Skutki samodzielnej naprawy szyb samochodowych

REKLAMA
REKLAMA
Naprawa szyby samochodowej domowym sposobem może przynieść więcej problemów, niż spodziewanych korzyści. Przeświadczenie, że powstałe na szybie samochodowej ubytki, rysy i pęknięcia można własnoręcznie „załatać” prowadzi często do poważnego uszkodzenia konstrukcji całej szyby, a w konsekwencji do konieczności wymiany jej na nową. Niestety, argumenty te nie wszystkich przekonują. Zwłaszcza, jeśli uszkodzenie jest niewielkich rozmiarów, niektórzy kierowcy szacują, że sami poradzą sobie z jego zabezpieczeniem lub naprawą. Jak przestrzega ekspert z firmy NordGlass – „Nie należy bagatelizować drobnych rys i pęknięć – to właśnie one są źródłem rozległych i trudnych do usunięcia uszkodzeń liniowych” – i dodaje – „Decydując się na samodzielne naprawienie ubytków nie mamy żadnej gwarancji na to, że pod wpływem przenoszenia obciążenia szyba w miejscu wypełnienia nie zacznie dalej pękać. Pod wpływem wstrząsów źle zabezpieczone uszkodzenie zacznie się zatem powiększać. Proces ten będzie postępował znacznie szybciej w przypadku dużych dobowych wahań temperatury.”
REKLAMA
Zobacz też: Naprawa samochodu na własną rękę, czy z ubezpieczenia?
Jakiego typu uszkodzenia szyby naprawią fachowcy?
REKLAMA
Naprawie w profesjonalnych punktach serwisowych poddane mogą być usterki, które znajdują się przynajmniej 10 cm od krawędzi montażowej szyby, a ich średnica nie przekracza 24 mm, to jest wielkości 5 zł monety. Zabieg ten wymaga jednak zastosowania odpowiednich narzędzi i profesjonalnej chemii montażowej.
„Zdarza się, że domowi majsterkowicze decydują się, by samodzielnie, przy pomocy taśmy bądź wątpliwej jakości środków, zakleić lub wypełnić ubytek widoczny na powierzchni szyby. Lepiej jednak w takiej sytuacji skorzystać z usług wysoko wyspecjalizowanych sieci serwisowych. Pamiętajmy, że pracujący tam fachowcy codziennie dokonują kilkuset napraw i wymian szyb w różnych pojazdach, pracując w oparciu o materiały pochodzące wyłącznie od dostawców, posiadających odpowiednie referencje i właściwie udokumentowane parametry techniczne oferowanych rozwiązań montażowych. Kwestią, której nie wolno zlekceważyć, jest również trwałość dokonanej naprawy. Źle wykonane uzupełnienie ubytku sprawia, że szyba nie będzie tworzyła jednolitej płaszczyzny i narażona będzie w dużym stopniu na pogłębianie się uszkodzenia. W przypadku kolizji drogowej taka szyba nie tylko szybciej pęka, ale i w istotny sposób wpływa na sztywność konstrukcji całego auta i w efekcie bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.” – przestrzega specjalista z NordGlass.
Zobacz też: Pęknięty zderzak - naprawić, czy wymienić element?
Ile trwa naprawa szyby w profesjonalnym warsztacie?
Efektywna naprawa szyby wymaga przestrzegania określonej procedury oraz zastosowania odpowiedniej technologii. Czas naprawy uszkodzeń w profesjonalnym warsztacie uzależniony jest od miejsca uszkodzenia, jak i jego wielkości. Jak zaznacza ekspert z firmy NordGlass - „Standardowo zabieg ten nie trwa dłużej niż pół godziny. Cały proces poprzedza odpowiednie oczyszczenie uszkodzonego miejsca przy wykorzystaniu do tego specjalistycznych narzędzi i środków chemicznych Umożliwia to pozbycie się nagromadzonego brudu, kurzu i osadu, jakie wdarły się w powstałą wadę. Dopiero wtedy można przystąpić do wypełnienia ubytku specjalną żywicą, którą utwardza się światłem ultrafioletowym. Następnie usuwa się ewentualny jej nadmiar, a w końcu poleruje poddane naprawie miejsce. Ważne, by zabieg przeprowadzany był w odpowiednich warunkach warsztatowych, gdzie temperatura szyby i powietrza są zbliżone.”
Źródło: NordGlass Sp. z o.o.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA