REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Citroen AX: wymiana tylnej belki - poradnik

Robert Kuśpiel
Citroen AX, fot. Newspress
Citroen AX, fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana tylnej belki może wydać się problematyczna, jednak są metody, które pozwolą na sprawną i szybką wymianę belki. W poradniku tym, przedstawimy jeden z najlepszych sposobów na wymianę tylnej belki.

Zaczynamy od poluzowania śrub w obydwu tylnych kołach. Następnie przystępujemy do uniesienia tyłu samochodu, podstawiamy kobyłki pod każdą stronę samochodu. Pamiętajmy o zabezpieczeniu przednich kół. Podkładamy pod nie kliny. Teraz odkręcamy do końca śruby kół i zdejmujemy je. Zdejmujemy kapturki, które zakrywają śrubę służącą do mocowania bębna. Zaciągamy hamulec ręczny, bądź prosimy drugą osobę, żeby wcisnęła hamulec.

REKLAMA

Odkręcamy śrubę mocowania bębna. Możemy mieć z nią problemy, jednak zazwyczaj wystarczy nałożyć na uchwyt klucza kawałek rurki i śruba puszcza. Możemy zwolnić hamulec i przystąpić do kolejnych działań. Odkręcamy do końca śrubę mocującą bęben i za pomocą młotka opukujemy bęben dookoła. Zazwyczaj, za pierwszym razem bęben nie schodzi. Musimy powtórzyć tę czynność kilka razy. Kiedy uda nam się zdemontować bęben, odpinamy linkę od hamulca ręcznego.

Zobacz również: Co robić, gdy samochód „ściąga”?

REKLAMA

Teraz musimy zdecydować, co robimy z naszymi szczękami. Jeżeli ich stan jest zadowalający, nic nie robimy z mechanizmem. Jeżeli chcemy wymienić szczęki, bądź cylinderki, trzeba zdemontować cały mechanizm. W tym momencie musimy zajrzeć pod samochód. Demontujemy tłumik z gumowych uchwytów, na których jest zamocowany. Musimy teraz tak ułożyć wydech, żeby była możliwość wysunięcia belki nad nim. Najlepiej podłożyć pod tłumik jakiś przedmiot.

Kolejny krok, to odkręcenie przewodów hamulcowych z cylinderków. Pamiętajmy o zatkaniu ich, żeby nie wypływał płyn hamulcowy. Możemy teraz przejść do środka samochodu. Demontujemy tylną kanapę i dywanik z bagażnika. W tym momencie zobaczymy 4 białe zaślepki. Dwie znajdują się po prawej stronie, natomiast kolejne dwie po lewej. Odchylamy je i odkręcamy 4 śruby od belki. Tutaj ważna uwaga, po odkręceniu tych śrub belka spadnie nam na wydech. Dlatego tak bardzo ważne jest podparcie wydechu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak często wymieniać łożyska kół przednich?

Po wykręceniu wszystkich śrub możemy wyjąć belkę z naszego samochodu. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Można również, wymienić gumowe uchwyty wydechu, oraz miedziane przewody doczepione do belki. Na koniec pamiętamy o dokręceniu wszystkich śrub. Pamiętajmy również o odpowietrzeniu hamulców.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

REKLAMA

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA