REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Toyota Avensis I: wymiana szczęk hamulcowych - poradnik

Robert Kuśpiel
Jeżeli czujemy, że coś dzieje się z naszymi hamulcami warto się temu przyjrzeć
Jeżeli czujemy, że coś dzieje się z naszymi hamulcami warto się temu przyjrzeć

REKLAMA

REKLAMA

Zużyte szczęki hamulcowe, znacznie osłabiają bezpieczeństwo naszego podróżowania. Dlatego nie powinniśmy czekać z wymianą. W poradniku tym, pokażemy, jak samemu wymienić szczęki hamulcowe.

Oczywiście nasza praca będzie się odbywać na tylnej osi. Zaczynamy od zakupu szczęk hamulcowych. Tutaj wybór mamy bardzo duży, my jednak polecamy zakup materiałów lepszych firm. Zazwyczaj nie są to zbyt duże różnice cenowe. Teraz musimy skompletować odpowiednie narzędzia, będą nam potrzebne dobre kombinerki, dwie śruby do ściągania bębnów oraz podnośnik samochodowy.

REKLAMA

Zaczynamy od poluzowania śrub koła. Następnie podkładamy podnośnik pod samochód i unosimy go do góry. Podkładamy pod niego drewniany klocek, który znacznie poprawi bezpieczeństwo naszej pracy. Odkręcamy do końca śruby i zdejmujemy koło. Mamy teraz swobodny dostęp do bębna. Wkręcamy dwie śruby w otwory przeznaczone do ściągania bębna hamulcowego.

Zobacz również: Dlaczego samochód wibruje podczas hamowania?

REKLAMA

Śruby wkręcamy naprzemiennie, do momentu, aż zsunie się bęben. Jeżeli będzie stawiał opór, możemy podważyć lekko śrubokrętem. W krytyczny sytuacjach, można uderzyć delikatnie młotkiem. Następnie demontujemy blaszki trzymające szczęki. Musimy wcisnąć je do środka i wysunąć z trzpienia, na którym są zahaczone. Najlepiej wykonać to dobrymi kombinerkami. Zdejmujemy sprężynkę ściągającą szczęki (górna). Robimy to kombinerkami, chwytając za końcówkę i wyciągając z otworu w szczęce.

Teraz czas na drugą sprężynkę. Jest ona razem z blaszką, która jest odpowiedzialna za odpowiedni rozstaw rozpórki wstawionej między szczęki. Zostało nam, zdjęcie ostatniej sprężynki, mocującej szczęki na dole. Odczepiamy linkę od hamulca ręcznego. Odchylamy sprężynkę i wyjmujemy końcówkę z dźwigni połączonej ze szczęką hamulcową. Zdejmujemy szczęki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Czym różni się „ręczny” od elektrycznego hamulca postojowego?

Dokładnie czyścimy całe wnętrze z nalotu, nie zapominając o cylinderku. Przechodzimy do montażu nowych. Zakładamy na szczęki dolną sprężynkę i montujemy szczęki. Montujemy blaszkę trzymającą szczękę i wkładamy rozpórkę pomiędzy szczęki. Teraz zakładamy drugą blaszkę, odpowiedzialną za trzymanie szczęki. Następnie montujemy górną sprężynkę, ściągającą szczęki. Na koniec montujemy blaszkę i sprężynkę od mechanizmu samoregulującego.

Musimy zwrócić uwagę, żeby blaszka dobrze opierała się na zębach kółka regulującego. Znajduje się one na rozpórce szczęk. Teraz zakładamy bęben hamulcowy i mamy wymienione szczęki po jednej stronie. Identycznie postępujemy z szczękami po drugiej stronie auta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA