REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiat Punto MK1: wymiana i regeneracja rozrusznika. Poradnik

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzony rozrusznik może przyczynić się do nieplanowanego postoju. W poradniku tym pokażemy sposób, w jaki go wyczyścić i wymienić bendiks oraz przednią tuleję. Całą operację przeprowadzimy w Punto I z silnikiem 1.2.

Co będzie nam potrzebne?

REKLAMA

• Młotek
• Śrubokręt gwiazdkowy
• Klucze 8, 10, 13
• Śrubokręt płaski
• Szczypce
• WD40
• Benzyna ekstrakcyjna
• Smar do łożysk
• Tulejki rozrusznika od Fiata 126p
• Bendiks nr Fiata: 9945556

Wykonanie

Dla ułatwienia poszukiwań części dodam, że bendiks podany przez nas pasuje do wszystkich silników benzynowych pierwszej generacji Punto z rozrusznikami Magneti – Marelli.

Całą operację ułatwi nam skorzystanie z kanału. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, może być najazd lub w ostateczności podnośnik. W ostatnim przypadku musimy podnieść auto, pamiętajmy o zabezpieczeniu tylnych kół. Teraz odłączamy klemy od akumulatora, wchodzimy pod samochód i zaczynamy demontować rozrusznik. Na początku odkręcamy dwa przewody elektryczne od rozrusznika.

Zobacz też: Jak używać prostownika?

REKLAMA

Następnie wykręcamy śruby trzymające rozrusznik. Są dokładnie trzy. Pierwsza górna umożliwia najlepszy dostęp z boku obudowy sprzęgła, dwie kolejne znajdują się od dołu. W tym momencie możemy wyjąć rozrusznik. Zabieramy go na stół i przygotowujemy się do regeneracji tego elementu. Oglądamy go dokładnie, zobaczymy, że przewód prądowy rozrusznika zamocowany jest do automatu. Musimy go odkręcić, robimy to za pomocą klucza nr 13.

Teraz odkręcamy dwa wkręty trzymające szczotkotrzymacz do tylnego dekla oraz kluczem nr 8 dwie nakrętki mocujące go. W tym momencie możemy rozdzielić wszystkie elementy, czyli stojan ze szczotko trzymaczem, tylny dekiel i przód z wirnikiem. Stojan, jest to ten środkowy element z śrubką boczną. Czyścimy dokładnie wszystkie elementy z pyłu i wszelkich zabrudzeń. Kolejny krok to odkręcenie trzech nakrętek trzymających elektromagnes.

Zobacz też: Jak wyłączyć zablokowany klakson?

Wyjmujemy go, dzięki temu można odblokować i wyjąć widełki wraz z wirnikiem. Wkładamy przednią obudowę do imadła. Należy uważać, żeby nie uszkodzić szpilek łączących rozrusznik.

Wybijamy przednią tuleję z obudowy za pomocą wybijaka (w zestawie z tulejkami od 126p). Nową nabijamy tą samą metodą. Jeżeli tylna tulejka również wymaga wymiany to wybijamy ją. W innym przypadku zostawiamy. Kolejny krok to wymiana bendiksa. Wyciskamy pierścień oporowy za pomocą śrubokręta. Pod nim jest kolejny, sprężynujący. Zdejmujemy go za pomocą szczypiec. Zsuwamy bendiks z wałka i zakładamy nowy. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Smarujemy tulejki, ośkę wirnika i możemy składać cały rozrusznik. Tutaj również obowiązuje odwrotna kolejność. Pozostało tylko zamontowanie w naszym aucie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    REKLAMA

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA