REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Golf IV/Bora: wymiana łożyska koła tylnego

Robert Kuśpiel
Volkswagen Golf IV/Bora wymiana łożyska koła tylnego
Volkswagen Golf IV/Bora wymiana łożyska koła tylnego

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana łożyska koła tylnego w Volkswagenie Golf IV i Volkswagenie Bora. nie jest trudnym zadaniem. Poszczególne kroki opisaliśmy w poniższym poradniku.

Nie trzeba mieć dużego doświadczenia, żeby rozpoznać uszkodzone łożysko. Oczywiście bardziej wprawione osoby potrafią ocenić jego stan chwytając za koło i poruszając na różne strony. Za jego graniczny przebieg można uznać moment, w którym zaczyna bardzo głośno huczeć i wyć. Nie da się tego nie usłyszeć, hałas wewnątrz naszego auta jest trudny do wytrzymania.

REKLAMA

Jeżeli jesteśmy pewni, po której stronie auta występuje taka usterka to nie ma potrzeby demontować sprawnego koła, tym bardziej wymieniać łożyska. Do pracy będą nam potrzebne specjalne narzędzia, podnośnik i komplet kluczy. Na początku musimy solidnie unieść nasz samochód. Możemy to wykonać za pomocą tradycyjnego podnośnika razem z podstawkami. Luzujemy śruby koła, unosimy samochód i zdejmujemy koło.

Zobacz też: Volkswagen Golf IV/Bora: demontaż przedniej kolumny zawieszenia

REKLAMA

Teraz musimy zdjąć osłonę osi. W tym celu przystawiamy do niej śrubokręt i uderzamy lekko młotkiem. Podważamy ją delikatnie śrubokrętem i wyjmujemy, może się to okazać dosyć trudne jednak do wykonania. Kolejny krok to demontaż śrub mocujących zacisk hamulcowy. Odkręcamy je i zdejmujemy go. Pamiętajmy, że zacisk nie może wisieć na przewodach, koniecznie trzeba do podwiązać chociażby drutem.

Następnie odkręcamy śruby mocujące i zdejmujemy tarczę hamulcową. Jeżeli jej stan jest niezadowalający warto pomyśleć o wymianie. Mamy już wszystko zdemontowane co trzeba do tej wymiany. Przechodzimy do demontażu piasty. W tym celu musimy odkręcić nakrętkę dwunastokątną. W tym momencie będzie nam potrzebny ściągacz do piasty. Można go kupić w sklepach motoryzacyjnych lub serwisach aukcyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny krok to ściągniecie pierścienia osadczego łożyska z czopa osi. Robimy to ogólnodostępnym ściągaczem. W ten oto sposób mamy zdemontowane łożysko. Kupując nowe polecamy wybrać sprawdzony model. Tani zamiennik może okazać się zbyt mało wytrzymały i ponownie będzie nas czekać wymiana.

Zobacz też: Volkswagen Golf IV/Bora: wymiana przegubów drążków kierowniczych

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.. Na początku musimy wyczyścić dokładnie wszystkie powierzchnie styku. Przydatna okazuje się szczotka druciana. Pamiętajmy o użyciu nowej nakrętki (dwunastokątna) trzymającej piastę. Jeśli używamy klucza dynamometrycznego to musi być przykręcona momentem 175Nm. Warto również użyć nową osłonę czopa jeśli nasza nie jest szczelna. Wilgoć doprowadzi do natychmiastowej korozji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA