REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobór opon do ciężarówki

Każdy właściciel samochodu ciężarowego musi dbać o ogumienie. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon dla ciężarówki?
Każdy właściciel samochodu ciężarowego musi dbać o ogumienie. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon dla ciężarówki?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedni dobór opon do samochodu ciężarowego ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, lecz również na koszty eksploatacji pojazdu. W tym na zużycie paliwa.

Większość kierowców zdaje sobie sprawę z faktu, jak istotne jest dbanie o właściwy stan oraz odpowiedni dobór ogumienia. Jednak właściciele samochodów ciężarowych muszą kierować się przy wyborze opon nieco innymi przesłankami niż właściciele samochodów osobowych, które przewożą lżejsze ładunki i poruszają się z wielokrotnie wyższymi prędkościami.

REKLAMA

Poniżej przedstawiamy, na co powinni zwrócić uwagę przy wyborze i eksploatacji opon kierowcy samochodów ciężarowych:

1. Wybieraj odpowiedni rodzaj opon do samochodu ciężarowego ze względu na rodzaj nawierzchni

W przypadku samochodów ciężarowych należy dobierać opony w zależności od terenu, po którym porusza się ciężarówka. Eksploatując samochód w żwirowni, czy w kamieniołomie najlepiej zdecydować się na opony terenowe. Z kolei oferując przewozy na trasach, należy skłonić się ku oponom szosowym. Właściciele samochodów ciężarowych, którzy wynajmują swoje samochody do różnych zleceń powinni wybrać opony uniwersalne. Właściwy wybór opon w stosunku do nawierzchni ma wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa.

2. Wybieraj opony zgodnie z zaleceniami producenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim właściciele pojazdów ciężarowych zakupią opony powinni upewnić się odnośnie minimalnych wymagań producenta samochodu odnośnie indeksu nośności i prędkości. Oszczędzając i kupując opony o niższych niż zalecane indeksach narażamy kierowców i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Ponadto przeciążenie opony może doprowadzić do jej szybszego zużycia.

3. Kontroluj ciśnienie powietrza w ogumieniu, zaoszczędzisz na paliwie

Przed każdym wyjazdem należy dostosować ciśnienie w ogumieniu do zaleceń producenta pojazdu. Ciśnienie dobieramy w zależności od osi oraz obciążenia. Według informacji kampanii Green Drive, ciśnienie zmniejszone o 2 bary w stosunku do zalecanego to zużycie paliwa zwiększone 1,5 l na 100 km.

4. Kontroluj głębokość bieżnika

Przepisy ruchu drogowego określają, że minimalna głębokość bieżnika w oponach to 1,6 mm. W praktyce lepiej wymienić opony, gdy głębokość bieżnika w oponach letnich skurczy się do 2 mm, a w oponach zimowych do 4 mm.

5. Zakładaj opony tak, by na każdej osi miały identyczną rzeźbę bieżnika

Prawo nie pozostawia, co do tego wątpliwości - opony na każdej osi muszą mieć taki sam wzór bieżnika. Nic dziwnego, gdy założysz opony o różnych bieżnikach powstaną równice w oporach toczenia i przyczepności, co poskutkuje pogorszeniem właściwości trakcyjnych, będzie miało wpływ na szybsze zużycie elementów zwieszenia i zwiększenie zużycia paliwa.

Tekst: Tomasz Korniejew, źródło: Materiały kampanii Green Drive

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

REKLAMA