REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może prowadzić samochód służbowy?

Badania niezbędne do prowadzenia pojazdu służbowego są wymagane np. u przedstawicieli handlowych
Badania niezbędne do prowadzenia pojazdu służbowego są wymagane np. u przedstawicieli handlowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Żeby zgodnie z przepisami prowadzić samochód służbowy, nie wystarczy posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Równie istotne są wyniki badań lekarskich.

Osoby posiadające ważne prawo jazdy, czyli uprawnienia do prowadzenia pojazdu nie w każdym przypadku mogą zgodnie z prawem poprowadzić pojazd. Otóż prawo rozróżnia sytuację, w której przysłowiowa Pani bądź Pan Kowalscy kierują samochodem np. do prowadzenia którego wystarczy kategoria B prawa jazdy.

REKLAMA

Jeżeli prowadzą samochód jako osoby prywatne, wtedy uprawnienia kat. B są wystarczające. Ale jeżeli pracodawca upoważnił ich w umowie o pracę do wykorzystywania w ramach obowiązków służbowych samochodu służbowego, wtedy sam dokument z wydziału komunikacji jest niewystarczający. I nie chodzi w tym przypadku o zawodowych kierowców.

Kiedy na badania?

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma prawo rozwiązać umowę z pracownikiem, który nie ma orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania określonej w umowie pracy. Pracodawca ma obowiązek poinformować lekarza medycyny pracy o wszystkich obowiązkach, które będzie wykonywał pracownik, w tym o częstotliwości wykorzystywania przez pracownika samochodu służbowego. I to nawet w przypadku, gdy pracownik będzie korzystał z samochodu służbowego sporadycznie. Co ciekawe restrykcje te obowiązują nie tylko pracowników zatrudnionych na etatach lecz także pracowników zatrudnionych na podstawie umów zlecenia, czy o dzieło.

Jakie badania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lekarz medycyny pracy mając na uwadze konieczność prowadzenia pojazdu przez pracownika zazwyczaj na początku skieruje go na badania okulistyczne oceniające m. in. widzenie zmierzchowe, zjawisko olśnienia, postrzeganie barw i widzenie stereoskopowe. oprócz tego nie mniej istotne będą badania pod kątem występowania cukrzycy i epilepsji. W myśl przepisów pracodawca nie może pozwolić na prowadzenie samochodu osobie, u której w ciągu ostatnich dwóch lat wystąpił atak padaczki. Chorujący na cukrzycę, aby móc kierować samochodem są zobowiązani przedstawić opinię specjalisty diabeteloga, przeprowadzać regularne badania lekarskie (leczenie musi być udokumentowane) oraz monitorować poziom glukozy we krwi, a także być świadomymi ryzyka wystąpienia hipoglikemii (zwłaszcza utraty przytomności).

Koszty badań

Badania lekarskie powinny być przeprowadzane w czasie pracy i w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę koszt badań ponosi pracodawca. Z kolei pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło powinni zapłacić za badania sami lub porozumieć się z pracodawcą, żeby to on pokrył koszty badań.

Opracował: Tomasz Korniejew

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA