Czy można stworzyć oponę z ryżu? Goodyear już to robi!
REKLAMA
REKLAMA
Opony z ryżu dla Chińczyków
Firma Yihai Food and Oil Industry będzie dostawcą krzemionki pochodzącej z popiołu z łusek ryżu dla Goodyeara. Obie strony zawarły właśnie porozumienie w tej sprawie. Koncern Goodyear zacznie wykorzystywać nowy komponent jeszcze w tym roku do produkcji – w fabryce w Pulandian w Chinach – opony do samochodów osobowych. Opona będzie oferowana na rynku chińskim.
REKLAMA
Przez ostatnie dwa lata, w swoim Centrum Innowacji w Akron, Goodyear prowadził intensywne prace badawcze z udziałem krzemionki pochodzącej z łusek ryżu. Wyniki testów potwierdziły, że wpływ nowej krzemionki na jakość opon jest taki sam jak krzemionki pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł.
Zobacz też: Goodyear - opona samoczynnie regulująca swoje ciśnienie
REKLAMA
„Zrównoważony rozwój jest podstawą wszystkich innowacji Goodyeara. Nowa krzemionka przynosi wiele korzyści środowisku naturalnemu. Przede wszystkim zmniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska. Ponadto pozwala ograniczyć energię wykorzystywaną do produkcji, a jej udział w mieszance składowej opon sprawia, że są one bardziej efektywne paliwowo”
– powiedział Richard J. Kramer, prezes i dyrektor generalny The Goodyear Tire & Rubber Company.
Wykorzystanie przez Goodyeara krzemionki z popiołu z łusek ryżu w szerszej skali produkcyjnej ułatwi rozwiązanie globalnego problemu z zagospodarowaniem łusek ryżowych. Jak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, co roku na świecie zbiera się ponad 700 milionów ton ryżu, a utylizacja łusek ryżowych stanowi wyzwanie dla środowiska naturalnego. Z tego względu łuski ryżu są często palone, by generować energię elektryczną i zmniejszać ilość opadów trafiających na wysypiska. Co prawda już od kilku lat popiół ryżowy jest przetwarzany na krzemionkę, ale dopiero wprowadzone niedawno procesy technologiczne pozwoliły uzyskać krzemionkę o wystarczająco wysokiej jakości do zastosowania w oponach.
Warto pamiętać, że krzemionka odgrywa bardzo dużą rolę w produkcji ogumienia, ponieważ wzmacnia mieszankę bieżnika. Zastosowanie jej zamiast sadzy, tradycyjnego środka wzmacniającego opony, pozwala na zmniejszenie oporów toczenia, co ma bezpośredni wpływ na poprawę efektywności paliwowej pojazdu. Ponadto jej udział w mieszance bieżnika może mieć pozytywny wpływ na trakcję opony na mokrej nawierzchni.
Oprócz porozumienia z Yihai, Goodyear negocjuje umowy z następnymi dostawcami. Finansowe szczegóły umów są objęte tajemnicą handlową.
Więcej informacji na temat zaangażowania Goodyeara na rzecz ochrony środowiska naturalnego, znajduje się na stronie: http://www.goodyear.com/responsibility.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.