Felgi i koła w innym rozmiarze: jak je wybrać? Ekspert radzi
REKLAMA
REKLAMA
Przy zmianie opon i kół trzeba pamiętać o jednym – szersza guma lepiej trzyma w zakrętach, ale daje większy opór toczenia. W mocnym aucie nie zrobi to większej różnicy, ale w przeciętnym odczujesz różnicę. Szersze opony potrafią nieco zwiększyć zużycie paliwa i utrudnić manewrowanie.
REKLAMA
Walory użytkowe opon o normalnym profilu są nie do przecenienia. Trudno obetrzeć felgę o krawężnik, nie są też tak czułe na nierówności i dziury. Jazda na oponach o niskim profilu potrafi być niebiańsko przyjemna na nowej autostradzie ale i piekielnie bolesna przy pokonywaniu wszelkich dziurawych drogach, z przejazdami kolejowymi i tramwajowymi. Których dróg jest u nas więcej? Odpowiedź jest chyba jednoznaczna.
Zobacz również: Jak odnowić felgi samochodowe?
Szersze wcale nie lepsze
REKLAMA
Jeśli zmieniasz opony, pamiętaj, że latem lepiej sprawdzają się o rozmiar szersze, a zimą o rozmiar węższe. Węższa opona lepiej „wgryza” się w śnieg i lód, co skutkuje lepszym przyspieszeniem, skuteczniejszym hamowaniem i lepszą kontrolą w zakrętach. To trochę tak, jak ze ślizganiem się na butach i na łyżwach – na pierwszych nie masz praktycznie kontroli nad tym, gdzie pojedziesz, na drugich możesz robić piruety i zasuwać szybko i precyzyjnie jak po sznurku.
Zacznijmy od podstaw. Jeśli swoje auto znasz od nowości i wiesz, że rozmiar opon nie był zmieniany, jest ok. Jeśli nie jesteś tego pewien sprawdź, czy oznaczenia na oponach zgadzają się z tym, co jest w książce serwisowej. Jeśli ta gdzieś przepadła, przy bocznym słupku, w progu albo pod klapką wlewu paliwa, znajduje się tabliczka z opisem opon, jakie pasują do Twojego auta. To jest rozmiar, jaki zaleca producent Twojego samochodu.
Jak czytać oznaczenia na oponach?
REKLAMA
Załóżmy, że mamy oponę 180/65 R15 82T. 180 to szerokość opony w mm, 75 to wskaźnik profilu opony - procentowy stosunek wysokości opony do jej szerokości, w tym przypadku wysokość opony to 75% jej szerokości. R oznacza, że opona jest radialna, to taki typ konstrukcji. 15 to średnica felgi (w calach), na jakiej opona może być montowana. 82 to indeks nośności. Określa maksymalny dopuszczalny nacisk na oponę. Nie powinno się stosować gum z niższym indeksem, niż zalecany przez producenta. Żeby go wyliczyć, nie wystarczy podzielić masy auta przez 4 – dotyczy sił, jakie działają na opony podczas jazdy. T to indeks prędkości – pokazuje jak szybko możesz na tej oponie pojechać. Tabele obu indeksów są na końcu tekstu.
Na ogół nie warto drastycznie zmieniać rozmiaru kół. Producent samochodu postarał się o to, by było optymalnie. Do tego rozmiaru wyskalowany jest prędkościomierz i licznik przebiegu. Ale na tą samą szerokość felgi można zazwyczaj założyć kilka opon o różnych szerokościach. Jak to sprawdzić? Pomocne są internetowe kalkulatory, my służymy tradycyjną tabelą (poniżej).
W sieci znajdziesz też wiele tabel, czy automatycznych przeliczników, które określą, jakie opony i felgi ogóle możesz założyć do swojego samochodu. Jeśli już zdecydujesz się na sporą zmianę rozmiaru opon – skorzystaj z nich, ale upewnij się, że Twoje nowe szerokie gumy w ogóle wejdą w nadkole, sprawdź czy podczas skrętu nie będą ocierały o zawieszenie. Pamiętaj, że opony o większej szerokości powodują spadek dynamiki oraz prędkości i wzrost zużycia paliwa.
Zobacz również: Na co zwracać uwagę przy zakupie felg tunerskich?
REKLAMA
REKLAMA