Stres, a prowadzenie pojazdu
REKLAMA
REKLAMA
Według danych przytoczonych w informacji Szkoły Jazdy Renault, prowadzenie samochodu może być aż o 33% bardziej stresujące niż jazda komunikacją miejską.
REKLAMA
Rzeczywiście kierowca prowadzący samochód w gęstym ruchu miejskim odczuwa napięcie związane z niebezpieczną czynnością, jaką jest prowadzenie pojazdu. To głównie ze strachu kierowcy tak łatwo wpadają w furię w przypadku, gdy ktoś np. zajedzie im drogę. Wzmożony zagrożeniem życia stres, zwłaszcza u słabszych psychicznie jednostek powoduje nagły wzrost agresji. Ale stres dopada prowadzących pojazdy z o wiele bardziej błahych powodów.
Jak ograniczyć stres za kierownicą?
REKLAMA
Jedną z najczęstszych przyczyn stresu jest pośpiech. Bez względu na to, czy jedziemy do pracy czy pędzimy na umówione spotkanie, jeżeli mamy w zapasie mało czasu jesteśmy zestresowani. Tę przyczynę wzmożonego napięcia najłatwiej rozładować wyjeżdżając do pracy lub na spotkanie wcześniej. Banał, ale sprawi że nasze życie stanie się o wiele bardziej komfortowe.
Stres związany z niepotrzebnym pośpiechem kierowców równie łatwo eliminują renomowane firmy transportowe odpowiednio planując trasę i czas wyjazdu kierowcy, a także zmieniając system rozliczeń z kierowcami np. nie premiując wcześniejszych przyjazdów, czy opłacając kierowców według stawki za godzinę pracy.
Jak zwalczyć stres za kierownicą?
W większości przypadków kierowcy stresują się niepotrzebnie, np. każdego dnia stając na tej samej ulicy w korku choć wiedzą, że jak zwykle w tym korku utkną. W takich sytuacjach warto uświadomić sobie absurdalne zachowanie i wziąć głęboki oddech. A ponadto ograniczyć stres innym bezwzględnie przestrzegając zasad kultury na drodze.
Tekst: Tomasz Korniejew, źródło: Materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault
REKLAMA
REKLAMA