Pęknięta szyba. Naprawa jest w ogóle możliwa?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pęknięcie szyby czołowej w samochodzie wcale nie jest mało realnym scenariuszem. Dochodzi do niego najczęściej w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy podczas jazdy poza miastem kamień wyrzucony spod kół innego pojazdu uderzy w przód auta. Skutkiem jest powstanie wyżłobienia, od którego bardzo często rozchodzi się pęknięcie szyby przypominające swoim wyglądem pajęczynę. Drugim z możliwych scenariuszy jest przypadek, w którym kierowca zaparkuje samochód np. pod drzewem, a na auto spadnie jakiś przedmiot zrzucony chociażby przez podmuch wiatru czy ptaka.
REKLAMA
Pęknięcie szyby czołowej sprawia, że dalsza eksploatacja samochodu nie jest możliwa. Uszkodzenie w pierwszej kolejności ogranicza pole wiedzenia, a w drugiej może doprowadzić do sytuacji niebezpiecznej w czasie jazdy - np. oślepiającego refleksu świetlnego. Właściciel pojazdu powinien jak najszybciej umówić wymianę, a na czas oczekiwania na wizytę w warsztacie lepiej odstawić auto na parking. Czy jednak wymiana jest jedyną możliwością? Nie do końca. Są bowiem przypadki, w których uszkodzona szyba czołowa wcale nie musi być zastępowana nową. Czasami da się ją profesjonalnie naprawić.
Zobacz również: Jak często myć szyby w samochodzie?
Pęknięta szyba - naprawa jest możliwa gdy:
- uszkodzenie nie ma powierzchni większej niż 5-złotowa moneta
- uszkodzenie nie znajduje się bliżej niż 10 cm od krawędzi szyby
- ubytek nie jest większy niż 4 mm
- uszkodzenie znajduje się w polu widzenia kierowcy
- uszkodzenie nie posiada pęknięć wzdłużnych
Warto pamiętać o tym, że dla naprawy pękniętej szyby potężne znaczenie ma czas. Co to oznacza? Chodzi o to, aby samochód pojawił się w warsztacie jak najszybciej od powstania ubytku. To niezwykle ważne z dwóch powodów. Przede wszystkim w wyżłobieniu zbierają się zanieczyszczenia. Ich precyzyjne usunięcie z każdym dniem staje się trudniejsze. Poza tym nadwozie samochodu, a co za tym idzie również szyba, cały czas pracują podczas jazdy. W efekcie w wyniku powstających naprężeń uszkodzenie szybko może się powiększyć do takich rozmiarów, które wyeliminują możliwość naprawy.
Zobacz również: Jak dbać o uszczelki szyb w samochodzie?
Pęknięta szyba. Naprawa kosztuje…
Pierwszym etapem naprawy pękniętej szyby jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Usuwane są nie tylko zabrudzenia, ale i np. drobinki szkła. Następnie ubytek jest wypełniany żywicą, której utwardzenie odbywa się pod wpływem działania promieni UV. Ostatnim elementem naprawy jest polerowanie powierzchni - tak żeby punkt naprawy odzyskał pełną przejrzystość i nie odróżniał się. Tak zaprojektowany proces trwa nie dłużej niż godzinę i pozwala przywrócić szybie samochodowej 95 proc. pierwotnej wytrzymałości. Cena naprawy waha się w przedziale od 60 do 150 złotych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.