REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: demontaż zderzaków

Robert Kuśpiel
Opel Omega B/B FL demontaż zderzaków
Opel Omega B/B FL demontaż zderzaków
moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Do niektórych napraw musimy zdemontować zderzak. Poniżej znajduje się opis demontażu zderzaka przedniego i tylnego w Oplu Omega B i B FL.

W poradniku tym zaprezentujemy jak szybko i sprawnie zdemontować przedni i tylny zderzak. Jeżeli znamy poszczególne kroki to nie powinno być problemów z ich zdjęciem. Na pewno nie należy ciągnąć ich na siłę. Możemy w ten sposób doprowadzić do odkształcenia zderzaka a nawet uszkodzenia.

REKLAMA

Przedni zderzak

Zaczynamy od zderzaka przedniego. W samochodach wyprodukowanych do września 1999 roku demontaż wygląda w następujący sposób. Najpierw należy wymontować osłonę chłodnicy. W tym celu odkręcamy 2 śruby i odczepiamy górne mocowania osłony. Należy wcisnąć plastikowy zatrzask, który znajduje się w połowie osłony chłodnicy. Teraz odchylamy do przodu górną część osłony chłodnicy i wyjmujemy z dolnego mocowania.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana alternatora

REKLAMA

Kolejny krok to demontaż maskownic pod reflektorami. Jeżeli nasze auto wyposażone jest w spryskiwacze reflektorów to należy je wyjąć. Teraz wykręcamy śrubę mocującą i wyjmujemy maskownicę z prowadnicy. Następnie odkręcamy dwie śruby trzymające zderzak w górnej części przy przednim grillu. Wyjmujemy od dołu dwa kołki rozprężne. Będą one widoczne jak zajrzymy pod zderzak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie należy wyjmować ich na siłę za pomocą kombinerek. Jak się dobrze przyjrzymy to zauważymy, że w zaczepach znajdują się małe kołki. Wpychamy je za pomocą śrubokręta. Dzięki temu będzie można je ponownie wykorzystać. Teraz odkręcamy z prawej i lewej strony po 2 śruby nadkola. Wyjmujemy do góry czujnik temperatury zewnętrznej. Będą nam do tego potrzebne szczypce w celu ściśnięcia zatrzasków czujnika. W tym momencie możemy swobodnie wymontować przedni zderzak.

Przy demontażu przyda nam się pomoc drugiej osoby. Będzie nam znacznie łatwiej osadzić zderzak na mocowaniach. Kiedy ustawimy jego poprawną pozycję, wsadzamy od dołu 2 zaczepy rozprężne i zabezpieczamy je za pomocą kołków. Instalujemy czujnik temperatury na swoje miejsce. Wkręcamy śruby w nadkole i przykręcamy zderzak od góry przy grillu. Na samym końcu pozostaje nam osłona chłodnicy i maskownice pod reflektorami.

W autach wyprodukowanych od października 1999 roku, demontaż zderzaka przebiega w trochę inny sposób.

REKLAMA

Początek jest taki sam, należy zdemontować osłonę chłodnicy. W tych modelach osłona chłodnicy jest zintegrowana z pokrywą silnika i zamocowana za pomocą 7 śrub znajdujących się od wewnątrz. Następnie odkręcamy śruby boczne, które mocują zderzak. Wpychamy od dołu trzy zatrzaski rozprężne. Zasada taka sama jak w modelu opisanym powyżej, najpierw wyjmujemy kołki.

W górnej części zderzaka znajdują się dwa zatrzaski, które należy wepchnąć. Unosimy delikatnie zderzak i odpinamy złącza. Do całkowitego zdjęcia będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Jak wymienić reflektor w Oplu Omega B?

Tylny zderzak

W przypadku tylnego zderzaka dokonamy identycznego podziału (do września 1999 i od października 1999). Dodatkowo zaprezentujemy wymianę w nadwoziu typu kombi.

Zaczynamy od modeli produkowanych do września 1999 roku. Na początku odkręcamy po dwie śruby z każdej strony szyny prowadzącej. Znajdują się one dokładnie na krawędzi nadkola.

Teraz otwieramy tylną klapę i odkręcamy z dolnej części bagażnika 4 śruby. Jak da się zauważyć znajdują się one pod zaślepkami, które podważamy śrubokrętem. Następnie zaglądamy pod dolną część zderzaka i wyjmujemy 2 zaczepy rozprężne. Pamiętajmy o wciśnięciu kołków, dopiero potem można wyjąć zaczepy. Jeśli nie uszkodziliśmy kołków to możemy ich użyć ponownie. Odkręcamy śruby w dolnej części nadkola (po 1 sztuce na stronę) i zdejmujemy zderzak.

Do montażu przyda nam się pomoc drugiej osoby. Na początku osadzamy zderzak na swoje miejsce. Następnie wkładamy od dołu dwa zaczepy rozprężne i zabezpieczamy je za pomocą kołków. Dokręcamy zderzak do krawędzi nadkola i bagażnika. Zakładamy zaślepki na śruby i dokręcamy śruby w dolnej części nadkola.

Zobacz też: Wymiana progów w samochodzie. Jak wymienić? Za ile?

W modelu produkowanym od października 1999 demontaż przebiega w podobny sposób.

Jako ostatni przedstawimy demontaż w nadwoziu typu kombi. Na początku odkręcamy tylne nadkole i wykręcamy światło odblaskowe. Odkręcamy śruby przy krawędzi nadkola o wyjmujemy od dołu 2 zaczepy rozprężne mocowania zderzaka na wsporniku. Tutaj również zostały zastosowane kołki, które wypychamy śrubokrętem. Teraz odkręcamy w dolnej krawędzi bagażnika 6 śrub. Znajdują się one pod zaślepkami.

W tym momencie możemy zdjąć tylny zderzak. Warto poprosić o pomoc drugą osobę, będzie nam wtedy znacznie łatwiej. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA