony letniej, pasującej do twojego samochodu. Na oponie znajdować się może również inne, nieznacznie różniące się oznaczenie. Jakie opony najlepiej wybrać? Wybór będzie łatwiejszy, jeśli potrafisz prawidłowo interpretować oznaczenia.

Zapytaliśmy Kierownika ds. Rozwoju Produktu, pana Juha Pirhonena, co oznaczają pierwsze dwie liczby w oznaczeniu opony 205/55 R 16 94 V XL ?
Liczby te oznaczają szerokość opony i jej profil. W tym przypadku do samochodu pasuje opona o szerokości 205 milimetrów. Profil opony dotyczy stosunku wysokości do szerokości opony. W takim przypadku, wysokość opony stanowi 55 % szerokości przekroju.

W dowodzie rejestracyjnym znajduje się też adnotacja o oponach o szerokości i profilu 225/45.   Którą z nich należy wybrać?
W tym przypadku opona jest szersza o 20 milimetrów niż w pierwszej opcji i ma znacznie niższy profil.

Opona szersza, o niższym profilu lepiej się prowadzi niż opona wysokoprofilowa. Oznacza to, że opona czulej reaguje na ruchy kierownicy. Taka opona najbardziej pasuje kierowcy, który ceni szybkość reakcji układu kierowniczego i sportowy styl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z drugiej strony, szersza oponach będzie bardziej wrażliwa na nierówności na drodze, tak więc kierowca szukający większej wygody może skusić się na węższą, wysokoprofilową oponę. Węższa opona jest również bardziej bezpieczna na mokrej nawierzchni, ponieważ lepiej wypiera wodę niż szersza opona.

O czym informuje litera R, następująca po wartości szerokości i profilu ?
Litera jest oznaczeniem konstrukcji opony. R odnosi się do opony radialnej, która jest bardziej stabilna i precyzyjna niż poprzedni model, opona diagonalna.

Obecnie wszystkie opony do samochodów osobowych sprzedawane w Finlandii to opony radialne, tak więc kierowca nie musi zwracać zbyt dużo uwagi na to oznaczenie.

Kolejna liczba 16 oznacza średnicę obręczy/felgi w calach. Co powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze felgi?  
Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta samochodu. Na przykład w samochodach sportowych często stosuje się felgi w rozmiarze 17-19 cali, gdyż mniejsze rozmiary nie będą w stanie pomieścić układu hamulcowego.

Szczególną uwagę, zwłaszcza podczas montażu obręczy i opon, należy zwrócić na wybór odpowiedniej szerokości opony pasującej do obręczy. Większe obręcze wymagają opon niskoprofilowych, tym samym opony o wyższym profilu odpowiadają mniejszym felgom. Innymi słowy, jeśli podany dla samochodu rozmiar felg wynosi powyżej 16 cali, kierowca nie może wybrać opony wysokoprofilowej, nawet jeśli ceni bardziej komfort jazdy od precyzji prowadzenia.

O czym informuje nas ostatnia liczba w oznaczeniu?
Ostatnia liczba oznacza indeks nośności. W naszym przykładzie, indeks nośności wynosi 94, co oznacza, że dopuszczalne obciążenie dla opony wynosi 670 kg. Jeśli indeksem nośności jest 91, to obciążenie opony nie może przekraczać 615 kg. Indeks nośności powinien być odpowiednio dobrany do samochodu, w przeciwnym razie opony będą szybciej się zużywać i mogą ulec uszkodzeniu podczas jazdy.

Przedostatnia litera V to indeks prędkości czyli maksymalna dopuszczalna prędkość wyrażona w km/h. Jakie ma to znaczenie w Finlandii, skoro najwyższa dopuszczalna prędkość na drodze wynosi 120 km/h?  
V oznacza, że pojazd wyposażony w daną oponę może poruszać się z maksymalną prędkością 240 km/h. Takie osiągi prędkości są nielegalne w Finlandii, zgodnie jednak z dyrektywą UE indeks prędkości opony pojazdu musi odpowiadać maksymalnej prędkości pojazdu. Dzięki temu jazda na oponach np. podczas urlopu w Niemczech jest bezpieczna.

Przy wyborze opon z wymaganym indeksem prędkości należy również przestrzegać zaleceń producenta samochodu, gdyż zbyt niskie indeksy prędkości mogą mieć negatywny wpływ na właściwości jezdne samochodu, np. na układ kierowniczy. Opony ze zbyt wysokim indeksem prędkości mogą z drugiej strony spowodować obniżenie komfortu jazdy.

Ostatnie litery kombinacji „XL" można znaleźć tylko na wybranych modelach opon, dlaczego ?  
XL to oznaczenie opon wzmacnianych, o podniesionej ładowności tzw. Extra Load. W naszym przypadku indeks obciążenia wynosi 94. Jeśli indeks wynosiłby 91, XL oznaczenie nie byłoby wymagane.

Większość modeli opon dostępna jest w wersji z podwyższonym i standardowym indeksem obciążenia. Model Extra Load posiada podniesioną ładowność, co oznacza, że nawet jeśli Twój bagaż wakacyjny będzie cięższy niż zazwyczaj, nie będziesz musiał się martwić o uszkodzenie opon z powodu zbyt dużego obciążenia lub szybszego niż zazwyczaj zużycia. Wzmocniona konstrukcja opony Extra Load oznacza mniejszą emisję ciepła, co sprawia, że opona jest bardziej odporna na zużycie.

Ostatnie pytanie, co oznacza skrót DOT na boku opony?
Jest to informacja dotycząca daty produkcji i producenta opony. Pierwsze znaki są informacją o fabryce, która wyprodukowała daną oponę. Cztery ostatnie cyfry oznaczają tydzień i rok produkcji.   Przykładowo, kod 1314 oznacza, że opony wyprodukowano w 13 tygodniu 2014 roku.

Zalecany okres używania opon to maksymalnie sześć lat. Opony używane przez co najmniej 10 lat po dacie produkcji powinny być bezwzględnie wymienione na nowe, nawet jeżeli wyglądają na sprawne i nie są latem zbyt często używane. Z wiekiem mieszanka gumowa twardnieje, co w rezultacie oznacza utratę przyczepności, nawet jeśli opony nie zużywają się w inny sposób.

Źródło: materiały prasowe Nokian

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

REKLAMA