REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

Robert Kuśpiel
Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych
Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany przednich klocków i tarcz hamulcowych w Seacie Ibiza III i VW Polo IV. Dzięki temu zaoszczędzimy na lepszy zestaw tarcz i klocków.

Wymiana klocków hamulcowych w Volkswagenie Polo nie jest droga. Zakup klocków hamulcowych to wydatek około 100 złotych. Cena uzależniona jest od firmy na jaką się zdecydujemy. Lepiej skorzystać z produktów renomowanych producentów. Nie ma co oszczędzać na materiałach eksploatacyjnych hamulców. Niejednokrotnie metr drogi hamowania potrafi zaważyć na naszym bezpieczeństwie lub życiu.

REKLAMA

Nie należy stosować żadnych kombinacji poprzez zamienianie wkładek miejscami lub wymian tylko i wyłącznie po jednej stronie. Jeżeli decydujemy się na wymianę klocków to tylko i wyłącznie w komplecie po każdej ze stron. Zaczniemy od Volkswagena Polo. Występują w nim dwa typy zacisków FS-II i FS-III Na początku podnosimy przód samochodu i podstawiamy „kobyłki”. Nie ma potrzeby korzystać z podnośnika warsztatowego. Z pozycji standardowego lewarka wykonamy to bez problemu.

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana amortyzatorów

REKLAMA

Zdejmujemy koło i przystępujemy do kolejnych kroków. Jeżeli mamy wskaźnik zużycia klocków hamulcowych to musimy go zdemontować. W tym celu wypinamy złącze wtykowe. Kolejnym krokiem jest zdjęcie zacisków hamulcowych. Zamocowane są one za pomocą dwóch śrub, które znajdują się w jego tylnej części. W celu ochrony przed zabrudzeniami zatkane są specjalnymi kapturkami ochronnymi.

Teraz zdejmujemy zacisk i podwieszamy go na drucie np. do sprężyny. Niezalecane jest, żeby zwisał swobodnie na przewodzie hamulcowym. Wyjmujemy stare klocki i przechodzimy do wymontowania tarczy hamulcowej. Na początku proponujemy obejrzeć w jakim jest stanie. Jeżeli jest wyczuwalny duży rant, powyżej 1 – 2mm to kwalifikuje się ona do wymiany. W tym celu odkręcamy śrubę ustalający tarczę hamulcową i zdejmujemy ją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku problemów możemy uderzyć w tarcze kilka razy młotkiem. Wcześniej polecamy polać skorodowane miejsce WD40. Jeżeli chcemy ponownie montować te tarcze to uderzanie młotkiem jest niedopuszczalne. Czyścimy dokładnie miejsce przylegania tarczy. Robimy to za pomocą szczotki drucianej. Jeżeli powierzchnia będzie nierówna i pełna zabrudzeń może to ujemnie wpływać na pracę tarczy poprzez bicie podczas hamowania.

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana tylnych klocków i szczęk hamulcowych

REKLAMA

Przechodzimy do montażu klocków. Decydując się na nowe tarcze musimy zastosować nowe klocki. Montaż starych jest zabroniony. Tarcza ulegnie szybkiemu zniekształceniu. Na początku kontrolujemy gumowe osłony przeciwpyłowe. Nie mogą mieć żadnych pęknięć ani uszkodzeń. Pamiętajmy, żeby od momentu demontażu wkładek nie naciskać pedału hamulca. Doprowadzi do całkowitego wysunięcia tłoka.

Właśnie teraz przechodzimy do jego wciśnięcia. Robimy to za pomocą trzonka młotka. Uważamy przy tym, żeby nie uszkodzić osłony gumowej oraz sprawdzamy co jakiś czas czy nie ustawia się pod kątem. Wkładamy nowe klocki do zacisku. Tutaj jest pewne rozróżnienie jeśli chodzi o same zaciski. W przypadku FS-II większy klocek jest zamocowany po zewnętrznej stronie. W zacisku FS-III wkładkę z napisem „Kolbenseite” montujemy w tłoku.

Kolejne kroki są takie same dla każdego z zacisków. Montujemy go na swoje miejsce i przykręcamy śrubami. Na końcu zakładamy kapturki ochronne. Wpinamy złącze zużycia klocków i zakładamy koło. W taki sam sposób wymieniamy klocki i tarcze po drugiej stronie samochodu. Jeżeli mamy zacisk C54-II to zasada postępowania jest taka sama jak przy zacisku Lucas w Seacie Ibiza. Opis znajduje się poniżej.

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: demontaż rozrusznika

Jak już było wspomniane w Seacie Ibiza III zostały zastosowane zaciski firmy Lucas. Większość operacji jest podobna do modeli FS-II i FS-III. W opisie tym pokażemy na co zwrócić uwagę podczas demontażu. Zasada jest taka sama jak przy zaciskach w Polo IV. Zaczynamy od uniesienia samochodu i zdjęcia koła. Tutaj również zalecamy standardowy lewarek i podstawki.

Teraz odkręcamy dolną śrubę zacisku i odchylamy go do góry. Odpinamy złącze zużycia klocków i wyjmujemy zużyte klocki. Na końcu zdejmujemy sprężyny mocujące wkładki. Jeżeli wymieniamy tarczę postępujemy w ten sam sposób co w Polo. Dodatkowo musimy odkręcić górną śrubę zacisku. Następnie odkręcamy śrubę ustalający tarczę hamulcową i zdejmujemy ją.

W przypadku problemów możemy uderzyć w tarcze kilka razy młotkiem. Wcześniej polecamy polać skorodowane miejsce WD40. Jeżeli chcemy ponownie montować te tarcze to uderzanie młotkiem jest niedopuszczalne. Czyścimy dokładnie miejsce przylegania tarczy. Robimy to za pomocą szczotki drucianej.

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: sprawdzanie układu wydechowego

Po zamontowaniu tarczy zabieramy się za klocki hamulcowe. Na początku montujemy osłonę termiczną w tłoku tak, żeby wszystko pasowało. Jest ona dołączona do większości zestawów z klockami. Pamiętajmy, że wkładki cierne muszą pasować do otworu obudowy zacisku. Wkładamy nowe sprężyny mocujące oraz klocki hamulcowe. Przykręcamy zacisk i podpinamy czujnik zużycia klocków. Operację tą powtarzamy po drugiej stronie auta.

Zakładamy koło i opuszczamy samochód. Przed rozpoczęciem jazdy naciskamy kilkakrotnie pedał hamulca. Przez pierwsze 300 – 400 kilometrów unikamy gwałtownego hamowania.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA