REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes A klasa W168: demontaż przedniej i tylnej lampy

Robert Kuśpiel
Pamiętajmy, by po zamontowaniu reflektora udać się do stacji diagnostycznej w celu ustawienia świateł.
Pamiętajmy, by po zamontowaniu reflektora udać się do stacji diagnostycznej w celu ustawienia świateł.

REKLAMA

REKLAMA

Demontaż lampy przedniej i tylnej nie jest skomplikowany. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymontować przednią i tylną lampę w Mercedesie A W168.

Dodatkową czynnością jaką wykonamy, będzie wymontowanie szkła przedniego reflektora bezpośrednio po demontażu. Właśnie od przedniej lampy zaczniemy naszą pracę.

REKLAMA

Reflektor przedni

Na początku odłączamy klemę akumulatora. Jeżeli nasze radio jest kodowane to po odłączeniu zasilania zostanie zablokowane, dlatego należy upewnić się czy mamy kod do radia. W przypadku reflektora po lewej stronie odchylamy dźwignię blokującą i zdejmujemy zbiornik płynu spryskiwaczy. Przy prawym reflektorze odchylamy dźwignię blokującą i zdejmujemy zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego. Odkręcamy dwie śruby w górnej części reflektora (lewy górny róg, stojąc przodem do maski przy lewym reflektorze). Następnie odkręcamy śrubę we wnęce koła oraz śruby mocujące reflektor.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana żarówek

REKLAMA

Całą operacja jest łatwiejsza, jeśli zdecydujemy się na demontaż przedniego zderzaka, jednak nie jest to wymóg konieczny. Wyjmujemy do przodu reflektor i odłączamy złącza elektryczne. Następnie demontujemy pokrywy gniazd reflektorów przeciwmgielnych, jeśli są na wyposażeniu samochodu. Teraz delikatnie, za pomocą śrubokręta wypinamy z uchwytu elastyczny przewód regulacji zasięgu świateł reflektorów. Należy uważać, żeby nie ukruszyć uchwytu.

W tym momencie przyda się pomoc drugiej osoby. Musi ona przytrzymać osłony zderzaka oraz błotnika. My natomiast wyjmujemy reflektor z nadwozia. Jeżeli mamy wymontowany zderzak, nie musimy korzystać z pomocy drugiej osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkową czynnością jaką wykonamy po wymontowaniu przedniej lampy, będzie wymontowanie i zamontowanie szyby reflektora. Zazwyczaj taka operacja jest wymagana w przypadku nadmiernego zniszczenia szyby lub jej uszkodzenia.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: demontaż mechanizmu i silniczka przednich wycieraczek

REKLAMA

Kiedy mamy reflektor na stole, odczepiamy gumowe wypustki z zaczepów reflektora i zdejmujemy uszczelkę gumową. Za pomocą śrubokręta odblokowujemy zaczepy szkła reflektora. W tym momencie możemy zdjąć szkło lampy i wymienić na nowe. Bardzo ważna uwaga – nie dotykamy wnętrza reflektora i nie wprowadzamy do wnętrza zanieczyszczeń. Przed zamontowaniem sprawdzamy stan gumowej uszczelki szkła lampy.

Jeśli nie wygląda solidnie, należy ją wymienić na nową. W innym przypadku będzie przepuszczać wilgoć do wnętrza reflektora. Wkładamy zaczepy szyby w obudowę reflektora i blokujemy. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie szyby. Montujemy wypusty zewnętrznej uszczelki gumowej na zaczepy i przechodzimy do montażu reflektora.

Na samym początku będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby. Osoba ta odciąga do przodu osłonę zderzaka, a my wkładamy reflektor na swoje miejsce. Podłączamy złącza elektryczne i wkładamy w uchwyt elastyczny przewód regulacji zasięgu świateł.  Montujemy pokrywy gniazd reflektorów przeciwmgielnych, o ile były wymontowane. Teraz sprawdzamy i ewentualnie korygujemy położenie uszczelek gumowych.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana rozrusznika

Ustawiamy reflektor w odpowiednim położeniu i przykręcamy śruby mocujące. Następnie dokręcamy mocowania w błotniku oraz przykręcamy śrubę od strony nadkola. Na końcu przykręcamy śrubę reflektora. Przy lewym reflektorze zakładamy zbiorniczek płynu spryskiwaczy tak, żeby dolny zaczep wszedł w swoje miejsce. Na końcu przesuwamy dźwignie w celu zablokowania.

W przypadku reflektora prawego montujemy zbiornik wyrównawczy płynu chłodniczego i również zabezpieczamy go za pomocą dźwigni blokującej. Podłączamy ujemną klemę akumulatora i uruchamiamy samochód, po czym włączamy światła. Pamiętajmy o tym, żeby udać się do stacji diagnostycznej w celu ustawienia świateł.

Reflektor tylny

W przypadku tylnej lampy jest znacznie mniej pracy. Pierwszy krok pozostaje taki sam, odłączamy ujemną klemę akumulatora. Następnie otwieramy tylną klapę bagażnika i otwieramy pokrywę w schowku bocznym bagażnika. Łapiemy za uchwyty plastikowej pokrywy i pociągamy do siebie. Ściskamy zaczepu i wyjmujemy płytkę z oprawkami żarówek. Teraz odkręcamy trzy nakrętki i wyjmujemy na zewnątrz tylną lampę.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymontowanie zegarów

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na początku kontrolujemy stan i ułożenie uszczelki lampy. Następnie zakładamy lampę i dokręcamy ją za pomocą trzech śrub. Teraz wkładamy płytkę razem z oprawkami na swoje miejsce. Zakładamy pokrywę i zamykamy schowek. Podłączamy klemę akumulatora i uruchamiamy silnik. Na końcu sprawdzamy działanie wszystkich świateł. W przypadku tylnej lampy nie musimy ustawiać świateł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA