Jak sprawdzić zużycie opon? Stan opon sprawdzi się sam. Zdalnie!
REKLAMA
REKLAMA
Jak sprawdzić zużycie opon? Zrobią to czujniki przy kole
Stan opon jest kluczowy dla trakcji, bezpieczeństwa, oporów toczenia i spalania silnika. Niestety nie wszyscy kierowcy wiedzą jak go ocenić i co jaki czas uważnie przyjrzeć się ogumieniu. Doskonale wiedzą o tym producenci oponiarscy. Właśnie dlatego jeden z nich opracował właśnie system, który pozwala na zdalne wykrywanie stanu zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym. Jak to działa? Kluczem do sukcesu są czujniki.
REKLAMA
Jak sprawdzić stan opon? Yokohama idzie w technologię
Autorem technologii jest koncern Yokohama Rubber. Rozwiązanie wykorzystuje czujniki przymocowane do wewnętrznej powierzchni opony, które zostały opracowane razem z Alps Alpine. Ich zadanie jest proste. Wychwytują fale emitowane przez obracającą się oponę. Fale te wraz z postępującym stopniem zużycia zmieniają się. Gdy zatem czujniki zauważą poważną zmianę, poinformują o tym fakcie kierowcę czy np. menedżera floty samochodowej. Czujnik oceni czy konieczna jest rotacja opon, czy wymiana.
Sprawca ocena stanu opon to nie zawsze konieczność wymiany. To czasami informacja mówiąca o konieczności wykonania rotacji. A to oznacza wydłużenie żywotności ogumienia.
Opony samochodowe to element... usług przyszłości!
Bezpieczeństwo było oczywiście głównym czynnikiem przyświecającym Yokohama Rubber podczas prac nad systemem zdalnie wykrywającym stopnień zużycia opon. W szerszej perspektywie to jednak kolejny element spojrzenia firmy w stronę nowych zjawisk, które pojawiają się na światowym rynku motoryzacyjnym. Mowa o takich koncepcjach, jak:
- CASE – Connected Autonomous Shared Services Electric. Skrót od wspólnego użytkowania samochodów i usług powiązanych oraz e-samochodów.
- MaaS – mobilność jako usługa.
- IoT – Internet of Things, internet rzeczy to koncepcja urządzeń mogących połączyć się z siecią korzystając bezpośrednio z sieci bezprzewodowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.