REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy kupić opony na wymianę?

Subskrybuj nas na Youtube
Kiedy kupić opony na wymianę? Fot. Fotolia
Kiedy kupić opony na wymianę? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że w Polsce nie ma jeszcze obowiązku sezonowej zmiany opon każdy odpowiedzialny kierowca dobiera ogumienie adekwatnie do pory roku. Kiedy można najkorzystniej zakupić opony na wymianę?

REKLAMA

W Polsce nie obowiązuje jeszcze przepis nakazujący wymianę opon w określonej porze roku. Z tego powodu część kierowców, pomimo zbliżającej się zimy, odwleka zakup i wymianę ogumienia do ostatniej chwili. Warto jednak o tym pomyśleć jeszcze przed pierwszymi mrozami, nie tylko ze względu na kolejki, które niewątpliwie pojawią się przed warsztatami, ale przede wszystkim ze względu na ceny opon. Dokonując zakupu odpowiednio wcześnie można zaoszczędzić nawet jedną czwartą ceny, na co nie jest jeszcze za późno – radzą eksperci serwisu Allegro.pl.

REKLAMA

- Nowe opony to przede wszystkim pewność i gwarancja. Oferta na rynku jest spora, a nieograniczony dostęp do naszych sprzedawców powoduje, że łatwo znajdziemy produkty dostosowane do potrzeb i zasobności portfela - wyjaśnia Robert Krotoski, manager kategorii „Motoryzacja” w serwisie Allegro.pl - Nie każdego jednak stać na wygospodarowanie w domowym budżecie rezerwy na zakup nowych opon zimowych. Dlatego spora część kierowców nadal wybiera opony używane. Zanim podejmiemy decyzję o takim zakupie warto sprawdzić oferty sprzedaży, które pojawiają się jeszcze przed tak zwanym „głębokim sezonem”. Dzięki temu kierowcy mogą zaoszczędzić na zakupie jednego kompletu nowych opon nawet 400 zł – dodaje.

Zobacz też: Jak przeprowadzane są testy opon?

Jak pokazują badania, prawie połowa ankietowanych Polaków preferuje zakup opon w internecie. Większość kupujących omija autoryzowane warsztaty i tradycyjne sklepy motoryzacyjne. Głównie ze względy na wygodę i oszczędność.

- Spróbujmy przeanalizować ile czasu i pieniędzy musielibyśmy poświęcić, gdybyśmy chcieli sprawdzić i znaleźć najlepszą ofertę rynkową w naszym mieście. W sieci mamy dostęp do tysięcy produktów oferowanych przez setki sprzedających. Nie ruszając się z domu możemy spokojnie, z kalkulatorem w ręku przeanalizować nasze potrzeby, a w razie wątpliwości zapytać o poradę sprzedającego, skorzystać z fachowych publikacji portali motoryzacyjnych lub wiedzy użytkowników forów tematycznych, np. fanów danej marki lub skupiających miłośników motoryzacji – dodaje Krotoski – Pamiętajmy, że idąc do tradycyjnego punktu handlowego najczęściej mamy do czynienia z mocno okrojoną ofertą w stosunku do tego co oferuje e-handel. Nie jesteśmy więc w stanie odpowiedzieć, czy oferta jest dobra i korzystna finansowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Zakup używanych opon

Kiedy należy zmienić opony?

REKLAMA

Na każdej oponie nabita jest data produkcji. Znajduje się ona na wytłoczonym w gumie owalu. Pierwsze dwie cyfry oznaczają numer tygodnia, ostatnie dwie rok produkcji. Nie ma norm ustalających termin ważności opony, ale przyjęło się, że po sześciu sezonach powinna ona zostać wymieniona na nową. Wszystko zależy jednak od stopnia zużycia i sposobu przechowywania.
Zgodnie z przepisami głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Badanie przeprowadzone przez uznane i niezależne instytucje pokazały jednak, że opony z 6 mm bieżnikiem mają zaledwie 60 proc. skuteczności w porównaniu z oponami nowymi mającymi 8-9 mm głębokości bieżnika. Jeszcze gorzej wypadły opony z 4 mm bieżnikiem. Wynik był dwukrotnie gorszy od uzyskanego przez nowe „zimowki”.

Niezależnie od tego co mówią przepisy w przypadku opon zimowych graniczną wartością bezpieczeństwa jest głębokość bieżnika na poziomie właśnie 4 mm, Po przekroczeniu tej wartości jazda staje się niebezpieczna, gdyż opona przestaje spełniać swoje zadanie.

Głębokość bieżnika to nie wszystko. Należy na bieżąco kontrolować stan techniczny opon w samochodzie. Jeżeli zauważymy wybrzuszenia, przecięcia lub inne uszkodzenia mechaniczne lepiej udać się do serwisu wulkanizacyjnego, w którym profesjonalista zweryfikuje, czy nadaje się ona do użytku.

Zobacz też: Test Peugeot 5008 1.6 HDi 115 KM facelifting

Jak dobrać opony do samochodu?

Producenci opon i specjaliści zalecają, aby zmieniać opony z letnich na zimowe, gdy średnia temperatura dobowa powietrza spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Najczęstszym błędem kierowców jest czekanie do ostatniej chwili na tak zwany „pierwszy śnieg”. Wtedy na pewno oprócz niebezpieczeństwa wpadnięcia w poślizg czekają na nich kolejki przez zakładami wulkanizacji.

Ogumienie dobieramy kierując się przede wszystkim zaleceniami producenta. Rozmiar opon przystosowanych do naszego samochodu znajdziemy w instrukcji obsługi. W razie wątpliwości warto spytać o poradę sprzedawcę.

- Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że lepiej na zimę zakładać opony węższe niż te, które stosuje się latem. Dzisiaj specjaliści skłaniają się ku temu, aby opony zimowe miały ten sam rozmiar, co opony letnie – wyjaśnia Robert Krotoski, manager kategorii „Motoryzacja” w serwisie Allegro.pl – Ta zmiana wynika przede wszystkim z postępu technologicznego. Do szerokości 205 mm nie warto przechodzić na opony węższe. A jeżeli już się na to zdecydujemy, pamiętajmy, że kosztem lepszej przyczepności na śniegu i mniejszego ryzyka aquqplaningu, czeka nas dłuższa droga hamowania i gorsza przyczepność na zakrętach – dodaje.

Źródło: materiały prasowe Allegro.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA