REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra A: wymiana łożyska koła tylnego

Robert Kuśpiel
Opel Vectra A wymiana łożyska koła tylnego
Opel Vectra A wymiana łożyska koła tylnego

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzone łożysko koła należy jak najszybciej wymienić. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić łożysko koła tylnego w Oplu Vectrze A.

Uszkodzone łożysko koła można bardzo łatwo zdiagnozować. Jeżeli podczas jazdy słyszymy bardzo głośne huczenie w tylnej części pojazdu to najprawdopodobniej łożysko wymaga natychmiastowej wymiany. Mocno uszkodzone łożysko będzie również słychać kiedy zakręcimy kołem kiedy samochód jest uniesiony. Zanim przystąpimy do naprawy musimy kupić odpowiednie łożysko. Polecamy wybierać spośród sprawdzonych firm. Tanie zamienniki zazwyczaj nie są trwałe.

REKLAMA

Zobacz też: Jak często wymieniać łożyska kół tylnych?

REKLAMA

Pierwszy krok to poluzowanie śrub mocujących koło. Teraz podnosimy tył samochodu za pomocą tradycyjnego lewarka i podstawiamy podstawki. Odkręcamy do końca śruby i zdejmujemy koło i spuszczamy hamulec ręczny. Zwracamy dużą uwagę na zabezpieczenie auta, najlepiej podstawić kliny drewniane pod koła. W przypadku hamulców tarczowych należy zdemontować zacisk hamulca i podwiesić drutem do zawieszenia. Nie można dopuścić, żeby wisiał swobodnie na przewodzie hamulcowym. W hamulcach bębnowych należy wymontować bęben.

Teraz zdejmujemy dekielek z piasty koła. W tym celu należy go podważyć za pomocą śrubokręta. Jeśli będą problemy z wyjęciem to najprawdopodobniej będziemy musieli zniszczyć dekielek i przy montażu zastosować nowy. Jest to bardzo ważny element, gdyż przez nieszczelny dekiel dostawać się będzie woda, która ponownie uszkodzi łożysko. Zdejmujemy zawleczkę z nakrętki czopa piasty i odkręcamy nakrętkę.

Zsuwamy piastę z czopa. W razie problemów cofamy śrubę regulacyjną szczęk hamulca ręcznego. Demontujemy z piasty pierścień uszczelniający. Wykonujemy to za pomocą dużego śrubokręta płaskiego lub metalowej łyżki monterskiej. Teraz wyjmujemy z piasty wewnętrzne łożysko stożkowe. Jeżeli z jakichkolwiek powodów mamy zamiar montować powtórnie to łożysko to należy uważać, żeby nie uległo zanieczyszczeniu. Pod żadnym pozorem nie należy myć łożysk. Pamiętajmy, że wszystkie nieczystości, które się dostaną do łożyska są nie do usunięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana półosi napędowej

REKLAMA

Kolejny krok to wybicie z piasty zewnętrznych pierścieni łożyska zewnętrznego i wewnętrznego. W warsztatach stosowane są specjalne narzędzia. Jednak nie każdy ma do nich dostęp dlatego można je zastąpić odpowiednim miedzianym prętem. Należy go przystawiać w różnych miejscach na obwodzie pierścienia i uderzać delikatnie młotkiem. Wybijanie w jednym miejscu doprowadzi do przekrzywienia pierścienia. Pręt nie może mieć ostrych zakończeń, żeby nie uszkodzić powierzchni pierścienia.

Na końcu czyścimy czop piasty i bęben hamulca za pomocą szmatki zamoczonej w spirytusie. Przechodzimy do montażu. Najpierw należy wbić do końca zewnętrzny pierścień łożyska. Do tego również stosowane jest specjalne narzędzie, które jest wykorzystywane w warsztatach. Nie każdy ma dostęp do takich narzędzi dlatego dobrą alternatywą pozostaje rurka o odpowiedniej średnicy. Za jej pomocą wbijamy delikatnie pierścień.

Łożysko wypełniamy dokładnie smarem do łożysk. Jeżeli mamy problem z wyborem odpowiedniego smaru można zakupić odpowiedni smar w sklepie firmowym Opla. Teraz wkładamy w piastę łożysko wewnętrzne i wypełniamy smarem pierścień uszczelniający i wciskamy w piastę. Najlepiej zrobić to za pomocą małej prasy poprzez odpowiednią tuleje. W przypadku braku dostępu do prasy można wbić pierścień przykładając tuleję i uderzając młotkiem. Jednak taka praca jest bardzo czasochłonna.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana alternatora

Pamiętajmy, że pierścień uszczelniający powinien być wymieniony. Jeżeli jest uszkodzony lub niepoprawnie zamontowany to będzie przepuszczał wilgoć do łożysk. Efektem tego będzie stanowcze skrócenie ich eksploatacji. Następnie wypełniamy smarem pustą przestrzeń w piaście. Nasuwamy na czop piastę z posmarowanym łożyskiem zewnętrznym. Nasadzamy podkładkę i wkręcamy ręcznie nakrętkę koronową i wciskamy miseczkę.

W hamulcach tarczowych należy zamontować zacisk hamulca. Należy zrobić to bardzo solidnie. W przypadku hamulców bębnowych montujemy bęben. W obydwu przypadkach należy odtłuścić powierzchnie robocze za pomocą rozpuszczalnika typu nitro. Teraz sprawdzamy hamulec ręczny i ewentualnie dokonujemy regulacji. Opis, jak prawidłowo wykonać tą czynność znajduje się w oddzielnym poradniku.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymiana łożyska koła tylnego

Zakładamy koło i przykręcamy śruby mocujące. Opuszczamy samochód i dokręcamy do końca wszystkie śruby. Pozostaje nam udać się na jazdę próbną. Nie powinniśmy słyszeć żadnego nieprzyjemnego buczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA