Dobór opon do ciężarówki
REKLAMA
REKLAMA
Większość kierowców zdaje sobie sprawę z faktu, jak istotne jest dbanie o właściwy stan oraz odpowiedni dobór ogumienia. Jednak właściciele samochodów ciężarowych muszą kierować się przy wyborze opon nieco innymi przesłankami niż właściciele samochodów osobowych, które przewożą lżejsze ładunki i poruszają się z wielokrotnie wyższymi prędkościami.
REKLAMA
Poniżej przedstawiamy, na co powinni zwrócić uwagę przy wyborze i eksploatacji opon kierowcy samochodów ciężarowych:
1. Wybieraj odpowiedni rodzaj opon do samochodu ciężarowego ze względu na rodzaj nawierzchni
W przypadku samochodów ciężarowych należy dobierać opony w zależności od terenu, po którym porusza się ciężarówka. Eksploatując samochód w żwirowni, czy w kamieniołomie najlepiej zdecydować się na opony terenowe. Z kolei oferując przewozy na trasach, należy skłonić się ku oponom szosowym. Właściciele samochodów ciężarowych, którzy wynajmują swoje samochody do różnych zleceń powinni wybrać opony uniwersalne. Właściwy wybór opon w stosunku do nawierzchni ma wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa.
2. Wybieraj opony zgodnie z zaleceniami producenta
Zanim właściciele pojazdów ciężarowych zakupią opony powinni upewnić się odnośnie minimalnych wymagań producenta samochodu odnośnie indeksu nośności i prędkości. Oszczędzając i kupując opony o niższych niż zalecane indeksach narażamy kierowców i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Ponadto przeciążenie opony może doprowadzić do jej szybszego zużycia.
3. Kontroluj ciśnienie powietrza w ogumieniu, zaoszczędzisz na paliwie
Przed każdym wyjazdem należy dostosować ciśnienie w ogumieniu do zaleceń producenta pojazdu. Ciśnienie dobieramy w zależności od osi oraz obciążenia. Według informacji kampanii Green Drive, ciśnienie zmniejszone o 2 bary w stosunku do zalecanego to zużycie paliwa zwiększone 1,5 l na 100 km.
4. Kontroluj głębokość bieżnika
Przepisy ruchu drogowego określają, że minimalna głębokość bieżnika w oponach to 1,6 mm. W praktyce lepiej wymienić opony, gdy głębokość bieżnika w oponach letnich skurczy się do 2 mm, a w oponach zimowych do 4 mm.
5. Zakładaj opony tak, by na każdej osi miały identyczną rzeźbę bieżnika
Prawo nie pozostawia, co do tego wątpliwości - opony na każdej osi muszą mieć taki sam wzór bieżnika. Nic dziwnego, gdy założysz opony o różnych bieżnikach powstaną równice w oporach toczenia i przyczepności, co poskutkuje pogorszeniem właściwości trakcyjnych, będzie miało wpływ na szybsze zużycie elementów zwieszenia i zwiększenie zużycia paliwa.
Tekst: Tomasz Korniejew, źródło: Materiały kampanii Green Drive
REKLAMA
REKLAMA