REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fiat Seicento: wymiana bębenka wkładki zamka. Poradnik

Robert Kuśpiel
Fiat Seicento: wymiana bębenka wkładki zamka fot. Fiat
Fiat Seicento: wymiana bębenka wkładki zamka fot. Fiat

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzony lub rozwiercony zamek w naszym aucie zazwyczaj świadczy o próbie kradzieży. W takiej sytuacji zostaje nam tylko wymiana bębenka wkładki zamka. Pokazujemy krok po kroku jak wymienić bębenek zamka w Fiacie Seicento.

Największym problemem może okazać się kupno wkładów do zamka do Fiata Seicento. Decydując się na autoryzowany serwis Fiata, jesteśmy zmuszeni do kupna całego zestawu, czyli trzech bębenków i wkładu stacyjki. Oczywiście cena nie jest zachęcająca. Co mamy zrobić, jeżeli mamy rozwiercony tylko jeden zamek? Najlepiej kupić bębenki wkładów zamka. Koszt jest wyraźnie mniejszy niż w ASO. Za komplet (trzy bębenki i dwa kluczyki) zapłacimy około 40-50 zł.

REKLAMA

Co będzie nam potrzebne do wymiany bębenka zamka w Fiacie Seicento?

• Śrubokręt płaski
• Śrubokręt gwiazdkowy
• Klucze imbusowe
• Klucze Torx

Wykonanie

Pierwszy krok to demontaż tapicerki drzwi w naszym Fiacie Seicento. Zaczynamy od wymontowania podłokietnika, zamocowanego na trzech śrubach imbusowych i jednym zatrzasku. Widoczne są tylko dwie, natomiast trzecia jest ukryta pod klamką. Po ich odkręceniu pozostaje nam uwolnić podłokietnik z zatrzasku. Zdejmujemy korbę opuszczania szyb, w tym celu bierzemy śrubokręt i wkładamy go pomiędzy korbę a plastikowe kółko znajdujące się za nią. Teraz delikatnie ją przekręcamy - powinna wyskoczyć metalowa spinka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Co zrobić, gdy drzwi się ciężko zamykają

REKLAMA

W tym momencie zdejmujemy tapicerkę. Tutaj również jest mocowanie na klipsy, chwytamy cały boczek i energicznie pociągamy. Zdejmujemy wygłuszenie wewnątrz drzwi, a następnie demontujemy prowadnicę szyby. Osoby, które posiadają siłownik centralnego zamka, również muszą go zdemontować. Po tych zabiegach zdejmujemy drut z klamki prowadzący do mechanizmu zamka.

Teraz najtrudniejsze zadanie, czyli opuszczenie całego mechanizmu zamka tak, żeby kołek wystający w drzwiach (informujący o zamknięciu) schował się we wnętrzu drzwi. Następnie delikatnie go obracamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jednocześnie ciągnąc do dołu i w lewo. W ten sposób powinniśmy wyjąć cały mechanizm, dzięki czemu uzyskamy bardzo dobry dostęp do bębenka.

Zobacz też: Fiat Stilo: jak zamontować osłonę silnika. Poradnik

Bębenek zamka schowany jest za plastikową obudową, którą zdejmujemy za pomocą płaskiego śrubokręta. Robimy to bardzo uważnie, gdyż łatwo uszkodzić ten plastik. Kolejno demontujemy metalową spinkę trzymającą cały bębenek i małą sprężynę. Proponujemy dokładnie zapamiętać jej położenie. Wypychamy stary bębenek i w jego miejsce montujemy nowy. Następnie sprawdzamy, czy wszystko działa jak należy. Montujemy pozostałe elementy w odwrotnej kolejności i mamy działający zamek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA