REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W203: wymiana okładzin hamulca ręcznego - poradnik

Robert Kuśpiel
Wymiana okładzin hamulca ręcznego
Wymiana okładzin hamulca ręcznego

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana okładzin hamulca ręcznego jest dosyć kłopotliwa, jednak można ją wykonać samemu. Czytając ten poradnik, dowiesz się jak możesz wymienić okładziny hamulca pomocniczego w swoim Mercedesie C klasy.

Zaczynamy od podniesienia tylnej kanapy. Następnie demontujemy klapę osłaniającą i odkręcamy blachę znajdującą się po środku kanapy. Zamontowana jest na trzech śrubach. Mamy teraz dostęp do mechanizmu napinania linki hamulca ręcznego. Luzujemy cały mechanizm maksymalnie ile się da. Najlepiej będzie, jak odepniemy obie linki od mechanizmu. Teraz luzujemy śrubę koła, od którego zaczynamy pracę i unosimy samochód na podnośniku. Podkładamy drewniany klocek pod samochód i zdejmujemy koło.

REKLAMA

Kolejny krok to demontaż zacisku hamulca tylnego. Robimy to poprzez odkręcenie 2 śrub 17 od tyłu zacisku. Podwieszamy go na drucie, żeby nie wisiał na przewodzie. Odkręcamy dwie śruby trzymające tarczę hamulcową i demontujemy tarczę. Widzimy teraz cały mechanizm hamulca ręcznego. Teraz skręcamy regulator położenia szczęk hamulca pomocniczego na tyle, na ile to możliwe. Za pomocą śrubokręta odpinamy górną sprężynę pod regulatorem.

Zobacz również: Jak objawiają się problemy z hamulcami?

REKLAMA

Również za pomocą płaskiego śrubokręta wciskamy i przekręcamy dwie sprężyny trzymające okładziny hamulcowe do osłony. Demontujemy dolną sprężynę znajdującą się koło zamka mechanizmu hamulca pomocniczego i możemy wyjąć okładziny. Jeśli chodzi o procedurę montażu, przebiega ona w nieco inny sposób. Na początku zakładamy dolną sprężynę na jedną z okładzin.

Następnie przekładamy sprężynę przez zamek i zakładamy na nią drugą okładzinę. Możemy mieć trochę problemów z wykonaniem tej czynności, jednak jest to do zrobienia. Kolejny krok to przykręcenie okładzin sprężynami. Naciskamy śrubokrętem na sprężyny i przekręcamy je w prawo. Musimy teraz zamontować regulator między obie okładziny – mniejszą stroną do kierunku jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak wymienić cylinderki hamulcowe?

Następnie montujemy górną sprężynę i przechodzimy do montażu tarczy. Przykręcamy dwie śruby trzymające tarczę, montujemy zacisk i zakładamy koło. Po drugiej stronie postępujemy w identyczny sposób. Jeżeli to wykonamy, wciskamy pedał hamulca pomocniczego na 75% jego zakresu. Naciągamy linki na regulatorze pod tylną kanapą, tak żeby przy takiej pozycji hamulca samochód nie mógł ruszyć z miejsca. Po zwolnieniu hamulca samochód musi się powoli toczyć. Na koniec składamy pozostałe elementy w odwrotnej kolejności.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA