REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić gdy płyn do spryskiwaczy zamarznie?

Hubert Krawczyk
Co zrobić gdy płyn do spryskiwaczy zamarznie?
Co zrobić gdy płyn do spryskiwaczy zamarznie?

REKLAMA

REKLAMA

Okres zimowy to czas, który wymaga od nas wykonania wielu czynności związanych z przygotowaniem samochodu do panujących warunków atmosferycznych. Wymiana opon na zimowe to oczywista sprawa, ale nie każdy pamięta o tak błahej rzeczy jak wymiana płynu do spryskiwaczy na taki, który nie zamarznie bo jest odporny na ujemne temperatury.

Kierowcy, którzy jednak zapomną o tej czynności, a ich samochód przez dłuższy czas zaparkowany jest „pod chmurką” skazani są na możliwość zamarznięcia płynu do spryskiwaczy. Co może wiązać się np. z uszkodzeniem pompki do spryskiwaczy, która pod wpływem pracy na sucho może się zatrzeć lub ograniczeniem widoczności co wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

REKLAMA

 Sposoby na zamarznięty płyn

REKLAMA

Jeżeli zaistnieje już taka okoliczność i płyn do spryskiwaczy nie wydobywa się z dysz to można uporać się z tym na wiele sposobów. Jednym z nich a zarazem najprostszym i najskuteczniejszym to po prostu uruchomienie silnika i go rozgrzanie do temperatury roboczej. Pod wpływem wysokiej temperatury  silnika płyn do spryskiwaczy znajdujący się w komorze silnika powinien z czasem odmarznąć. Kolejnym równie skutecznym sposobem jest odstawienie samochodu do ogrzewanego garażu, w którym panują dodatnie temperatury. Jeżeli taka opcja jest nieosiągalna to można wybrać się na zakupy i skorzystać z parkingów podziemnych zlokalizowanych w centrach handlowych, na których temperatura z reguły jest dodatnia. Po powrocie z niezbyt długiego maratonu po sklepach płyn powinien  być w stanie płynnym, gdzie pozostało go tylko „wypsikać” i nalać nowy przystosowany do ujemnych temperatur.

Bardziej inwazyjną i raczej nie rekomendowaną metodą jest nalanie wrzącej wody lub innych substancji do zbiorniczka z płynem tak aby płyn natychmiastowo odmarzł. Jest to sposób niebezpieczny, ponieważ przypadkowo rozlana woda lub substancja może uszkodzić elementy, które  będą miały z nimi bezpośredni kontakt. Jeszcze innym  sposobem jest odkręcenie zbiorniczka z zamarzniętym płynem i usytuowanie go w miejscu w którym jest ciepło tak aby odmarzł samoistnie pod wpływem ciepła, a następnie opróżnienie go.

Lepiej nie oszczędzać

Warto jest trochę dopłacić i zastosować płyn renomowanych firm dobrej jakości. Zakup najtańszego płynu może skutkować nieprzyjemnym zapachem powodując dyskomfort i słabe samopoczucie podczas jego używania, a także negatywnie oddziaływać na zdrowie. Ponadto płyn z najniższej półki cenowej może nie spełniać podstawowych parametrów związanych z odpornością na zamarzanie, a także może skutkować przyspieszonym zużyciem gum wycieraczek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA