Kto może prowadzić samochód służbowy?
REKLAMA
REKLAMA
Osoby posiadające ważne prawo jazdy, czyli uprawnienia do prowadzenia pojazdu nie w każdym przypadku mogą zgodnie z prawem poprowadzić pojazd. Otóż prawo rozróżnia sytuację, w której przysłowiowa Pani bądź Pan Kowalscy kierują samochodem np. do prowadzenia którego wystarczy kategoria B prawa jazdy.
REKLAMA
Jeżeli prowadzą samochód jako osoby prywatne, wtedy uprawnienia kat. B są wystarczające. Ale jeżeli pracodawca upoważnił ich w umowie o pracę do wykorzystywania w ramach obowiązków służbowych samochodu służbowego, wtedy sam dokument z wydziału komunikacji jest niewystarczający. I nie chodzi w tym przypadku o zawodowych kierowców.
Kiedy na badania?
Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma prawo rozwiązać umowę z pracownikiem, który nie ma orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania określonej w umowie pracy. Pracodawca ma obowiązek poinformować lekarza medycyny pracy o wszystkich obowiązkach, które będzie wykonywał pracownik, w tym o częstotliwości wykorzystywania przez pracownika samochodu służbowego. I to nawet w przypadku, gdy pracownik będzie korzystał z samochodu służbowego sporadycznie. Co ciekawe restrykcje te obowiązują nie tylko pracowników zatrudnionych na etatach lecz także pracowników zatrudnionych na podstawie umów zlecenia, czy o dzieło.
Jakie badania?
Lekarz medycyny pracy mając na uwadze konieczność prowadzenia pojazdu przez pracownika zazwyczaj na początku skieruje go na badania okulistyczne oceniające m. in. widzenie zmierzchowe, zjawisko olśnienia, postrzeganie barw i widzenie stereoskopowe. oprócz tego nie mniej istotne będą badania pod kątem występowania cukrzycy i epilepsji. W myśl przepisów pracodawca nie może pozwolić na prowadzenie samochodu osobie, u której w ciągu ostatnich dwóch lat wystąpił atak padaczki. Chorujący na cukrzycę, aby móc kierować samochodem są zobowiązani przedstawić opinię specjalisty diabeteloga, przeprowadzać regularne badania lekarskie (leczenie musi być udokumentowane) oraz monitorować poziom glukozy we krwi, a także być świadomymi ryzyka wystąpienia hipoglikemii (zwłaszcza utraty przytomności).
Koszty badań
Badania lekarskie powinny być przeprowadzane w czasie pracy i w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę koszt badań ponosi pracodawca. Z kolei pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło powinni zapłacić za badania sami lub porozumieć się z pracodawcą, żeby to on pokrył koszty badań.
Opracował: Tomasz Korniejew
REKLAMA
REKLAMA