Ford Focus MK2 i C-MAX: wymiana alternatora
REKLAMA
REKLAMA
Wymiana alternatora nie jest skomplikowana. Łączy się z demontażem pasków wieloklinowych. W zależności od tego jaki mamy model wymiana przebiega w inny sposób. W oddzielnym poradniku przedstawiliśmy wymianę pasków wieloklinowych z podziałem na silniki benzynowe i wysokoprężne.
REKLAMA
Na samym początku należy zastanowić się jaki alternator zamontujemy. Pierwsze rozwiązanie to regeneracja. Cena takiej usługi zaczyna się od około 150 złotych nawet do 300 – 400 złotych. Wszystko uzależnione jest od miejsca, którym wykonujemy taką regenerację. Jeżeli znamy sprawdzony warsztat wykonujący takie usługo to warto skorzystać. Dobrze zregenerowany alternator nie będzie odbiegał jakościowo od oryginału.
Zobacz też: Jak sprawdzić maksymalną moc, możliwą do uzyskania z alternatora?
REKLAMA
Kolejnym wariantem jest zakup używanego egzemplarza. Jest to chyba najlepszy wybór. Pod względem ceny, ta opcja jest bezkonkurencyjna. Modele Focus MK2 i C-MAX nie są na tyle stare, żeby było trudno o części używane. Największym problemem może okazać się niewiadomy stan takiego alternatora. Jeśli mamy sprawdzone źródło to warto kupić używany.
Na końcu najmniej korzystne rozwiązanie, czyli kupno nowego nieoryginalnego alternatora. Zazwyczaj cenowo zbliżony do regenerowanego. Pomimo gwarancji i zachęcającej ceny, stanowczo odradzamy taki wybór.
Kiedy zdecydujemy jaki wariant wybieramy, to przechodzimy do wymiany.
Zobacz też: Jak oszczędzać prąd w samochodzie?
Na początku należy odłączyć klemy od akumulatora. Następnie unosimy przód samochodu i podstawiamy „kobyłki”. Kolejny krok to demontaż pasków klinowych. Odpowiedni opis dla danej wersji silnikowej znajduje się w oddzielnym poradniku. Po wymontowaniu pasków należy wykręcić prawy reflektor. Teraz odpinamy przewód czynnika chłodzącego klimatyzacji od alternatora i podwieszamy go za pomocą drutu.
Na nakrętce zaciskowej styku alternatora znajduje się gumowa nasadka. Należy ją zdemontować. Najlepiej zrobić to za pomocą małego płaskiego śrubokręta. Następnie odłączamy od alternatora dwa przewody i odkręcamy śruby mocujące. W tym momencie możemy swobodnie wyjąć alternator z przedziału silnika. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o zamontowaniu nowego paska wieloklinowego.
W zależności od wersji silnikowej, wymiana może się trochę różnić. Opis przedstawiony powyżej znajduje zastosowanie w silniku benzynowym 2.0
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.