Jak bezpiecznie usunąć „wgniotki” na karoserii samochodu bez lakierowania?

REKLAMA
REKLAMA
Jako kierowcy staramy się dbać o nasze samochody. Zwłaszcza o lakier, który "rzuca się w oczy" najbardziej. Wyjątkowo mało estetycznie poza perforacją wyglądają wgniecenia na karoserii naszego samochodu. Lakierowanie całego auta czy też jego elementów jest bardzo drogie. W poradniku przedstawimy dwie metody na to, jak usunąć wgniecenia z naszej karoserii bez powtórnego lakierowania.
REKLAMA
Zobacz też: Naprawy blacharskie: jakie uszkodzenia karoserii i lakieru naprawić w pierwszej kolejności?
REKLAMA
Pierwsza to masowanie blachy. Naprawa ta jest metodą inwazyjną i polega ona na masowaniu blachy od wewnątrz w celu przywrócenia jej poprzedniego kształtu. W celu uzyskania dostępu do spodniej strony blachy często należy zdemontować jakiś element karoserii, np. podsufitkę dla naprawy wgnieceń znajdujących się na i dachu. Demontaż nie zawsze jest konieczny, ale to już musi nam stwierdzić mechanik, który to naprawia.
Druga metoda tzw. "na klej" jest bezinwazyjna i polega ona na wyciągnięciu wgniecenia przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanych narzędzi oraz kleju o odpowiednich własnościach fizycznych. Sposób ten wykorzystuje się przy naprawie w trudno dostępnych miejscach dla poprzedniej metody, lub gdy ilość wgnieceń powoduje nieopłacalność metody pierwszej.
Przy większego typu wgnieceniach lub wgnieceniach z uszkodzeniami karoserii często stosuje się naprawę typu, „push-to-paint”, gdzie przywraca się dawny kształt blachy, ale pozostają niestety widoczne zmiany struktury lakieru. W tym przypadku lakiernikowi pozostaje jedynie polakierowanie elementu karoserii. Ta metoda jest również korzystniejsza finansowo od tradycyjnej i nie ma potrzeby szpachlowania uszkodzeń.
Zobacz też: Jak we własnym zakresie usunąć drobne wgniecenia i zarysowania karoserii?
Trudniejsza metoda na pozbywanie się wgnieceń.
Jednym ze sposobów usuwania „wgniotków” jest podgrzanie palnikiem miejsca uszkodzenia, a następnie szybkie jej schłodzenie najlepiej, tzw. suchym lodem, czyli zestalonym dwutlenkiem węgla. Jednak metoda ta, ze względu na użycie wysokiej temperatury może spowodować uszkodzenie lakieru.
Podsumowanie
Jeśli nasze auto szpecą tego typu wgniecenia należy udać się na jeden z wymienionych zabiegów. Nie warto lakierować auta, ponieważ podczas ewentualnej sprzedaży stracimy przez to na wartości. W profesjonalnym warsztacie taka naprawa trwa do jednego dnia, aby ją wycenić należy wysłać firmie zdjęcia, bądź pojechać do niej autem.
Zobacz też: Kiedy można naprawić pękniętą szybę?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA