REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes A klasa W168: wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Mercedes A klasa W168 wymiana klocków i tarcz hamulcowych Fot. Fotolia
Mercedes A klasa W168 wymiana klocków i tarcz hamulcowych Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana klocków i tarcz hamulcowych to jedna z ważniejszych wymian, którą można przeprowadzić we własnym zakresie. Poniżej znajduje się opis wymiany tarcz i klocków w Mercedesie klasy A W168.

W poradniku tym dokonamy wymiany klocków i tarcz hamulcowych zarówno na przedniej jak i tylnej osi. Wymiana przebiega praktycznie w taki sam sposób. Wszelkie dodatkowe czynności będą wyraźnie zaznaczone. Pamiętajmy, że klocki i tarcze wymieniamy parami na każdej z osi. Nie można pozwolić sobie na wymianę tylko po jednej stronie. Zanim przejdziemy do pracy musimy kupić odpowiednie klocki i tarcze do naszego auta.

REKLAMA

Wymiana tarcz nie jest konieczna przy każdorazowej wymianie klocków. Najlepiej dokonać oględzin powierzchni roboczej. Jeśli jest wyczuwalny duży rant oraz wyżłobienia na powierzchni, to należy wymienić tarczę. Zalecamy wybierać materiały eksploatacyjne znanych producentów. Układ hamulcowy jest bardzo ważny i nie należy na nim oszczędzać.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola układu kierowniczego

Pierwszy krok to poluzowanie śrub i uniesienie samochodu. Podkładamy kliny pod tylne koła oraz opieramy samochód na podstawkach, po czym odkręcamy koła. Podczas wykonywania wszystkich czynności należy zachować szczególną ostrożność.

REKLAMA

Na przedniej osi, po prawej stronie, odpinamy wtyk zużycia klocków. Znajduje się on na zewnętrznym klocku. Nie należy ciągnąć za przewód elektryczny. Teraz wykręcamy śrubę mocującą z dolnego prowadnika i odchylamy do góry zacisk hamulca. Jeżeli będzie to niemożliwe, należy podważyć go za pomocą płaskiego śrubokręta. Podwieszamy zacisk hamulca do nadwozia za pomocą drutu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjmujemy klocki hamulcowe oraz podważamy za pomocą śrubokręta. Wyjmujemy dolną i górną klamrę sprężystą. Pamiętajmy, żeby po wymontowaniu klocków nie naciskać na pedał hamulca. Doprowadzi to do wypchnięcia tłoczka hamulcowego z zacisku.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana szczęk hamulca ręcznego

Kolejny krok to dokładne obejrzenie wszystkich elementów. Sprawdzamy czy nie są uszkodzone klamry sprężyste. Kontrolujemy również stan osłon przeciwpyłowych tłoczków hamulcowych. Jeżeli zlokalizujemy nawet najmniejsze uszkodzenie, należy je natychmiast wymienić. Wszelkie zanieczyszczenia przyczyniają się do powstania nieszczelności. Chcąc wymienić osłony, należy wymontować i rozłożyć zacisk.

Sprawdzamy czy nie ma śladów płynu hamulcowego wokół tłoczków hamulcowych. Na końcu sprawdzamy osłony przeciwpyłowe prowadników zacisków hamulcowych. Jeżeli są uszkodzone to należy je jak najszybciej wymienić.

W przednim hamulcu po prawej stronie wyjmujemy wtyk czujnika zużycia klocków z gniazda w klocku. Jeżeli czujnik jest uszkodzony to należy go wymienić na nowy. W innym przypadku będziemy stale informowani o granicznym zużyciu klocków.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: demontaż przedniej kolumny zawieszenia

Przechodzimy do montażu. Na początku wciskamy tłok hamulca za pomocą drewnianego trzonka młotka.

REKLAMA

Należy robić to bardzo ostrożnie, ponieważ istnieje ryzyko ukośnego ustawienia się tłoczka. Podczas wykonywania tej operacji uważamy, żeby nie uszkodził powierzchni tłoka lub osłony przeciwpyłowej. Wciskając tłok, w zbiorniczku podnosi się poziom płynu hamulcowego. Zalecamy stale obserwować poziom płynu w zbiorniczku. W razie potrzeby odciągamy nadmiar za pomocą strzykawki.

W przednim, zewnętrznym klocku hamulcowym przekładamy wtyk czujnika zużycia klocków hamulcowych do nowej wkładki. Teraz osadzamy na wsporniku hamulca klamry sprężyste. Następnie lekko odchylamy i montujemy klocki hamulcowe we wsporniku zacisku hamulca i przysuwamy je delikatnie do tarczy hamulcowej. Pamiętajmy, że powierzchnia robocza tarczy i klocków hamulcowych nie powinna być zabrudzona smarem lub olejem.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymontowanie zegarów

Opuszczamy zacisk hamulca i wkręcamy nowe śruby dolnych prowadników. W zewnętrznej wkładce prawego hamulca podłączamy złącze wskaźnika zużycia klocków hamulcowych. Nadmiar przewodu należy zwinąć i odpowiednio zabezpieczyć. Teraz sprawdzamy poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku i w razie potrzeby uzupełniamy do oznaczenia MAX.

Zakładamy koła, opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Przez pierwsze 200 – 300 kilometrów unikamy gwałtownego hamowania w tym czasie klocki hamulcowe będą się docierały.

W drugiej części poradnika przedstawimy wymianę tarcz hamulcowych na przedniej i tylnej osi. Zaczynamy od przednich tarcz hamulcowych. Prace tą można połączyć razem z wymianą klocków. Pamiętajmy, że wymieniając tarcze na nowe, należy zastosować wyłącznie nowe klocki. Pierwszy krok to poluzowanie śrub i uniesienie samochodu. Podkładamy kliny pod tylne koła oraz opieramy samochód na podstawkach, po czym odkręcamy koła.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: demontaż mechanizmu i silniczka przednich wycieraczek

Kolejny krok to wymontowanie klocków hamulcowych. Wykonujemy to metodą, która została przedstawiona powyżej. Następnie musimy zdemontować zacisk hamulca. W przypadku prawego zacisku wyjmujemy wtyk złącza czujnika zużycia klocków i odkręcamy śrubę mocująca. W lewym zacisku również odkręcamy śruby mocujące i podwieszamy oba zaciski do nadwozia za pomocą drutu.

Teraz odkręcamy śrubę mocującą tarcze i zdejmujemy ją z piasty. W przypadku problemów należy zbić ją za pomocą młotka. Warto również polać miejsce łączenia za pomocą odrdzewiacza. Przechodzimy do montażu. Na początku czyścimy dokładnie miejsce montażu tarczy. Powierzchnia powinna być idealnie równa i pozbawiona jakichkolwiek śladów rdzy. Wszelkie nierówności przełożą się na wadliwą prace tarczy.

Nową tarczę czyścimy za pomocą rozpuszczalnika. Osadzamy ją na piaście koła i dokręcamy śrubę mocującą. Następnie mocujemy zacisk hamulcowy razem z klockami. Dokręcamy go, zakładamy koła i wkręcamy śruby mocujące. W taki sam sposób postępujemy po drugiej stronie auta. Przez pierwsze 300 kilometrów unikamy gwałtownego hamowania. Skuteczność hamulców może być bardzo słaba z racji docierania się całego zestawu.

Zobacz też: Wymiana przewodów hamulcowych - na co zwrócić uwagę?

Przechodzimy do tylnej tarczy. Zaczynamy od demontażu zacisku hamulcowego. Odkręcamy śruby mocujące i demontujemy wspornik zacisku hamulca z wahacza. Pamiętajmy, że do odkręcenia śrub jest potrzebny bardzo duży moment. Przed wykręceniem ich należy się upewnić, że samochód jest stabilnie ustawiony.

Teraz całkowicie spuszczamy hamulec ręczny i obracamy wieniec zębaty regulacji hamulca ręcznego. W tym celu wsuwamy śrubokręt w gwintowany otwór śruby koła. Po prawej stronie obracamy wieniec regulacji od tyłu do przodu. Po lewej stronie obracamy wieniec od przodu do tyłu. W tym momencie odkręcamy śrubę mocującą tarczę hamulca i zdejmujemy ją z piasty.

Czyścimy dokładnie miejsce montażu tarczy. Powierzchnia powinna być idealnie równa i pozbawiona jakichkolwiek śladów rdzy. Wszelkie nierówności przełożą się na wadliwą prace tarczy. Nową tarczę czyścimy za pomocą rozpuszczalnika. Osadzamy ją na piaście koła i dokręcamy śrubę mocującą. Przykręcamy zacisk hamulcowy razem z klockami. Pamiętajmy o solidnym dokręceniu mocowań.

Zobacz też: Jak walczyć z rdzą na tarczach hamulcowych?

Teraz należy wyregulować hamulec ręczny. Wsuwamy śrubokręt w gwintowany otwór i w przypadku koła prawego obracamy wieniec regulacji od przodu do tyłu. W przypadku koła lewego obracamy wieniec regulacji od tyłu do przodu. Wieniec musi być obrócony na tyle, żeby szczęki hamulca przylgnęły do bębna hamulca ręcznego tak, żeby nie można było obrócić koła.

Następnie obracamy pokrętło tak, żeby można było swobodnie obracać kołami. Oba wieńce cofamy o taką samą ilość wieńców. Zakładamy koła i opuszczamy samochód. Na koniec udajemy się na jazdę próbną.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA