REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak postępować, by uzyskać odszkodowanie z OC?

wypadek ciężarówki
wypadek ciężarówki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki ubezpieczeniu OC sprawca kolizji nie musi płacić z własnej kieszeni za powstałe szkody. Z kolei poszkodowany może dostać pełną rekompensatę za straty. Także uszczerbek na zdrowiu. Jak postępować, by ubezpieczyciel nie wymigał się od pełnej rekompensaty?

Po co jest ubezpieczenie OC?

REKLAMA

Ubezpieczenie OC musi wykupić każdy właściciel samochodu, motocykla lub ciągnika rolniczego w celu pokrycia strat wynikłych na skutek zawinionych ze strony właściciela pojazdu kolizji lub wypadku komunikacyjnego. Rekompensata wypłacana przez zakład ubezpieczeń sprawcy zdarzenia ma pokryć nie tylko szkody powstałe w pojeździe/pojazdach poszkodowanych lecz również szkody powstałe w mieniu i zdrowiu poszkodowanych kierowców i pasażerów. Z ubezpieczenia OC sprawcy pokrywane są również koszty leczenia oraz rekompensata za utracone dochody w okresie niezdolności do pracy. Jednak, żeby odzyskać pełną rekompensatę poszkodowany musi być czujny i odpowiednio się do batalii o zwrot wszystkich kosztów przygotować.

Co zrobić, by uzyskać pełną rekompensatę szkód z ramienia OC

Na dochodzenie roszczeń mamy aż trzy lata od dnia, w którym poznaliśmy personalia sprawcy wypadku i aż dwadzieścia lat w przypadku, gdy sprawca kolizji lub wypadku został skazany w procesie karnym.

REKLAMA

Jednak materiał niezbędny do udokumentowania naszych strat powinniśmy zbierać już na miejscu zdarzenia (o ile jesteśmy na siłach). W przypadku kolizji spiszmy oświadczenie sprawcy wypadku, w którym dokładnie i ze szczegółami opiszemy przebieg zdarzenia oraz powstałe szkody (także uszczerbek na zdrowiu). Niezbędne będą dane sprawcy kolizji oraz numer jego polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli kwestia winnego kolizji jest sporna lub mamy do czynienia z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu któregoś z uczestników zdarzenia powinniśmy wezwać policję. Dobrze jest wykonać dokumentację fotograficzną miejsca zdarzenia. W następnych dniach, jeżeli chcemy odzyskać wydatki poniesione na leki i wizyty lekarskie powinniśmy zbierać wszystkie paragony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei z naprawą samochodu należy się wstrzymać do czasu aż zakład ubezpieczeń przyśle swojego rzeczoznawcę. Jeżeli według opinii zakładu ubezpieczeń powstałe szkody będą mniejsze niż według naszej opinii nie pozostaje nam nic innego, jak powołać własnego rzeczoznawcę i skierować sprawę na drogę sądową.

W niektórych przypadkach zakłady ubezpieczeń proponują szybkie ugody z wypłatą zaproponowanej sumy pieniędzy od ręki. Nie warto korzystać z takiego rozwiązania jeżeli jesteśmy w trakcie leczenia i nie wiadomo ile de facto będzie kosztował nas powrót do zdrowia lub jaki będzie końcowy koszt naprawy samochodu.

Tekst: Tomasz Korniejew

Źródło: Materiały prasowe noRisk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

REKLAMA

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

REKLAMA

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

Nie toyoty i skody, ale stare auta marki Opel Astra i Volkswagen Passat najczęściej jeżdżą po polskich drogach

Choć wśród nowych samochodów od lat niezmiennie liderują takie marki jak Toyota i Skoda, to wśród aut jeżdżących po polskich drogach hierarchia jest zgoła odmienna. To głównie dlatego, że Polacy wciąż kupują przede wszystkim tanie auta, Opel Astra z 2005 r. lub Volkswagen Passat z 2006 r. to pojazdy jakich w ruchu najwięcej.

REKLAMA