REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Audi A3 8L: wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Robert Kuśpiel
Przed wymianą oleju w skrzyni biegów w Audi A3 8L należy poczekać, aż gorący olej nieco ostygnie. Fot. Audi
Przed wymianą oleju w skrzyni biegów w Audi A3 8L należy poczekać, aż gorący olej nieco ostygnie. Fot. Audi

REKLAMA

REKLAMA

W tym poradniku przedstawiamy, jak wymienić olej w Audi A3 z automatyczną 4-stopniową skrzynią biegów.

Na samym początku należy zwrócić uwagę na warunki pracy. Mamy tutaj na myśli temperaturę oleju. Podczas jazdy może ona osiągać temperaturę ponad 100 stopni. Dlatego też, należ poczekać aż samochód ostygnie. Temperaturę, można sprawdzić interfejsem VAG. Warto mieć taki interfejs, nie jest on drogi a przydaje się przy wielu naprawach. Jedna lub dwie wizyty w warsztacie w celu diagnostyki komputerowej może przewyższyć cenę zakupu interfejsu.

REKLAMA

Zobacz również: Audi A3 8L 1.8 AGN: wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów

REKLAMA

Do naszej naprawy przyda się kanał rewizyjny lub najazd. Możemy też podnieść samochód na tak zwanych „kobyłkach”. Auto musi stać jednak poziomo. Przechodzimy do demontażu osłony silnika. Przykręcona jest ona na kilka wkrętów, więc nie powinniśmy mieć z nią problemów.

Teraz, za pomocą klucza 17, odkręcamy 4 śruby mocujące metalową osłonę miski olejowej skrzyni. Dwie śruby zlokalizowane są bezpośrednio nad nami, kolejne dwie po naszej prawej stronie, od strony koła przedniego.

Robimy to bardzo ostrożnie, istnieje ryzyko połamania bocznych elementów plastikowej osłony silnika. Wszystko odginamy z odpowiednim wyczuciem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz możemy odkręcić korek spustowy i zlać olej. Może to zabrać trochę czasu,  spłynąć powinno około 1,5 do 2 litrów oleju. Teraz za pomocą klucza 10 odkręcamy dół miski olejowej. Mamy tam do odkręcenia dokładnie 4 śruby, znajdujące się w narożnikach miski. W tym momencie musimy być bardzo ostrożni, w misce wciąż znajduje się olej, około 1 litra. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność przy zdejmowaniu, żeby się nie oblać.

Zobacz również: Audi A3 8L 1.9 TDI: czyszczenie kolektora ssącego

Teraz podkładamy naczynie pod skapujący z góry skrzyni olej. Zsuwamy stary filtr i montujemy w jego miejsce nowy. Na miskę olejową zakładamy nową uszczelkę, zwracając uwagę czy są tulejki. Jeśli nie ma przekładamy ze starej. Przykręcamy miskę do skrzyni i sprawdzamy dokręcenie korka spustowego. Nad łączeniem miski ze skrzynią jest wlew oleju, demontujemy kapsel zabezpieczający i odkręcamy obok odpowietrznik. Wlewamy nowy olej, około 3 litrów.
W ten sposób wymieniliśmy olej w automatycznej skrzyni biegów. Składamy wszystko w odwrotnej kolejności i udajemy się na jazdę próbną.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym w centrum Warszawy. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA