REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekręcona kierownica (przy jeździe na wprost) – o czym świadczy, jak ją naprawić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
kierownica, Fot. Fotolia
kierownica, Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przekręcona kierownica podczas jazdy na wprost to zjawisko dość często spotykane w używanych samochodach. W poradniku tym przedstawimy co jest powodem takiego przekręconej kierownicy i jak to naprawić?

krzywa kierownica przy jeździe na wprost: co to oznacza?

W przypadku, w którym zauważymy w naszym samochodzie podczas jazdy na wprost kierownica jest lekko skręcona, mogłoby się wydawać że najlepszym rozwiązaniem będzie demontaż kierownicy i obrócenie jej tak, żeby była równo ustawiona podczas jazdy na wprost. Jednak jest to najgorsze rozwiązanie z możliwych do wykonania.

REKLAMA

Krzywa kierownica: na co wpływa?

Na przekręconą kierownicę wpływ może mieć wiele czynników, o których kierowca nie zawsze zdaje sobie sprawę. Pomijamy takie przypadki jak wypadki lub wpadnięcie kołem w dziurę przy dużej prędkości. W takim przypadku możemy być pewni, że czeka nas naprawa zawieszeni, felg oraz kupno nowych opon.

Przekręcona kierownica pojawia się najczęściej po naprawie zawieszenia oraz po wymianie opon lub felg.

Krzywa kierownica, czyli problem po ustawianiu zbieżności?

Większość napraw jakie wykonujemy w przednim zawieszeniu łączy się z koniecznością ustawienia geometrii zawieszenia. Przekręcona kierownica pojawia się zawsze po wymianie drążków kierowniczych. Oczywiście można stosować różne metody, jak pomiar długości gwintu przed wymianą, liczenie obrotów śruby itd. Jest to dobra metoda ale tylko do tego, żeby bezpiecznie dojechać na ustawienie geometrii.

Zobacz też: Odpowietrzanie układu wspomagania. Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zalecamy pomijać tej czynności. Poza przekręconą kierownicą musimy liczyć się z tym, że nasze auto będzie ściągać w lewo lub prawo. Dodatkowo należy się liczyć z szybszym i nierównomiernym zużyciem opon.

Krzywa kierownica to problem, który często ujawnia się po nieprawidłowym ustawianiu zbieżności. I choć samochód jedzie prosto, sytuacji nie można zostawić w taki sposób. Skręconą kierownicę trzeba diagnozować jak najszybciej. Szczególnie że sytuacja może doprowadzić do krzywego starcia opon.

Samochód jedzie prosto, a kierownica jest krzywa?

Przekręcona kierownica pojawia się również po zmianie kół na zimowe. W takim przypadku należy sprawdzić felgi. Jeżeli są krzywe to mogą mieć wpływ na przekręcenie kierownicy. Jednak nie tak duży jak nierównomiernie zużyta powierzchnia opony.

Najlepszym sposobem jest zamiana miejscami przednich opon (kompletnych kół) z tylnymi. Jeśli taki zabieg przyniesie poprawę to znak, że należy wymienić opony, bo są krzywe.

Skręconą kierownicę powodują też opony

REKLAMA

Zdarzają się również przypadki, że po zamontowaniu nowych opon kierownica jest przekręcona. Jeśli mamy pewność, co do stanu zawieszenia należy zareklamować opony u sprzedawca. Zdarzają się sytuacje, że nowe opony nie nadają się do jazdy, gdyż są krzywe. Na szczęście nie są to bardzo częste przypadki.

Jeżeli zastosujemy się do powyższych wskazówek możemy być pewni, że kierownica w naszym aucie nie będzie przekręcona. Szczególnie że krzywa kierownica przy jeździe na wprost lub ściąganie samochodu np. w prawą stronę jest bez wątpienia objawem niepokojącym. Dopiero po prawidłowo postawionej diagnozie i powrotu do prostej kierownicy prowadzący może spokojnie zasiąść w pojeździe.

Zobacz też: Dlaczego konieczne jest sprawdzenie chłodnicy powietrza po uszkodzeniu turbosprężarki?

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

REKLAMA

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

REKLAMA