REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes A klasa W168: wymiana szczęk hamulca ręcznego

Robert Kuśpiel
Mercedes A klasa W168 wymiana szczęk hamulca ręcznego.
Mercedes A klasa W168 wymiana szczęk hamulca ręcznego.

REKLAMA

REKLAMA

Szczęki hamulca ręcznego również ulegają zużyciu, tak jak tradycyjne klocki. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić szczęki hamulca ręcznego w Mercedesie W168 klasy A.

W modelach wyposażonych w tylne hamulce tarczowe mamy do czynienia ze zintegrowanym bębnem hamulcowym hamulca ręcznego. W przypadku częstego używania hamulca ręcznego do zatrzymania samochodu, następuje zużycie szczęk hamulcowych.

REKLAMA

Ustawiamy samochód na równej powierzchni i przystępujemy do pracy. Na początku luzujemy śruby kół i unosimy tył samochodu. Podkładamy kliny pod przednie koła i ustawiamy „kobyłki”. Opuszczamy samochód do momentu aż oprze się na podstawkach i odkręcamy do końca śruby kół i zdejmujemy koła. Teraz spuszczamy całkowicie dźwignię hamulca ręcznego i cofamy wieniec zębaty pokrętła regulacji hamulca ręcznego.

Zobacz też: Jak działają hamulce tarczowe? Budowa zacisków hamulców tarczowych.

REKLAMA

W tym celu demontujemy zacisk hamulcowy. Odkręcamy śruby mocujące i demontujemy wspornik zacisku hamulca z wahacza. Pamiętajmy, że do odkręcenia śrub jest potrzebny bardzo duży moment. Przed wykręceniem ich należy się upewnić, że samochód jest stabilnie ustawiony.

Teraz całkowicie spuszczamy hamulec ręczny i obracamy wieniec zębaty regulacji hamulca ręcznego. W tym celu wsuwamy śrubokręt w gwintowany otwór śruby koła. Po prawej stronie obracamy wieniec regulacji od tyłu do przodu. Natomiast po lewej stornie obracamy wieniec od przodu do tyłu. W tym momencie odkręcamy śrubę mocującą tarczę hamulca i zdejmujemy ją z piasty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak działają hamulce tarczowe? Budowa zacisków hamulców tarczowych.

Następnie odczepiamy ze szczęki hamulca sprężynę odwodzącą. W serwisach stosowany jest specjalny hak, my skorzystamy z tradycyjnego śrubokręta. Teraz obracamy piastę koła tak, żeby gwintowany otwór znalazł się nad górną sprężyną (dociskową). Za pomocą śrubokręta ściskamy delikatnie sprężynę dociskową i obracamy ją o ¼ obrotu i odczepiamy. W identyczny sposób odczepiamy sprężynę dociskową w drugiej szczęce hamulca.

REKLAMA

Następnie odciągamy na zewnątrz szczęki hamulca i wyjmujemy je nad kołnierzem piasty koła. Zalecamy zapamiętać położenie elementów mechanizmu regulacji hamulca. Pokrętło regulacji jest skierowane do przodu. Odczepiamy sprężynę odwodzącą ze szczęki hamulca i wyjmujemy mechanizm regulacyjny. Na końcu wyciskamy sworzeń z zamka rozpieracza i wypinamy z zamka linkę hamulca ręcznego.

Przechodzimy do montażu. Na początku oglądamy okładziny cierne. Jeśli są nadpalone to należy również wymienić sprężyny odwodzące szczęki. Teraz nakładamy cienką warstwę pasty odpornej na wysokie temperatury na wszystkie powierzchnie robocze. Rozkręcamy mechanizm regulacji hamulca i smarujemy tą samą pastą gwint elementu dociskowego oraz cylindryczną część pokrętła regulacji.

Zobacz też: Nowe hamulce - czy trzeba je docierać, jak jeździć po zmianie klocków, szczęk, tarcz

Wkręcamy do końca element dociskowy w pokrętło regulacji i osadzamy na tulejce dociskowej. Montujemy linkę razem ze sworzniem do zamka rozpieracza i dociskamy zamek rozpieracza w kierunku wspornika zacisku hamulca. Pamiętajmy, że ruchoma cześć zamka powinna być skierowana do góry. Teraz osadzamy mechanizm regulacji hamulca ręcznego między szczęki hamulca tak, żeby element dociskowy był skierowany do kierunku jazdy.

Montujemy pierwszą sprężynę odwodzącą – po stronie mechanizmu regulacji, za obie szczęki hamulca. Teraz odciągamy od siebie szczęki hamulca i przekładamy nad kołnierzem piasty koła, po czym osadzamy w zamku rozpieracza. Następnie wkładamy śrubokręt w otwór gwintowany w piaście i osadzamy sprężynę dociskową w szczęce hamulca. Ściskamy delikatnie sprężynę i obracamy ją o ¼ obrotu. W ten sposób zaczepiamy ją o pierścień osłonowy. Na końcu sprawdzamy czy sprężyna jest prawidłowo osadzona. W identyczny sposób osadzamy sprężynę dociskową w drugiej szczęce hamulca.

Zobacz też: Jak poprawić skuteczność hamulców?

Druga sprężyna odwodząca może mieć na swoich końcach zaczepy o różnej długości. Drugą sprężynę odwodzącą od strony zamka rozpieracza osadzamy krótszym zaczepem w górnej szczęce hamulca. Następnie za pomocą śrubokręta osadzamy dłuższy zaczep w dolnej szczęce hamulca.

Przystępujemy do montażu tarczy i zacisku. Osadzamy ją na piaście koła i dokręcamy śrubę mocującą. Przykręcamy zacisk hamulcowy razem z klockami. Pamiętajmy o solidnym dokręceniu mocowań. Teraz należy wyregulować hamulec ręczny. Wsuwamy śrubokręt w gwintowany otwór i w przypadku koła prawego obracamy wieniec regulacji od przodu do tyłu. W przypadku koła lewego obracamy wieniec regulacji od tyłu do przodu. Wieniec musi być obrócony na tyle, żeby szczęki hamulca przylgnęły do bębna hamulca ręcznego tak, żeby nie można było obrócić koła.

Następnie obracamy pokrętło tak, żeby można było swobodnie obracać kołami. Oba wieńce cofamy o taką samą ilość wieńców. Zakładamy koła i opuszczamy samochód. Na koniec udajemy się na jazdę próbną.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA