REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kody 2D (kody QR) zrewolucjonizują logistykę?

Remigiusz Kaczewski
Trudno dziś wyobrazić sobie łańcuch dostaw bez kodowanych etykiet
Trudno dziś wyobrazić sobie łańcuch dostaw bez kodowanych etykiet
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kody dwuwymiarowe, nazywane w skrócie 2D, stają się coraz bardziej popularne o czym świadczą zarówno spadające ceny urządzeń do ich odczytów, jak i rosnąca liczba dostępnych w Internecie skryptów pozwalających na wygenerowanie własnego kodu.

Gdzie leży przyczyna ich rosnącej popularności? Przede wszystkim w tym, że na tej samej powierzchni możemy umieścić zdecydowanie więcej informacji niż w przypadku kodów jednowymiarowych.

REKLAMA

Jak wykorzystać kody w logistyce

Biorąc pod uwagę, że kod 2D w różnych miejscach zapisuje te same informacje, jest on bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia. Poprawia to jakość i komfort odczytu kodów. Są one nieporównywalnie większe w odniesieniu do kodów jednowymiarowych.

REKLAMA

Z kolei szybki rozwój technologii produkcji czytników przyczynia się do tego, że zarówno czytniki, jak i terminale są tańsze, a skoro oferują możliwość odczytu kodów 2D, czemu tego nie wykorzystać? Kolejna cecha – zwarta budowa pozwala wygenerować kod, który może być odczytywany z odległości kilku czy kilkunastu metrów. Dzięki temu możemy np. kody lokacji w magazynie wysokiego składowania umieszczać na górnych przęsłach regałów.

Przykładowe porównanie: kod dwuwymiarowy umieszczony na tabliczce o boku 15 cm może być odczytywany z odległości kilkunastu metrów. Aby z tej samej odległości odczytać kod kreskowych jednowymiarowy, musiałby on mieć długość jednego metra.

Rozwój technologii umożliwił odczytanie kodu przez aparaty umieszczone w smartfonach. Możliwość generowania kodu, przesyłania go przez Internet i wyświetlania na ekranie takiego urządzenia w postaci MMS-a, czy bezpośrednio na stronie WWW, dało różnym firmom nowe narzędzie promocyjne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szybciej w magazynie

REKLAMA

Systemy lojalnościowe, rabaty, czy bilety wstępu na koncert czy do kina, to rozwiązania, które już od dłuższego czasu wykorzystują kody 2D. W ostatnich dniach również PKP Intercity uruchomiło usługę zakupu biletów za pomocą urządzeń mobilnych. Konduktor odczytując kod kreskowy z ekranu naszego telefonu, tabletu lub laptopa weryfikuje czy mamy prawo do przejazdu danym pociągiem. Umożliwienie kupującym nabycie biletu z dowolnego miejsca, bez konieczności podchodzenia do okienka to spory krok w stronę klienta.

A jak kody 2D wpływają na usprawnienie procesów logistycznych? Przede wszystkim w ten sposób, że w jednym kodzie na małej powierzchni możemy zawrzeć dużo informacji. Odczyt kodu przy pomocy czytnika lub terminala wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie pozwoli przy pomocy jednego „strzału” uzupełnić kilka pól w bazie danych. Powoduje to przyspieszenie procesów magazynowych, czyli oszczędność czasu pracy. A na tym w końcu każdemu zależy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA