Prawidłowa pozycja za kierownicą
REKLAMA
REKLAMA
Przychodzi taki okres u wielu doświadczonych kierowców, że na prowadzenie pojazdu patrzą przez pryzmat rutyny. W efekcie popełniają sporo drobnych błędów, które co jakiś czas doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji.
REKLAMA
Jedną z najczęściej lekceważonych kwestii w zakresie prowadzenia pojazdu jest ta podstawowa, czyli prawidłowa pozycja za kierownicą. Tak naprawdę można zaryzykować stwierdzenie, że przywiązują do niej należytą uwagę jedynie początkujący posiadacze prawa jazdy. Dlatego poniżej przypominamy garść podstawowych informacji t prawidłowej pozycji za kierownicą.
Prawidłowa pozycja za kierownicą - ustawienie fotela
REKLAMA
Kierowca powinien siedzieć w fotelu na całej długości siedziska, a plecy powinny równomiernie przylegać do oparcia. Odległość od kierownicy mierzymy rękami - opieramy plecy o oparcie fotela, łącznie z ramionami. Następnie sięgamy do koła kierownicy i opieramy na szczycie wieńca (na godzinie 12:00) nadgarstek. Jeżeli jesteśmy w stanie oprzeć w ten sposób rękę bez konieczności odrywania pleców od oparcia, znaczy że odległość od koła kierownicy jest ustawiona poprawnie.
Odległość od pedałów mierzymy wciskając pedał sprzęgła lewą nogą. W momencie, w którym pedał jest wciśnięty do końca noga powinna być lekko ugięta w kolanie. To samo dotyczy pedału hamulca.
Prawidłowa pozycja za kierownicą - ustawienie zagłówka
Zagłówek, chroniący kręgi szyjne przed uszkodzeniami wynikającymi z uderzeń nie tylko tylnych, lecz również czołowych powinien być w odległości nie większej niż 2-3 cm od głowy. Jeżeli chodzi o wysokość, to powinna się zrównać ze szczytem głowy.
Prawidłowa pozycja za kierownicą - ustawienie lusterek
Lusterko wewnętrzne ustawiamy w taki sposób, by widzieć pełną powierzchnię szyby tylnej oraz pole za szybą. Z kolei lusterka boczne powinny gwarantować dobrą widoczność w tylnej części po bokach pojazdu. W tym celu należy ująć w lustrze jak najmniejszą część karoserii, obejmując większą część pola bocznego.
Prawidłowa pozycja za kierownicą - poprowadzenie pasa bezpieczeństwa
REKLAMA
Nowoczesne samochody, które zostały wyposażone w poduszkę powietrzną wymagają bezwzględnego zapinania pasów bezpieczeństwa. Działa poduszki powietrznej zostało tak zaprojektowane, by uwzględniało fakt przytrzymywania ciała przez pas. Jeżeli nie podczas kolizji pas bezpieczeństwa nie jest zapięty, natrafimy na poduszkę wcześniej niż przewidzieli to konstruktorzy. W efekcie wystrzeliwany airbag może zrobić nam dużą krzywdę z trwałym uszkodzeniem kręgosłupa włącznie.
Dlatego istotne jest prawidłowe zapięcie pasa bezpieczeństwa. Jego górną część regulujemy w taki sposób, by przylegała do obojczyka. Z kolei dolną prowadzimy na wysokości miednicy, pod brzuchem. Zwróćmy uwagę, czy pas bezpieczeństwa nie jest poprowadzony zbyt wysoko i zbyt nisko.
Prawidłowa pozycja za kierownicą - uchwyt kierownicy
Wśród specjalistów ścierają się dwie o odnośnie prawidłowego trzymania koła kierownicy. Pierwsza zasada głosi, żeby wieniec kierownicy trzymać na wysokości "Za piętnaście trzecia", czyli w miejscach, w których najczęściej wieniec jest odpowiednio wyprofilowany. Inna dopuszcza uchwyt nieco wyżej w pozycji "za dziesięć druga". Ostatnio w środowisku ekspertów pojawiły się głosy krytyki dopuszczające jedynie tę pierwszą metodę. Uchwyt w pozycji "za piętnaście trzecia" zapewnia optymalne i nieskrępowane ruchy, co jest niezbędne w sytuacji, z której trzeba wykonać nagłe manewry kołem kierownicy.
Teks: Tomasz Korniejew
REKLAMA
REKLAMA