Jak postępować, by uzyskać odszkodowanie z OC?
REKLAMA
REKLAMA
Po co jest ubezpieczenie OC?
REKLAMA
Ubezpieczenie OC musi wykupić każdy właściciel samochodu, motocykla lub ciągnika rolniczego w celu pokrycia strat wynikłych na skutek zawinionych ze strony właściciela pojazdu kolizji lub wypadku komunikacyjnego. Rekompensata wypłacana przez zakład ubezpieczeń sprawcy zdarzenia ma pokryć nie tylko szkody powstałe w pojeździe/pojazdach poszkodowanych lecz również szkody powstałe w mieniu i zdrowiu poszkodowanych kierowców i pasażerów. Z ubezpieczenia OC sprawcy pokrywane są również koszty leczenia oraz rekompensata za utracone dochody w okresie niezdolności do pracy. Jednak, żeby odzyskać pełną rekompensatę poszkodowany musi być czujny i odpowiednio się do batalii o zwrot wszystkich kosztów przygotować.
Co zrobić, by uzyskać pełną rekompensatę szkód z ramienia OC
Na dochodzenie roszczeń mamy aż trzy lata od dnia, w którym poznaliśmy personalia sprawcy wypadku i aż dwadzieścia lat w przypadku, gdy sprawca kolizji lub wypadku został skazany w procesie karnym.
REKLAMA
Jednak materiał niezbędny do udokumentowania naszych strat powinniśmy zbierać już na miejscu zdarzenia (o ile jesteśmy na siłach). W przypadku kolizji spiszmy oświadczenie sprawcy wypadku, w którym dokładnie i ze szczegółami opiszemy przebieg zdarzenia oraz powstałe szkody (także uszczerbek na zdrowiu). Niezbędne będą dane sprawcy kolizji oraz numer jego polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli kwestia winnego kolizji jest sporna lub mamy do czynienia z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu któregoś z uczestników zdarzenia powinniśmy wezwać policję. Dobrze jest wykonać dokumentację fotograficzną miejsca zdarzenia. W następnych dniach, jeżeli chcemy odzyskać wydatki poniesione na leki i wizyty lekarskie powinniśmy zbierać wszystkie paragony.
Z kolei z naprawą samochodu należy się wstrzymać do czasu aż zakład ubezpieczeń przyśle swojego rzeczoznawcę. Jeżeli według opinii zakładu ubezpieczeń powstałe szkody będą mniejsze niż według naszej opinii nie pozostaje nam nic innego, jak powołać własnego rzeczoznawcę i skierować sprawę na drogę sądową.
W niektórych przypadkach zakłady ubezpieczeń proponują szybkie ugody z wypłatą zaproponowanej sumy pieniędzy od ręki. Nie warto korzystać z takiego rozwiązania jeżeli jesteśmy w trakcie leczenia i nie wiadomo ile de facto będzie kosztował nas powrót do zdrowia lub jaki będzie końcowy koszt naprawy samochodu.
Tekst: Tomasz Korniejew
Źródło: Materiały prasowe noRisk
REKLAMA
REKLAMA