REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy stosować opony ekologiczne?

Opony ekologiczne mają wpływ na ograniczenie zużycia paliwa, fot. Oponeo.pl
Opony ekologiczne mają wpływ na ograniczenie zużycia paliwa, fot. Oponeo.pl
Media

REKLAMA

REKLAMA

Opony ekologiczne stają się coraz bardziej dostępne na polskim rynku. Czym charakteryzują się opony ekologiczne oraz kiedy warto je stosować?

Jak powstają opony ekologiczne?

REKLAMA

Najważniejsze zmiany w produkcji względem opon tradycyjnych dotyczą mieszanki gumowej oraz wzoru bieżnika. Dzięki nim opona charakteryzuje się mniejszymi oporami toczenia, co sprawia, że jej straty energii są znacznie zredukowane, a zużycie paliwa maleje, spada też emisja CO². Co więcej, jeśli producent chce zmniejszyć opory toczenia opony może zamiast tradycyjnego oplotu stalowego wykorzystać oplot kompozytowy. Przy oplocie stalowym opory toczenia wynoszą 12 kg/tonę, a przy oplocie kompozytowym 8 kg/tonę (ok. 30% mniejsze). 

Opony ekologiczne również dla pojazdów dostawczych

REKLAMA

Idea opon ekologicznych to dla znacznej większości producentów poważny i wciąż świeży temat, który z każdym sezonem będzie się coraz bardziej rozwijał i doskonalił. Zielone opony pojawiają się nie tylko w ofercie opon osobowych, ale również wśród opon dostawczych (np. Continental Vanco Eco) czy też wśród opon do Formuły 1 (już w 2008 r. Bridgestone zaprezentował ekologiczną oponę Potenza do F1). 

Idea opon ekologicznych zasługuje na uwagę, ponieważ większość opon reklamowanych jako ekologiczne potwierdza swój zielony charakter w testach lub w etykietach. Jedną z takich opon jest Michelin Energy Saver, która w teście TÜV SÜD Automotive z 2009 roku pokazała, że przez cały okres eksploatacji pozwala zaoszczędzić 80 litrów paliwa w porównaniu do zwykłych opon. Natomiast sprawdzian w ramach DEKRA Test Center z 2010 i 2011 r. udowodnił, że opona wystarcza na 10 000 km dłużej niż inne opony.

Najoszczędniejsze opony ekologiczne

Jeśli chodzi o oceny efektywności paliwowej w etykietach najlepsze noty zbierają takie letnie opony ekologiczne, jak: Nokian eLine, Yokohama BluEarth-1 (najwyższa ocena „A”) czy Michelin Energy Saver +, Bridgestone Ecopia EP150, Continental ContiEcoContact 5 (wysoka ocena „B”). Z opon letnich dla aut 4x4 prym wiedzie Continental ContiSportContact 5 (ocena „B”). Wśród opon zimowych w tej chwili najlepsza jest opona Dunlop SP Winter Response 2 (ocena „B”), a z opon całorocznych notą „B” mogą się pochwalić opony Goodyear Eagle LS2 (4x4) i Pirelli P7 Cinturato (osobowa).

Opony ekologiczne, a styl jazdy

Opony ekologiczne są dla kierowców, którzy preferują raczej spokojny lub umiarkowany styl jazdy, ponieważ przy dynamicznej jeździe ich osiągi mogłyby się nie sprawdzić. Ich droga hamowania na mokrej nawierzchni nie jest tak krótka, jak standardowych opon, ale nadal są one całkowicie bezpieczne.
Jeśli nie chcesz inwestować w typowe opony ekologiczne, ale nadal chcesz oszczędzać paliwo to warto przed zakupem sprawdzać etykiety na oponach i wybierać te produkty, które w kategorii efektywności paliwowej mają najwyższe oceny (A to najlepsza nota). Innym rozwiązaniem jest styl jazdy zwany eco-drivingiem. Pamiętaj, że wszystkie te sposoby nie będą skutecznie jeśli nie kontroluje się poziomu ciśnienia w oponach. Za niskie ciśnienie powoduje szybsze zużycie opony i automatycznie większe zużycie paliwa.

Źródło: Materiały prasowe Oponeo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

    Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    REKLAMA

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    REKLAMA