REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W203: wymiana okładzin hamulca ręcznego - poradnik

Robert Kuśpiel
Wymiana okładzin hamulca ręcznego
Wymiana okładzin hamulca ręcznego

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana okładzin hamulca ręcznego jest dosyć kłopotliwa, jednak można ją wykonać samemu. Czytając ten poradnik, dowiesz się jak możesz wymienić okładziny hamulca pomocniczego w swoim Mercedesie C klasy.

Zaczynamy od podniesienia tylnej kanapy. Następnie demontujemy klapę osłaniającą i odkręcamy blachę znajdującą się po środku kanapy. Zamontowana jest na trzech śrubach. Mamy teraz dostęp do mechanizmu napinania linki hamulca ręcznego. Luzujemy cały mechanizm maksymalnie ile się da. Najlepiej będzie, jak odepniemy obie linki od mechanizmu. Teraz luzujemy śrubę koła, od którego zaczynamy pracę i unosimy samochód na podnośniku. Podkładamy drewniany klocek pod samochód i zdejmujemy koło.

REKLAMA

Kolejny krok to demontaż zacisku hamulca tylnego. Robimy to poprzez odkręcenie 2 śrub 17 od tyłu zacisku. Podwieszamy go na drucie, żeby nie wisiał na przewodzie. Odkręcamy dwie śruby trzymające tarczę hamulcową i demontujemy tarczę. Widzimy teraz cały mechanizm hamulca ręcznego. Teraz skręcamy regulator położenia szczęk hamulca pomocniczego na tyle, na ile to możliwe. Za pomocą śrubokręta odpinamy górną sprężynę pod regulatorem.

Zobacz również: Jak objawiają się problemy z hamulcami?

REKLAMA

Również za pomocą płaskiego śrubokręta wciskamy i przekręcamy dwie sprężyny trzymające okładziny hamulcowe do osłony. Demontujemy dolną sprężynę znajdującą się koło zamka mechanizmu hamulca pomocniczego i możemy wyjąć okładziny. Jeśli chodzi o procedurę montażu, przebiega ona w nieco inny sposób. Na początku zakładamy dolną sprężynę na jedną z okładzin.

Następnie przekładamy sprężynę przez zamek i zakładamy na nią drugą okładzinę. Możemy mieć trochę problemów z wykonaniem tej czynności, jednak jest to do zrobienia. Kolejny krok to przykręcenie okładzin sprężynami. Naciskamy śrubokrętem na sprężyny i przekręcamy je w prawo. Musimy teraz zamontować regulator między obie okładziny – mniejszą stroną do kierunku jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak wymienić cylinderki hamulcowe?

Następnie montujemy górną sprężynę i przechodzimy do montażu tarczy. Przykręcamy dwie śruby trzymające tarczę, montujemy zacisk i zakładamy koło. Po drugiej stronie postępujemy w identyczny sposób. Jeżeli to wykonamy, wciskamy pedał hamulca pomocniczego na 75% jego zakresu. Naciągamy linki na regulatorze pod tylną kanapą, tak żeby przy takiej pozycji hamulca samochód nie mógł ruszyć z miejsca. Po zwolnieniu hamulca samochód musi się powoli toczyć. Na koniec składamy pozostałe elementy w odwrotnej kolejności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA