REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awaria na autostradzie - co zrobić?

Sebastian Tomaszewski
Awaria na autostradzie - co zrobić?/fot. Fotolia
Awaria na autostradzie - co zrobić?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Właśnie zaczyna się sezon urlopowy. Większość kierowców w góry lub nad morze pojedzie bezpieczną autostradą. Nagła awaria samochodu może nie tylko zepsuć nasze plany, ale także narazić na duże koszty związane z jego odholowaniem. Jak się zachować podczas awarii na autostradzie?

Podróżowanie autostradą to bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Niestety, też duży problem podczas awarii naszego samochodu. Wtedy nie tylko jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty. Wysokie prędkości osiągane na autostradach powodują także duże zagrożenie. W przypadku awarii na początku bezwzględnie należy zepchnąć auto jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, najczęściej na pas awaryjny.

REKLAMA

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

REKLAMA

Prędkości rzędu 140 km/h osiągane na autostradach często uniemożliwiają dostateczne szybkie dostrzeżenie awarii na drodze. Tym bardziej, gdy nasz samochód popsuł się na długim łuku. Dlatego powinno się dobrze oznaczyć miejsce awarii trójkątem ostrzegawczym. Nie zapominajmy zadbać o swoje bezpieczeństwo i pasażerów, nakładając kamizelki odblaskowe (podobnie do apteczki nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, ale warto je posiadać w razie nieprzewidzianej sytuacji lub wyjazdu za granicę). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, trójkąt ostrzegawczy powinien być umieszczony co najmniej w odległości 100 m za samochodem – to odległość pomiędzy słupkami drogowymi w strefie niezabudowanej.

Zaraz po wyjściu z samochodu, najbezpieczniej jest poruszać się po zewnętrznej stronie barierki ochronnej oddzielającej jezdnię i stamtąd zadzwonić po pomoc. Jeżeli nie mamy telefonu albo zasięgu, należy się skierować się do punktu SOS (pomarańczowe budki telefoniczne) ustawionego, co dwa kilometry po obu stronach autostrady i wezwać pomoc drogową. Najłatwiej naszą pozycję podamy korzystając ze słupków drogowych z informacją o aktualnym kilometrze trasy.Czekajmy na pomoc za barierkami.

Holowanie na autostradzie

Holowanie pojazdu na autostradzie jest zabronione, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. Za złamania tego zakazu grozi mandat w wysokości 200 zł. W razie potrzeby dalszego holowania, zostaje wezwanie pomocy drogowej z lawetą od firm współpracujących z danymi zarządcami dróg albo poszukać najbliższego warsztatu z lawetą – tańsza opcja. Zamiast lawety istnieje możliwość wezwania służby drogowej, która odpowiednio zabezpieczy samochód za pomocą słupków. Wtedy istnieje możliwość, by samemu naprawić samochód i nie narażać się na dodatkowe wydatki. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA