REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy kupić opony na wymianę?

Subskrybuj nas na Youtube
Kiedy kupić opony na wymianę? Fot. Fotolia
Kiedy kupić opony na wymianę? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że w Polsce nie ma jeszcze obowiązku sezonowej zmiany opon każdy odpowiedzialny kierowca dobiera ogumienie adekwatnie do pory roku. Kiedy można najkorzystniej zakupić opony na wymianę?

REKLAMA

W Polsce nie obowiązuje jeszcze przepis nakazujący wymianę opon w określonej porze roku. Z tego powodu część kierowców, pomimo zbliżającej się zimy, odwleka zakup i wymianę ogumienia do ostatniej chwili. Warto jednak o tym pomyśleć jeszcze przed pierwszymi mrozami, nie tylko ze względu na kolejki, które niewątpliwie pojawią się przed warsztatami, ale przede wszystkim ze względu na ceny opon. Dokonując zakupu odpowiednio wcześnie można zaoszczędzić nawet jedną czwartą ceny, na co nie jest jeszcze za późno – radzą eksperci serwisu Allegro.pl.

REKLAMA

- Nowe opony to przede wszystkim pewność i gwarancja. Oferta na rynku jest spora, a nieograniczony dostęp do naszych sprzedawców powoduje, że łatwo znajdziemy produkty dostosowane do potrzeb i zasobności portfela - wyjaśnia Robert Krotoski, manager kategorii „Motoryzacja” w serwisie Allegro.pl - Nie każdego jednak stać na wygospodarowanie w domowym budżecie rezerwy na zakup nowych opon zimowych. Dlatego spora część kierowców nadal wybiera opony używane. Zanim podejmiemy decyzję o takim zakupie warto sprawdzić oferty sprzedaży, które pojawiają się jeszcze przed tak zwanym „głębokim sezonem”. Dzięki temu kierowcy mogą zaoszczędzić na zakupie jednego kompletu nowych opon nawet 400 zł – dodaje.

Zobacz też: Jak przeprowadzane są testy opon?

Jak pokazują badania, prawie połowa ankietowanych Polaków preferuje zakup opon w internecie. Większość kupujących omija autoryzowane warsztaty i tradycyjne sklepy motoryzacyjne. Głównie ze względy na wygodę i oszczędność.

- Spróbujmy przeanalizować ile czasu i pieniędzy musielibyśmy poświęcić, gdybyśmy chcieli sprawdzić i znaleźć najlepszą ofertę rynkową w naszym mieście. W sieci mamy dostęp do tysięcy produktów oferowanych przez setki sprzedających. Nie ruszając się z domu możemy spokojnie, z kalkulatorem w ręku przeanalizować nasze potrzeby, a w razie wątpliwości zapytać o poradę sprzedającego, skorzystać z fachowych publikacji portali motoryzacyjnych lub wiedzy użytkowników forów tematycznych, np. fanów danej marki lub skupiających miłośników motoryzacji – dodaje Krotoski – Pamiętajmy, że idąc do tradycyjnego punktu handlowego najczęściej mamy do czynienia z mocno okrojoną ofertą w stosunku do tego co oferuje e-handel. Nie jesteśmy więc w stanie odpowiedzieć, czy oferta jest dobra i korzystna finansowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Zakup używanych opon

Kiedy należy zmienić opony?

REKLAMA

Na każdej oponie nabita jest data produkcji. Znajduje się ona na wytłoczonym w gumie owalu. Pierwsze dwie cyfry oznaczają numer tygodnia, ostatnie dwie rok produkcji. Nie ma norm ustalających termin ważności opony, ale przyjęło się, że po sześciu sezonach powinna ona zostać wymieniona na nową. Wszystko zależy jednak od stopnia zużycia i sposobu przechowywania.
Zgodnie z przepisami głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Badanie przeprowadzone przez uznane i niezależne instytucje pokazały jednak, że opony z 6 mm bieżnikiem mają zaledwie 60 proc. skuteczności w porównaniu z oponami nowymi mającymi 8-9 mm głębokości bieżnika. Jeszcze gorzej wypadły opony z 4 mm bieżnikiem. Wynik był dwukrotnie gorszy od uzyskanego przez nowe „zimowki”.

Niezależnie od tego co mówią przepisy w przypadku opon zimowych graniczną wartością bezpieczeństwa jest głębokość bieżnika na poziomie właśnie 4 mm, Po przekroczeniu tej wartości jazda staje się niebezpieczna, gdyż opona przestaje spełniać swoje zadanie.

Głębokość bieżnika to nie wszystko. Należy na bieżąco kontrolować stan techniczny opon w samochodzie. Jeżeli zauważymy wybrzuszenia, przecięcia lub inne uszkodzenia mechaniczne lepiej udać się do serwisu wulkanizacyjnego, w którym profesjonalista zweryfikuje, czy nadaje się ona do użytku.

Zobacz też: Test Peugeot 5008 1.6 HDi 115 KM facelifting

Jak dobrać opony do samochodu?

Producenci opon i specjaliści zalecają, aby zmieniać opony z letnich na zimowe, gdy średnia temperatura dobowa powietrza spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Najczęstszym błędem kierowców jest czekanie do ostatniej chwili na tak zwany „pierwszy śnieg”. Wtedy na pewno oprócz niebezpieczeństwa wpadnięcia w poślizg czekają na nich kolejki przez zakładami wulkanizacji.

Ogumienie dobieramy kierując się przede wszystkim zaleceniami producenta. Rozmiar opon przystosowanych do naszego samochodu znajdziemy w instrukcji obsługi. W razie wątpliwości warto spytać o poradę sprzedawcę.

- Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że lepiej na zimę zakładać opony węższe niż te, które stosuje się latem. Dzisiaj specjaliści skłaniają się ku temu, aby opony zimowe miały ten sam rozmiar, co opony letnie – wyjaśnia Robert Krotoski, manager kategorii „Motoryzacja” w serwisie Allegro.pl – Ta zmiana wynika przede wszystkim z postępu technologicznego. Do szerokości 205 mm nie warto przechodzić na opony węższe. A jeżeli już się na to zdecydujemy, pamiętajmy, że kosztem lepszej przyczepności na śniegu i mniejszego ryzyka aquqplaningu, czeka nas dłuższa droga hamowania i gorsza przyczepność na zakrętach – dodaje.

Źródło: materiały prasowe Allegro.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA