REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes A klasa W168: wymiana szczęk hamulca ręcznego

Robert Kuśpiel
Mercedes A klasa W168 wymiana szczęk hamulca ręcznego.
Mercedes A klasa W168 wymiana szczęk hamulca ręcznego.

REKLAMA

REKLAMA

Szczęki hamulca ręcznego również ulegają zużyciu, tak jak tradycyjne klocki. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić szczęki hamulca ręcznego w Mercedesie W168 klasy A.

W modelach wyposażonych w tylne hamulce tarczowe mamy do czynienia ze zintegrowanym bębnem hamulcowym hamulca ręcznego. W przypadku częstego używania hamulca ręcznego do zatrzymania samochodu, następuje zużycie szczęk hamulcowych.

REKLAMA

Ustawiamy samochód na równej powierzchni i przystępujemy do pracy. Na początku luzujemy śruby kół i unosimy tył samochodu. Podkładamy kliny pod przednie koła i ustawiamy „kobyłki”. Opuszczamy samochód do momentu aż oprze się na podstawkach i odkręcamy do końca śruby kół i zdejmujemy koła. Teraz spuszczamy całkowicie dźwignię hamulca ręcznego i cofamy wieniec zębaty pokrętła regulacji hamulca ręcznego.

Zobacz też: Jak działają hamulce tarczowe? Budowa zacisków hamulców tarczowych.

REKLAMA

W tym celu demontujemy zacisk hamulcowy. Odkręcamy śruby mocujące i demontujemy wspornik zacisku hamulca z wahacza. Pamiętajmy, że do odkręcenia śrub jest potrzebny bardzo duży moment. Przed wykręceniem ich należy się upewnić, że samochód jest stabilnie ustawiony.

Teraz całkowicie spuszczamy hamulec ręczny i obracamy wieniec zębaty regulacji hamulca ręcznego. W tym celu wsuwamy śrubokręt w gwintowany otwór śruby koła. Po prawej stronie obracamy wieniec regulacji od tyłu do przodu. Natomiast po lewej stornie obracamy wieniec od przodu do tyłu. W tym momencie odkręcamy śrubę mocującą tarczę hamulca i zdejmujemy ją z piasty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak działają hamulce tarczowe? Budowa zacisków hamulców tarczowych.

Następnie odczepiamy ze szczęki hamulca sprężynę odwodzącą. W serwisach stosowany jest specjalny hak, my skorzystamy z tradycyjnego śrubokręta. Teraz obracamy piastę koła tak, żeby gwintowany otwór znalazł się nad górną sprężyną (dociskową). Za pomocą śrubokręta ściskamy delikatnie sprężynę dociskową i obracamy ją o ¼ obrotu i odczepiamy. W identyczny sposób odczepiamy sprężynę dociskową w drugiej szczęce hamulca.

REKLAMA

Następnie odciągamy na zewnątrz szczęki hamulca i wyjmujemy je nad kołnierzem piasty koła. Zalecamy zapamiętać położenie elementów mechanizmu regulacji hamulca. Pokrętło regulacji jest skierowane do przodu. Odczepiamy sprężynę odwodzącą ze szczęki hamulca i wyjmujemy mechanizm regulacyjny. Na końcu wyciskamy sworzeń z zamka rozpieracza i wypinamy z zamka linkę hamulca ręcznego.

Przechodzimy do montażu. Na początku oglądamy okładziny cierne. Jeśli są nadpalone to należy również wymienić sprężyny odwodzące szczęki. Teraz nakładamy cienką warstwę pasty odpornej na wysokie temperatury na wszystkie powierzchnie robocze. Rozkręcamy mechanizm regulacji hamulca i smarujemy tą samą pastą gwint elementu dociskowego oraz cylindryczną część pokrętła regulacji.

Zobacz też: Nowe hamulce - czy trzeba je docierać, jak jeździć po zmianie klocków, szczęk, tarcz

Wkręcamy do końca element dociskowy w pokrętło regulacji i osadzamy na tulejce dociskowej. Montujemy linkę razem ze sworzniem do zamka rozpieracza i dociskamy zamek rozpieracza w kierunku wspornika zacisku hamulca. Pamiętajmy, że ruchoma cześć zamka powinna być skierowana do góry. Teraz osadzamy mechanizm regulacji hamulca ręcznego między szczęki hamulca tak, żeby element dociskowy był skierowany do kierunku jazdy.

Montujemy pierwszą sprężynę odwodzącą – po stronie mechanizmu regulacji, za obie szczęki hamulca. Teraz odciągamy od siebie szczęki hamulca i przekładamy nad kołnierzem piasty koła, po czym osadzamy w zamku rozpieracza. Następnie wkładamy śrubokręt w otwór gwintowany w piaście i osadzamy sprężynę dociskową w szczęce hamulca. Ściskamy delikatnie sprężynę i obracamy ją o ¼ obrotu. W ten sposób zaczepiamy ją o pierścień osłonowy. Na końcu sprawdzamy czy sprężyna jest prawidłowo osadzona. W identyczny sposób osadzamy sprężynę dociskową w drugiej szczęce hamulca.

Zobacz też: Jak poprawić skuteczność hamulców?

Druga sprężyna odwodząca może mieć na swoich końcach zaczepy o różnej długości. Drugą sprężynę odwodzącą od strony zamka rozpieracza osadzamy krótszym zaczepem w górnej szczęce hamulca. Następnie za pomocą śrubokręta osadzamy dłuższy zaczep w dolnej szczęce hamulca.

Przystępujemy do montażu tarczy i zacisku. Osadzamy ją na piaście koła i dokręcamy śrubę mocującą. Przykręcamy zacisk hamulcowy razem z klockami. Pamiętajmy o solidnym dokręceniu mocowań. Teraz należy wyregulować hamulec ręczny. Wsuwamy śrubokręt w gwintowany otwór i w przypadku koła prawego obracamy wieniec regulacji od przodu do tyłu. W przypadku koła lewego obracamy wieniec regulacji od tyłu do przodu. Wieniec musi być obrócony na tyle, żeby szczęki hamulca przylgnęły do bębna hamulca ręcznego tak, żeby nie można było obrócić koła.

Następnie obracamy pokrętło tak, żeby można było swobodnie obracać kołami. Oba wieńce cofamy o taką samą ilość wieńców. Zakładamy koła i opuszczamy samochód. Na koniec udajemy się na jazdę próbną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA