REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiat Punto MK1: naprawa tylnej wycieraczki – opis krok po kroku

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzenie tylnej wycieraczki znacznie ogranicza nam widoczność do tyłu auta. W poradniku tym opisujemy, jak solidnie naprawić tylną wycieraczkę w Fiacie Punto I.

Co będzie potrzebne do naprawy tylnej wycieraczki w Fiacie Punto I?

REKLAMA

• Śrubokręty
• Zestaw kluczy (w tym imbusowe)
• Smar
• WD40
• Młotek
• Papier ścierny
• Pręt (grubość jak ośki wycieraczki)

Podczas tej całej operacji przyda nam się pomoc drugiej osoby. Zaczynamy od odkręcenia rączki (od wewnątrz) do zamykania klapy bagażnika. Teraz możemy przejść do zdemontowania tapicerki bagażnika. Robimy to bardzo delikatnie, żeby jej nie uszkodzić. Zamocowana jest na plastikowych kołkach, cztery znajdują się u góry i trzy na dole. Wystarczy je podważyć delikatnie długim śrubokrętem.

Zobacz też: Jak naprawić wycieraczki szyby przedniej? Część 1

Możemy teraz przejść do demontażu wycieraczki. Demontujemy ramię za pomocą klucza 10. Zazwyczaj ta śruba bywa zapieczona. Musimy polać ją WD40 i odczekać kilka minut. Zdejmujemy plastikową osłonę i odłączamy zasilanie silnika wraz z wężykiem doprowadzającym płyn. Odkręcamy silnik i wyciągamy go z gumowej osłony klapy. Demontujemy tulejkę spryskiwacza i odkręcamy pokrywę silnika.

Demontujemy mechanizm tylnej wycieraczki

REKLAMA

Pod nią znajduje się cały mechanizm wycieraczki. Musimy teraz zaznaczyć śrubokrętem dokładne położenie zębatek. Dzięki temu ustawimy je w takiej samej pozycji po demontażu. Ściągamy zabezpieczenie znajdujące się na ośce i nakręcamy na gwint nakrętkę. Teraz możemy delikatnie zacząć ją wybijać. Niedopuszczalne jest uderzanie bezpośrednio w gwint, bardzo łatwo go uszkodzić.

Opór, z jaką będzie wychodziła, zależy od stopnia jej zatarcia. Jeżeli ramię poruszało się z delikatnym oporem to najprawdopodobniej nie będziemy mieli dużych problemów. W tym momencie przyda nam się druga osoba. Kładziemy silnik na desce i zaczynamy wybijać ośkę. Nasz pomocnik trzyma korpus sinika, żeby się nie poruszał. Należy pamiętać, że jest on zrobiony z aluminium i nie można zbyt mocno uderzać.

Podczas całego procesu zaleca się polewanie ośki WD40 i równoczesne jej obracanie. W momencie, kiedy nakrętka oprze się o tulejkę, odkręcamy ją. Tutaj będzie nam potrzebny wcześniej przygotowany pręt. Za jego pomocą wybijamy ośkę do końca. Czyścimy ją papierem ściernym i dokładnie smarujemy. Nie zapominamy o przetarciu tulejki, w której kręci się ośka, ją również smarujemy. Na każdy z tych elementów nakładamy dużo smaru.

Zobacz też: Jak naprawić dwubiegowe wycieraczki szyby przedniej? Część 2

Montaż tylnej wycieraczki przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    REKLAMA

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA

    Punkty karne na rok. Od 17 września 2023 r. ważne zmiany dla kierowców

    Punkty karne na rok? Dokładnie. Wykroczenia popełnione przez kierowców od 17 września 2023 r. będą związane krótszym terminem przedawnienia punktów karnych. Tyle że to nadal dopiero połowa informacji. Bo nadal kluczowy jest bieg naliczania przedawnienia.

    Kurs redukujący 6 punktów karnych. Trwają zapisy, ale tanio nie jest

    Kurs redukujący 6 punktów karnych po rocznej przerwie teoretycznie wrócił do WORD-ów 17 września 2023 r. Teoretycznie, bo praktycznie szkolenia są dopiero przygotowywane. Wiadomo, ile będzie kosztował udział w szkoleniu. Stawka jest naprawdę wysoka.

    REKLAMA