Polskie miasta, najatrakcyjniejsze dla inwestycji sektora BPO w 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
W sektorze BPO/SSC zyskują na znaczeniu Lublin, Kielce i Olsztyn
REKLAMA
Powszechnie znane na polskim rynku zagłębia BPO to na przykład Kraków, Wrocław, Trójmiasto czy region Poznania. Ale w ostatnim czasie klienci zaczęli wykazywać zainteresowanie mniej popularnymi lokalizacjami, takimi jak Lublin, Kielce, Toruń czyn Olsztyn. Najnowsza mapa „Rising Stars 2013: 10 upcoming BPO/SSC locations” przygotowana przez Colliers jest analizą rynku biurowego oraz sytuacji demograficznej w 10 polskich miastach, które mają ogromny potencjał do rozwoju w tym kierunku w ciągu najbliższych lat.
Raport w formie infografiki przedstawia podaż powierzchni biurowej w wymienionych lokalizacjach, obowiązujące stawki czynszu oraz wskaźnik powierzchni niewynajętej. Mapa prezentuje również liczbę uczelni wyższych oraz studentów, poziom bezrobocia jak również średni poziom płac.
Kluczowe wnioski z raportu:
- Stawki czynszów w wymienionych lokalizacjach mogą być nawet o 50% niższe w porównaniu z głównymi rynkami biurowymi;
- Obecna podaż powierzchni biurowej w poszczególnych lokalizacjach jest wprawdzie stosunkowo niska, ale w niektórych miastach jak Lublin, Kielce czy Olsztyn znaczna ilość powierzchni biurowej jest w trakcie budowy lub w fazie planowania;
- Firmy z sektora BPO już obecne na omawianych rynkach to głównie branża IT, call centers oraz usługi finansowe;
Wschodzące gwiazdy będą w cenie
Wschodzące gwiazdy BPO nie zdominują z pewnością liderów rynku, ale zdecydowanie zyskają na wartości w najbliższym czasie, ponieważ sektor BPO poszukuje lokalizacji oferujących korzystniejsze warunki finansowe, doboru kadry itp.
Źródło: Materiały prasowe Colliers
REKLAMA
REKLAMA